Ľudia sú pobúrení tým, že na automatoch míňajú sociálne dávky, na ktoré sa im skladáme všetci.
SABINOV. Obyvateľom Sabinova tečú nervy z množstva herní zriadených na území mesta. Najmä v časoch sociálnych dávok, keď sa musia prizerať na to, ako nezamestnaní peniaze prehajdákajú v hracích strojoch. A ich hladné, usoplené a nedbalo oblečené deti sedia na zemi pred herňami a čakajú na svojich rodičov.
Dávky končia v automatoch
Väčšina herní je priamo v centre mesta. „Ráno po podporách sú chodníky v ich okolí znečistené zvratkami, pľuvancami, močom a kadečím. Človek musí chodiť so vztýčenou hlavou, aby mu z toho neprišlo zle,“ opisuje situáciu Lydka Fabiánová zo Sabinova.
Ľudí pohoršuje aj to, keď vidia nezamestnaných a zväčša osadníkov, ako už pred deviatou dopoludnia stoja pred prevádzkami s hracími automatmi a hodinu čakajú, kým ich otvoria.
„To kompetentní kedy budú riešiť, kam idú sociálne dávky,“ spytuje sa.
Podľa nej by sociálny úrad mal kontrolovať, na čo nezamestnaní použijú peniaze, na ktoré sa im skladáme ostatní. „Podnikateľ musí dokladovať každý jeden príjem i výdavok. A oni jednoducho peniaze prepijú, prehrajú a všetko je v poriadku. A na druhý mesiac dostanú viac a bez akejkoľvek námahy,“ pohoršuje sa.
„Mesto by to malo korigovať. Keď si človek ide vybaviť na úrad povolenie na nejaký obchod, naráža na samé prekážky. V centre mesta si nájsť priestory je veľmi ťažké a za nehorázne sumy. Dobre, majú to odkúpené súkromníci. Ale zväčša tí, ktorí sedia na úrade,“ dodáva L. Fabiánová.
Obmedzili otvárací čas
V Sabinove je 18 herní a v nich je umiestnených dovedna 69 automatov. Do mestskej kasy za ne vlani prišlo takmer 127-tisíc eur. V krajskom meste Prešov je dovedna 34 herní, v nich 268 výherných prístrojov. Za minulý rok tamojšia samospráva získala z hazardu 542-tisíc eur.
„V niektorých sa prevádzkujú aj iné hazardné hry, napríklad videolotérie či ruleta. Okrem toho sú výherné prístroje umiestnené aj v bufetoch či kaviarňach,“ informovala hovorkyňa mesta Prešov Veronika Gazdová.
V Sabinove je situácia iná. Mesto prijalo nariadenie, v ktorom stanovilo prevádzkový čas v herniach s hazardnými hrami iba do desiatej večer. „Tým je vytváraný tlak na prevádzkovateľov zariadení. Buď budú mať v prevádzke hazardné hry a otvorené do desiatej večer, alebo tam hazard nebudú mať a budú môcť mať otvorené aj dlhšie,“ informoval právnik sabinovského mestského úradu Jozef Krenický.
Neupresnil však, ako mesto skontroluje, či sa v herniach aj po tomto čase nevenujú ich návštevníci hazardným hrám.
Podľa J. Krenického sa na vydanie licencie vyžaduje stanovisko obce, kde sa má výherný hrací prístroj umiestniť: „Prax je však taká, že napriek zamietavému stanovisku zo strany mesta ministerstvo licenciu jednoducho udelí.“
O reakciu na takúto prax sme požiadali aj ministerstvo financií. Do našej uzávierky sme od nich stanovisko nedostali.
V okrese je 24-percentná nezamestnanosť
V Sabinove žije 12 400 obyvateľov, v krajskom meste 89 400. Podľa riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove Ladislava Babuščáka bola v apríli miera nezamestnanosti iba v okrese Sabinov 24-percentná. Ľudí bez práce tam bolo 6 900. A pre oba okresy bolo iba 155 voľných pracovných miest.
Porovnanie
SABINOV
Počet obyvateľov: 12 408
Počet herní: 18
Na 1 herňu pripadá 689 obyv.
PREŠOV
Počet obyvateľov: 89 415
Počet herní: 34
Na 1 herňu pripadá 2630 obyv.
tim
Zneužívanie sociálnych dávok
- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR sa snaží zamedziť zneužívaniu sociálnych dávok prostredníctvom pilotného projektu E-pay kariet. Na tieto karty budú naviazané všetky dávky sociálnej pomoci, ktoré danej osobe prináležia.
- Prijímatelia dávok budú rozdelení na tých, ktorým bude určený denný alebo týždenný limit s obmedzeným prístupom k hotovosti a na osoby bez určenia hraničnej sumy a bez obmedzení výberu hotovosti.
- Užívateľom s limitom sa mesačné dávky rozrátajú na jeden deň. Ak ho neminú, zvyšok sa naakumuluje do ďalšieho dňa či mesiaca. „Toto obmedzenie však nemá trvalý charakter. Bude možné s ním hýbať, teda ho prestaviť podľa správania danej osoby. Určité percento dávok bude príjemcovi vyplácané hotovosťou, pričom aj to bude závisieť od správania klienta,“ informovala Daniela Šulcová z ministerstva.
- Takýto systém zamedzí neúčelovému zneužitiu alebo útrate napríklad v prípadoch, ak je muž alkoholik či gambler. Systém bude umožňovať nastavenie úhrad istých prioritných platieb, napr. nájomného, čo by malo viesť k obmedzeniu neplatičstva. l Sociálni pracovníci budú mať prehľad, na čo poberateľ využíva peniaze a budú sa snažiť viesť ho k efektívnemu využitiu financií a k správnemu hospodáreniu s nimi.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári