STROPKOV. Ľudia môžu zábrany proti bocianom zaregistrovať v Breznici, Bukovciach, Krušinci, Makovciach, Turanoch n/O, Brezničke, Staškovciach, Chotči, Varechovciach.
V štyroch posledne spomenutých obciach postavili aj samostatne stojace stĺpy s hniezdnou podložkou. „V minulosti sa osadzovali drevené zábrany v tvare X, od minulého roku používame nevodivé plastové zábrany v tvare trojuholníka. Každé zhodenie tzv. hravého hniezda, osadenie zábrany, postavenie samostatne stojaceho stĺpa s novou hniezdnou podložkou a prekládky problematického hniezda sa vykonávajú výlučne po fyzickej obhliadke za účasti zástupcu Štátnej ochrany prírody SR a s následným písomným súhlasom,“ informovala hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská energetika Andrea Danihelová.
Deje sa tak v čase po odlete bocianov v jeseni a do príletu bocianov do polovice marca.
Hniezda spôsobujú problémy
Prečo sú bocianie hniezda na stĺpoch elektrického vedenia problémom? „Vlhkosť hniezda spôsobuje skraty na elektrickom vedení, časté poruchy a prerušenie distribúcie elektrickej energie odberateľom,“ vysvetľuje A. Danihelová.
Dodáva, že hrozí aj požiar hniezda, ktorý okrem samotných bocianov ohrozuje i životy a majetok odberateľov elektriny.
Okrem toho agresívne bocianie exkrementy spôsobujú korodovanie a oslabenie vodičov pod hniezdom. To všetko môže vyústiť do prepálenia vodiča a jeho pádu na zem, čo je veľkým rizikom pre ľudí.
Prípad odtrhnutého vodiča pod bocianím hniezdom a jeho pád na zem sa stal v roku 2010 v obci Varechovce. K zraneniu osôb našťastie nedošlo.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári