Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Vyplýva to zo správy o výsledkoch inžiniersko-geologického prieskumu.
PREŠOV. Pred rokom došlo v dvoch prešovských lokalitách k silným zosuvom pôdy. Postihli vyše 50-hektárové územie a 25 rodinných domov. Čo bude ďalej?
„Ochrana ohrozených objektov v dotknutých územiach nie je možná bez opatrení na stabilizáciu celého zosuvného územia. V obidvoch prípadoch ide o veľmi rozsiahle územia. Zosuv na Horárskej ulici má 10,5 ha, zosuv v oblasti Pod Wilec hôrkou 44 ha. Analýza príčin reaktivovania pohybov svahov ukázala, že išlo o súhrn viacerých faktorov. Z toho vyplýva, že návrh dlhodobo účinných opatrení bude pozostávať z celého súboru aktivít, ktoré by mali viesť k postupnej stabilizácii územia a ochrane existujúcich objektov a stavieb,“ uviedol hlavný architekt mesta Prešov Vladimír Ligus.
Nevyhnutné opatrenia
Podľa správy o výsledkoch inžiniersko-geologického prieskumu zosuvných území sú nutné urýchlené opravy porúch vodohospodárskych sietí, treba upraviť využívanie územia v územnom pláne a zmeniť hospodárenie v lese vylúčením holorubnej ťažby. Dôležitý je pravidelný odborný monitoring územia. Okrem toho navrhujú odborníci ďalšie technické úpravy.
Všetky tieto opatrenia si vyžiadajú náklady 1,588 mil. eur plus DPH na Horárskej ulici a takmer 4 mil. eur plus DPH v lokalite Pod Wilec hôrkou. Sanačné opatrenia pripravuje v súčasnosti Ministerstvo životného prostredia SR. Financovať ich budú zo štátnych financií.
Vlastníci domov by s opravami mali vyčkať
V postihnutých lokalitách platí stavebná uzávera. Búracie povolenie vydali na jeden dom v lokalite pod Wilec hôrkou, ďalších päť domov v oboch lokalitách je vážne narušených. Dovtedy, kým sa nepodarí stabilizovať svah, by majitelia poškodených domov mali zvážiť opravy väčšieho charakteru.
Opatrenia
Čo sa pripravuje
Opatrenia na stabilizáciu zosuvov predstavujú tri druhy aktivít.
Ako informoval V. Ligus, ide o technicko-sanačné práce (rigoly, drenážne ryhy, odvodňovacie vrty, kotvené pilótové steny, drenážno-stabilizačné rebrá), ďalej preventívne opatrenia a regulované využívanie územia (hospodárenie v lese, využitie územia, v rámci ktorého by sa mala povoľovať len v miestach, kde je stabilizované územie a pre každý objekt by mal byť vypracovaný inžiniersko-geologický prieskum) a monitoring územia (potrebné vykonávanie pravidelných obhliadok územia špecialistom s cieľom kontroly účinnosti sanačných opatrení a zachytenia vývinu svahovej deformácie v jej ranom štádiu).
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári