Žiaci ôsmich stredných škôl z ôsmich krajín Európskej únie spoznávali pamiatky UNESCO. Medzi nimi aj študenti Obchodnej akadémie v Prešove. Práve v srdci Šariša sa konalo záverečné stretnutie študentov. Dorozumievacím jazykom bola nemčina.
PREŠOV. Osem škôl si vybralo osem pamiatok zapísaných v zozname UNESCO zo svojej krajiny. Následne ich, vždy po jednej, prezentovali v každom štáte. A mohli ich vidieť aj na vlastné oči.
„Myšlienka vznikla pred viac ako tromi rokmi. Chceli sme nadviazať partnerstvá s ďalšími krajinami EÚ a tiež priblížiť aj našim žiakom naše pamiatky UNESCO. Mali príležitosť zlepšiť si svoje jazykové schopnosti a zručnosti, zlepšiť prácu s výpočtovou technikou, skamarátiť sa s kamerou, fotoaparátom, spracovávať tie materiály,“ povedala vedúca projektu Eva Kušírová z prešovskej Obchodnej akadémie. Celý projekt koordinovala škola z Poľska, zapojili sa doň aj stredoškoláci z Bulharska, Maďarska, Grécka, Litvy, Lotyšska a Českej republiky.
Hoci samotný projekt končí, E. Kušnírová očakáva, že spolupráca škôl bude pokračovať aj ďalej.
„Najprv sme museli hľadať informácie o týchto pamiatkach, spracovať ich, naučiť sa to a odprezentovať pred študentmi z ďalších krajín. Nemecký jazyk je dosť náročný,“ povedala štvrtáčka Andrea Kollarčíková zo Sedlíc, ktorá svojim rovesníkom predstavila Bardejov: „Boli to aj pre mňa nové informácie.
Väčšina ľudí chce spoznávať nové krajiny a ani nevieme, čo máme na Slovensku.“ Študentka Andrea bola v rámci projektu v Litve, kde ju najviac upútal hrad Trakai. A tiež aj cesta lietadlom, keďže letela prvý raz. „Zdokonalila som sa v jazyku, v dnešnej dobe sa bez cudzieho jazyka nepohnete. Spoznala som kultúrne pamiatky domáce aj v iných krajinách, aj kultúru iných krajín a spoznala nových ľudí,“ netajila spokojnosť.
„V každej krajine sú zaujímavé pamiatky. O niektorých som ani netušil, že existujú,“ prezradil stredoškolák Panajotis Chadziandonin z Ostravy. Zo slovenských pamiatok ho najviac oslovil Spišský hrad a Tatry. Každá z pamiatok UNESCO má niečo do seba. Zaujali jaskyne, drevené chrámy i Karpatské bukové pralesy, ktoré študenti prezentovali na záver.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári