Presne pred 25 rokmi odcestovala výprava zväzáckych športovcov do Sovietskeho zväzu. Len necelý týždeň po výbuchu jadrového reaktora v Černobyli. Komunistická moc tým mala demonštrovať, že sa vlastne nič nedeje. Tvrdí to Pavol Bicák, jeden z členov vtedajšej výpravy.
PREŠOV. Športového turnaja na Ukrajine, ktorý sa oficiálne konal k 41. výročiu oslobodenia nad fašistami, sa zúčastnil dnes 61-ročný Prešovčan, rodák z neďalekého Veľkého Šariša, Pavol Bicák. Je presvedčený o tom, že ho to poznačilo na celý život.
„Od druhého mája sme celý týždeň športovali. Zo Slovákov, ktorí boli vo výprave, som ostal sám. Pred piatimi rokmi zomrel môj kolega z Veľkého Šariša Jano Gábor,“ spomína P. Bicák, ktorý mal neskôr vážne zdravotné problémy.
„Dvakrát som ušiel hrobárovi z lopaty. Bol som v kóme po zápale pečene, ktorého príčinu nevedeli zistiť, len-len že som prežil...“ Bicák mal niekoľko rokov po návrate problémy s kĺbmi, končatinami, zažívacím ústrojenstvom, štítnou žľazou či so sluchom. Hovorí, že má 12 diagnóz, z toho 7 chronických, avšak nevie sa domôcť odškodnenia či inej pomoci. „Každý sa vyhovára. Prehadzujú si ma ako horúci zemiak,“ hovorí P. Bicák, ktorý sa už o tomto probléme zhováral s rôznymi politikmi súčasnej koalície i opozície. Márne.
Je na čiastočnom invalidnom dôchodku, poberá 250 eur mesačne, z ktorých podľa jeho slov ukrojí značnú časť suma za lieky. Do riadneho dôchodku mu chýba pol roka. „Bojím sa, aký dôchodok mi vymerajú. Nechcem byť závislý na deťoch,“ vyslovil svoje obavy Pavol Bicák, ktorý až do svojho predčasného odchodu do invalidného dôchodku robil niekoľko desaťročí v poľnohospodárstve.
Myslí si, že účastníci „černobyľskej“ výpravy mali byť odškodnení, je však skeptický. Preto má obavy, či bude mať po odchode do starobného dôchodku z čoho žiť.
Smutné výročie
Pred 25 rokmi sa v Černobyle zastavil život
- Havária v černobyľskej jadrovej elektrárni na Ukrajine sa považuje za najvážnejšiu ekologickú katastrofu v dejinách ľudskej civilizácie. Minulý utorok uplynulo 25 rokov od tejto tragickej udalosti.
- Atómovú elektráreň V.I. Lenina v Černobyle uviedli do prevádzky 27. septembra 1977.
- Krátko po polnoci z 25. na 26. apríla 1986 došlo na jej štvrtom energobloku k explózii a požiaru. Z reaktora uniklo 100-krát viac radiácie než pri výbuchu atómových bômb v Hirošime a Nagasaki. l Rádioaktívny mrak postupne kontaminoval celú Európu: jeho účinok sa však najviac prejavil v okolí Černobyľu, v priľahlých častiach Ukrajiny, Bieloruska a v Rusku.
- Nad územím Československa preletel černobyľský mrak celkovo trikrát: 30. apríla, 3. - 4. mája a 7. mája 1986. Prvý a tretí prelet zasiahol celé územie Československa, druhý prelet jeho západnú časť, takže minul stredné a východné Slovensko. K najzamorenejším oblastiam na slovenskom území patrili okresy na juhu, ďalej okres Stará Ľubovňa a Dolný Kubín.
- Najnovšie oficiálne údaje hovoria, že havária v Černobyle si vyžiadala 125.000 životov, ekologické organizácie udávajú niekoľkonásobne vyšší počet.
tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári