Za 10 z nich vysolia rovný milión eur. Pritom svetové aukčné siene núkajú podobné portfólio za sedemnásobne nižšiu sumu.
PREŠOV. Je to kúpa storočia! Župní poslanci rozhodli o zakúpení portfólia z edície AP 26/30 signovanej a číslovanej rukou autora za rovný milión eur.
Cenu navrhol županovi Petrovi Chudíkovi majiteľ súkromnej zbierky. Avšak nebolo s čím porovnávať. Kultúrna komisia Prešovského samosprávneho kraja (PSK) vraj nedokázala zistiť cenu za Warholových desať portrétov Židov.
To, čo sa komisii nepodarilo, opoziční poslanci z klubu KDH a SDKÚ-DS dokázali za niekoľko dní. Oslovili svetové aukčné siene. A tam na svoje obrovské prekvapenie zistili, že diela tohto autora si necenia ani zďaleka tak ako na Úrade PSK.
Hurný: Pôjdem s tým na prokuratúru
Warholove obrazy vznikali sieťotlačou a vytváral z nich stovky kusov. Sieťotlačí s názvom Desať slávnych Židov 20. storočia je na svete minimálne 230. Sú na pohľad rovnaké.
Tridsať z nich je takzvaná autorská tlač, ktoré vlastnil sám autor a zvyšok, takzvaná hlavná tlač, bol určený na predaj. Chudík presadzoval kúpu autorskej tlače: „Ide o prvotriednu kvalitu.“
Poslanec z pravicového klubu Juraj Hurný mu oponoval tým, že majú ponuku na diela za 140-tisíc eur z hlavnej tlače: „To neznamená, že sú menejcenné.“ Podľa neho boli všetky vytlačené v Tel Avive a sú podpísané autorom.
„Portfólio ocenila galéria Dorotheum z Viedne. Ich vyjadrenie je, že ak by organizovali aukciu a v nej ponúkali diela z autorskej tlače, ktoré kupujeme za milión, vyvolávacia cena by sa pohybovala vo výške 70– až 140-tisíc eur,“ vyhlásil Hurný.
Podajú trestné oznámenie
„Newyorská sieň Sotheby's predala diela z hlavnej tlače v dražbe v roku 2009 za 73-tisíc eur. Aktuálne sú k dispozícii dve ponuky. Jedna z americkej Floridy za 138-tisíc eur a ďalšia z Londýna za 170-tisíc eur. Všetko z hlavnej tlače,“ argumentoval v diskusii pred hlasovaním J. Hurný.
Dodal, že za edíciu 10 grafík Micka Jaggera z autorskej tlače pýta aukčný dom Christies 310-tisíc eur. Vyhlásil, že cena z návrhu PSK je nadnesená a neobjektívna.
Upozornil, že v prípade schválenia navrhovanej ceny podá podnet na trestné stíhanie za nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami prešovskej župy.
Halecký: Warhol je symbol prežitia
Podľa poslanca Jozefa Haleckého z klubu Smer-SD, ĽS-HZDS má transakcia hlbkoké historické a iné súvislosti pre rusínske obyvateľstvo, pre ktoré je A. Warhol „symbol prežitia“. Odporúčal obrazy kúpiť „za každú cenu“. Vyhrážky Hurného o stíhaní považoval za nenáležité.
Nakoniec poslanci pomerom hlasov 30 za a 23 proti rozhodli o tom, že diela vystavené v medzilaborskom múzeu získané z pozostalosti Andyho Warhola kúpia.
Odznelo na rokovaní
Čo povedali poslanci
Jozef Halecký ( Smer-SD, ĽS-HZDS): „Konáme v našom najlepšom vedomí a svedomí.“
Stanislav Kahanec (KDH, SDKÚ-DS): „Nechápem, na základe čoho ste sa rozhodovali podľa najlepšieho vedomia a svedomia, keď sme nemali relevantné podklady...“
Štefan Kužma (KDH, SDKÚ-DS): „Staviate nás do polohy, že my sme tí, ktorí obrazy kúpiť nechceme. My ich navrhujeme kúpiť za 140-tisíc eur. Takú ponuku máme, za zvyšnú sumu môžeme nakúpiť ďalšie autorove diela.“
Poznámka
Kúpa hodná poslancov
Aké je to jednoduché! Stačí navrhnúť človekovi pôsobiacemu vo vybranej funkcii predražený predaj alebo nejakú predraženú službu. Funkcionár to presadí a nadsadená suma mu putuje do „kešky“. Osoh z toho majú obaja.
Ale toto určite nie je spomínaný prípad s predajom a kúpou obrazov Andyho Warhola. Pre všetkých, ktorí majú akékoľvek podozrenie vysvetľujeme, že majiteľ obrazov síce oslovil župana, ale ten predsa nerozhodoval.
Kúpu schválili poslanci. A čo na tom, že cenu nemali s čím porovnávať? Vraj sa komisii nepodarilo získať informácie o cene. To len tí protivní opoziční poslanci preto, aby mohli kritizovať, vyhrabali nejaké informácie o cenách. A čo na tom, že zo svetových aukčných siení, ktoré boli niekoľkonásobne nižšie? Kúpu aj tak schvaľujú poslanci. A ich rozhodnutie je sväté. Ako môže niekto povedať, že na nich podá trestné oznámenie? Veď rozhodovali podľa najlepšieho vedomia a svedomia. A čo je na tom, že to vedomie nemali s čím porovnávať?
A teraz vážne. Odborníci na umenie tvrdia, že jediný spôsob, ako oceniť diela, je dať ich do dražby. Cenu vraj nemôžu určovať poslanci. A cena, ktorú určil majiteľ zbierky, je neobjektívna. Jediná objektívna je tá, ktorá vyjde z dražby. Ale prečo by to poslanci robili? Prečo by kupovali diela z dražby, keď si môžu stanoviť vlastnú cenu podľa ľubovôle? Čo by z toho mali? Možno sa ich to raz opýtajú ich voliči...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári