KAPUŠANY. Máj je odpradávna mesiacom lásky a rôznych tradícií. Jednou z nich je aj stavanie májov. Kedysi ich stavali chlapci svojim vyvoleným slobodným dievčatám v noci z 30. apríla na 1. mája ako prejav lásky.
V súčasnosti tieto stromy symbolicky stoja na námestiach. Ani v Kapušanoch na tento zvyk nezabudli a už v piatok 29. apríla postavili máj na Námestí Svätého Martina. Pri strome potom spievali a tancovali deti aj dospelí.
Stavanie májov je zábava
Deväťnásťročnej Janke Čermákovej sa tradícia stavania májov veľmi páči: „Podľa mňa je to veľmi pekný zvyk, bolo by určite zábavné a tiež milé, keby mi takýto máj postavil pred dom aj môj priateľ.“
Na časy, keď ešte mládenci stavali dievčatám máje pred domy, si zaspomínala aj sedemdesiatnička Marta Šoltísová: „Ako mladým slečnám sa nám to veľmi páčilo, čakali sme na to a potom sme okolo stromu tancovali a spievali. Niekedy sme sa všetci v dedine dobre poznali, chlapci prišli s harmonikou, bolo nám veselo.“
VEDELI STE?
K stavaniu májov sa viažu rôzne tradície
- Máje sú známe ešte z čias antiky ako symboly ochrany pred zlými duchmi a chorobami. Po čase stavali chlapci máje svojim dievčatám preto, aby boli pekné a zdravé, máj totiž symbolizoval život.
- Postupne tento zvyk nadobudol iný význam, v 15. storočí bolo postavenie mája znakom vážneho záujmu o dievča, sľubom lásky a vernosti.
- Niekde stavali máje nielen svojim vyvoleným, ale všetkým dospelým slobodným dievčatám v dedine. Súčasťou stavania mája bola aj zábava, chlapci chodili s muzikou po domoch, tam, kde postavili máj, tancovali s dievčatami, spievali a hostili sa.
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári