PREŠOV. V Šarišskej galérii v Prešove vystavuje tridsaťjeden obrazov košická výtvarníčka Darina Kopková. Výstava s názvom Lineárna partitúra II. mala premiéru minulý rok v Košiciach, putovala už aj po niektorých východoslovenských mestách, niektoré z nich už majú aj svojich majiteľov.
„Obrazy sú vytvorené z omietkových zmesí, ktoré sú určené na fasády. Práve tie ma inšpirovali farebnosťou aj štruktúrou, mám rada geometriu, čiže obrazy sú plné trojuholníkov, štvorcov aj obdĺžnikových tvarov,“ hovorí Kopková.
Ako sama tvrdí, táto kolekcia má vyvolávať pokoj, ale aj dobrú náladu, pretože ide o veľmi farebné obrazy, ktoré sú plné hudby: „V tom čase som mala ateliér v dome, kde býval jeden operný spevák, často som ho počúvala, keď spieval, ale popritom som si občas pustila aj svoju obľúbenú temperamentnú balkánsku hudbu. Teraz mám veľmi vyrovnané harmonické obdobie, takže hádam je to cítiť aj z obrazov.“
Výtvarníčka sa dlhé roky venovala textilnej tvorbe, výrobe gobelínov, odjakživa ju fascinoval veľký formát. Výstava Lineárna partitúra II. bude v Šarišskej galérii v Prešove do 15. mája.
Autor: via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári