PREŠOV. Druhý júl 1995 je Pamätným dňom mesta Prešov. Vtedajšia návšteva Jána Pavla II. mala historický význam.
Pápež okrem stretnutia s veriacimi a modlitbou pri hrobe gréckokatolíckeho biskupa P. P. Gojdiča, ktorého neskôr v Ríme vyhlásil za blahoslaveného, spravil aj prejav zmierenia s evanjelikmi.
Spoločne s biskupom evanjelickej a. v. cirkvi Jánom Midriakom a biskupom gréckokatolíckej cirkvi Jánom Hirkom sa Sv. Otec pomodlil modlitbu Otče náš pri pomníku obetiam Caraffovho krvavého súdu pri evanjelickom kolégiu. Práve tam je dnes umiestnená jeho pamätná tabuľa.
Spomienku zhmotní socha
Na priestranstve pri rímskokatolíckom a evanjelickom kostole má byť do konca roka osadená bronzová socha blahoslaveného Jána Pavla II., ktorú pre rímskokatolícku cirkev pripravuje umelecký sochár Peter Beňo.
O svojom diele autor povedal: „Hlavnou ideou bolo vytvoriť sochu pre mesto Prešov, vystihnúť, čo sa v Prešove udialo - silný ekumenický odkaz pri jeho návšteve mesta. Inšpirovala ma táto skutočnosť.“
Samotná postava Jána Pavla II. bude zobrazená tak, aby vystihla jeho silnú empatickú stránku prejavenú vo zvnútornenej modlitbe.
Košický pomocný biskup Stanislav Stolárik označil túto iniciatívu za zhmotnenie živej spomienky na Sv. Otca. „Podporu sochy prejavili aj ostatné cirkvi v meste - gréckokatolícka, evanjelická a pravoslávna, pretože návšteva hlavy cirkvi sa dotýka všetkých obyvateľov mesta, nech sa už hlásia k akejkoľvek viere, alebo sú bez vyznania,“ povedal agentúre SITA.
Podľa Jána Pavla II. je v šarišskej metropole pomenovaná aj ulica pri Mestskej hale v Prešove, teda na mieste, kde sa v roku 1995 konalo nezabudnuteľné stretnutie hlavy rímskokatolíckej církvi s veriacimi.
Charizmatická osobnosť
„Ján Pavol II. bol jedným z najcharizmatickejších ľudí 20. storočia. Jeho myšlienky sú pre mňa veľmi pravdivé a hlboké, pretože sa opierajú o nádej, ktorá je nevyhnutná v našom živote. Jeho návšteva v Prešove nás gréckokatolíkov všetkých veľmi povzbudila. Neplánovane však zašiel na svojom papamobile a so sprievodom aj do centra mesta, aby sa pri pamätníku obetiam tzv. prešovských jatiek - 24 evanjelických mučeníkov z roku 1687 pomodlil s vtedajším biskupom východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v Prešove Jánom Midriakom. Išlo o veľký prejav tolerancie zo strany Jána Pavla II.,“ povedal pre Korzár gréckokatolícky kňaz Peter Milenky.
Autor: čor, frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári