Vyšetrovanie prípadu sexuálneho znežívania, ktorého sa mal dopustiť prešovský policajt voči svojej dcére, už polícia ukončila. Prokurátor podal na súd obžalobu. Manželka obvineného vraví, že kauza je vykonštruovaná.
PREŠOV. Zuzane P. z Prešova sa po obvinení jej muža zrútil celý svet. Je presvedčená o jeho nevine a myslí si, že týmto chcel niekto jej rodine ublížiť.
V hlave si ustavične premieta film o spolužití so svojím manželom za ostatný rok. A nedokáže nájsť ani chvíľku, kedy by mohla byť jej dcérka zneužitá: „Môj muž je starostlivý otec. Nikdy by nedokázal ublížiť dcérke alebo mne. A navyše, ja som bola doma na materskej dovolenke do troch rokov dcéry. V nedávnom období som ja s dieťaťom bývala u svokry, lebo on prerábal náš byt.“
Mladá žena dodáva, že jej manžel donedávna pracoval ako policajt na zmeny a tak sa takmer nenaskytla príležitosť, aby bol s dieťaťom sám.
Opatrovník prišiel neskôr
Policajti zatkli jej muža doma počas toho, ako bol na maródke s dcérou. „Výslovne ja som ho požiadala, aby si vzal očeerku on,“ prízvukuje žena.
Trestné oznámenie vyšlo z prostredia materskej školy. Chodila tam málo, bola chorľavá. „Lekárka nám viackrát odporučila, aby sme ju nechali doma.“ Každý dôvod neprítomnosti v škôlke má matka zapísaný v kalendári s diagnózou i odporúčaniami detskej lekárky.
Po obvineného prišli domov. Zavolali ho von, zatkli ho a s dieťaťom ostal jeho nadriadený. Neskôr po dievčatko prišli policajti, vzali ho do auta a odviezli na psychologické vyšetrenie do škôlky. Podľa Zuzany P. sa to všetko odohralo bez prítomnosti príbuzných dieťatka či sociálneho pracovníka.
Polícia pritom už v čase, keď muža zatkla, uznesením ustanovila opatrovníka maloletej poškodenej. Dieťa vyšetrovali bez súhlasu matky, v jej neprítomnosti. „Zato tam bola učiteľka. Ale políciou ustanovený opatrovník chýbal,“ nechápe takýto postoj nešťastná žena.
Z oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately prešovského úradu práce sme k tejto veci dostali stanovisko.
„Na telefonické požiadanie pracovníka inšpekčnej služby ministerstva vnútra sa prípravného konania vo veci vypočutia maloletého dieťaťa zúčastnil aj opatrovník, náš zamestnanec. V čase jeho príchodu konanie už prebiehalo. Pri vypočúvaní bola v miestnosti učiteľka škôlky, ktorú dieťa navštevuje a psychologička,“ uviedol vedúci spomínaného oddelenia Slavomír Fáber.
Podľa Lucie Garajovej z komunikačného odboru ministerstva vnútra takýto procesný úkon bol v súlade s Trestným poriadkom: „Je na samotnom vyšetrovateľovi, kto bude pri výsluchu maloletej, či matka alebo učiteľka. Vyšetrovateľ uznal, že v tomto prípade bola vhodnejšia učiteľka, ktorá, mimochodom, nebola oznamovateľkou.“
Učiteľka mlčí
Matka dieťaťa má k dispozícii kresby zo školského zariadenia aj z domáceho prostredia. Vo všetkých prípadoch kreslilo dieťa otca, matku, seba ako rodinu. Po konflikte s učiteľkou, keď zakázala dievčatku nosiť do škôlky obľúbenú hračku, prinieslo vraj zrazu úplne inú kresbičku rodiny. „Som presvedčená, že to nekreslila dcéra,“ myslí si matka. Podobná kresba je vraj jedným z dôkazových materiálov.
V čase po spomínanom konflikte podľa pani Zuzany prichádzalo dieťa zo škôlky so zvláštnymi prejavmi: „A krátko nato prišlo obvinenie. Cielene ju na to pripravovali!“
Zdôrazňuje, že gynekologické vyšetrenie jej dcérky bolo negatívne.
Učiteľka zo škôlky sa k prípadu odmietla vyjadriť: „Veľmi by som chcela, ale nemôžem. Mám to zakázané.“
Vyšetrovanie bolo už ukončené, prokurátor podal obžalobu na prešovský okresný súd 18. apríla. V máji má sudca rozhodnúť o ďalšom trvaní väzby. „Za tým bude nasledovať predbežné prejednanie obžaloby a prípadné vytýčenie hlavného pojednávania,“ informoval hovorca súdu Michal Drimák.
NÁZOR PSYCHOLOGIČKY
Dieťa môže milovať svojho zneužívateľa
Podľa nezávislej detskej psychologičky Julianny Kordovanovej je obvykle potrebný k psychologickému vyšetreniu súhlas rodiča. Pri takomto vyšetrení je zvyčajne prítomné dieťa a psychológ. „Prípadne dieťa, rodič alebo zákonný zástupca a psychológ. Žiadne iné osoby nie sú prítomné a nie je to ani vhodné, keďže by na dieťa a priebeh vyšetrenia mohli pôsobiť rušivo.“
Psychologička tvrdí, že malé deti zvyčajne hovoria o tom, čo vedia, čo poznajú. Nedokážu si vymyslieť niečo, o čom nikdy nepočuli ani čo nikdy nevideli: „Spontánny výmysel je preto veľmi zriedkavý. Prípadné naučené repliky u dieťaťa sú v takom malom veku pomerne dobre rozpoznateľné.“
Kresby dieťaťa sú súčasťou psychologického vyšetrenia a spravidla sa berú do úvahy tie, ktoré dieťa nakreslí v rámci neho. Najmä preto, lebo len tak sa dá zaručiť, že dieťa nakreslilo kresbu samo a nikto mu nepomáhal.
Samozrejme, kresba nie je jedinou psychodiagnostickou metódou pri psychologickom vyšetrení dieťaťa. Používajú sa rôzne testy, dotazníky, posudzovacie škály, pozorovanie správania a hry dieťaťa a samozrejme, nemenej dôležité sú aj anamnestické údaje o správaní dieťaťa od rodičov či iných dieťaťu blízkych osôb.
Na otázku, či je možné, že zneužívané dieťa dokáže smútiť za takýmto rodičom, uvádza: „Dieťa môže mať dobrý vzťah k otcovi aj keď ním bolo zneužívané. Aj otcovia zneužívajúci svoje deti môžu byť k nim láskaví a vzorne sa o nich starať. Keďže dieťa v predškolskom veku nedokáže posúdiť, čo je normálne správanie rodiča a čo nie, môžu mať aj deti zneužívané rodičmi týchto rodičov rady. Obzvlášť vtedy, ak sexuálne zneužívanie nebolo doprevádzané agresivitou dospelého.“
To, ako sa sexuálne zneužívanie odzrkadlí na vývine dieťaťa, je podľa J. Kordovanovej veľmi rôzne. Závisí to od faktorov ako vek dieťaťa, od dĺžky a spôsobu zneužívania. Deti môžu trpieť strachom, hanbou, pocitmi viny, depresívnymi stavmi, psychosomatickými ťažkosťami, zlými snami, odmietaním komunikovať, agresívnym správaním, zhoršením v škole a pod. U starších detí sa môže objaviť obrovský strach, až panická reakcia na podnety pripomínajúce sexuálne správanie. „Je veľký predpoklad, že celé vyšetrovanie vplýva na dievčatko stresujúco. Keďže časť neho prebiehalo v rámci materskej škôlky, môžu sa jej so škôlkou aj učiteľkou viazať stresujúce spomienky. Druhou vecou je, ako o učiteľke rozprávajú rodičia. Keďže deti majú tendenciu preberať názory a myšlienky od rodičov, ako ju pred dieťaťom hodnotia oni, tak ju potom zvyčajne hodnotí aj dieťa,“ dodáva.
NÁZOR SEXUOLOGIČKY
Mnoho zneužívaní sa neprevalí
Podľa sexuologičky Danice Caisovej sa spáchanie sexuálneho zneužívania dá hodnoverne preukázať: „Budú však musieť podstúpiť množstvo vyšetrení. Aj otec, aj dcéra. Detskí psychológovia majú skúsenosti, videli viacero detí, ktoré rodičia zneužívali. Či vierohodne, to je veľmi ťažko povedať, pretože spravidla svedkovia chýbajú. Aj v tomto prípade je matka na strane otca, čo tiež nie je nič nezvyčajné. Mnohé ženy neveria svojim deťom, keď to hovoria. Čo je však nezvyčajné je to, že vlastní otcovia veľmi zriedka zneužívajú vlastné deti. Skôr je pravidlom, že sú to cudzí muži.“
Podľa sexuologičky je v takýchto prípadoch dôležité dôkladne vyšetriť muža aj dieťa. Na margo falošných obvinení v takýchto prípadoch uviedla, že je potrebné domyslieť následky takéhoto konania. Dodala, že si nepamätá muža, ktorý by takýto skutok priznal: „Je to potrebné dokázať. Treba ho dôkladne vyšetriť. To sú vážne veci.“
Podľa nej muži, ktorí zneužívajú svoje deti, sa nijako neodlišujú od ostatných. Ani správaním, ani oblečením či výzorom. „Veľmi málo sexuálnych zneužívaní sa dostane na súd. Väčšina z nich sa neoznámi, až 80 percent. Až v dospelosti žena alebo muž pri problémoch so sexualitou prezradí, že kedysi bol zneužívaný.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári