Občania pritom majú právo vedieť, akým majetkom disponujú a o koľko sa im prípadne zvýšil počas pôsobenia vo funkcii. Vo svete je to bežná vec.
PREŠOV. Kým poslanci Národnej rady majú povinnosť zverejňovať svoje majetkové pomery, na predstaviteľov samospráv sa pozabudlo.
Podľa zákona musia poslanci i primátor či starosta každoročne doručiť oznámenie funkcií, zamestnaní, činností a majetkových pomerov komisii zastupiteľstva. Tu niekde sa to však končí, obvykle ich nikto nezverejňuje. Ale nájdu sa aj výnimky.
Zverejňovanie prispieva transparentnosti
"Zákon neurčuje primátorom a poslancom povinnosť zverejňovať majetkové priznania. Komukoľvek ich však musí mesto na požiadanie zaslať. To, či sú politici ochotní zverejniť svoje majetkové priznania, ukazuje aj na ich vzťah k verejnosti. Politik tým deklaruje, či vidí v ľuďoch len niekoho, kto pri voľbách odovzdáva svoj hlas, alebo toho, kto má právo sa pýtať a kontrolovať politiku. Ak odovzdávanie oznámení nemá zostať len formalitou, je potrebné, aby politici boli čo najotvorenejší aj voči verejnej kontrole," hovorí Rastislav Diovčoš z Aliancie Fair-Play, ktorá vytvorila projekt politikaopen.sk.
Na ňom môže zverejniť podrobné informácie o sebe, svojom majetku a svojich blízkych každý politik či kandidát. Viacerí túto možnosť otvorenosti voči verejnosti využívajú.
Formálny dokument?
Ak komunálny politik neodovzdá oznámenie o svojich majetkových pomeroch, zákon myslí na sankcie. Primátora či starostu to môže stáť jeden mesačný plat. Problémom však občas býva, že v komisii sedia poslanci blízki starostovi bez právnych vedomostí. Jednou z možností je obrátiť sa na prokuratúru.
Výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Turčány uvádza: "Hoci ide o spôsob kontroly majetkového zázemia politikov, netreba si ho zamieňať s ostatnými spôsobmi verejnej kontroly. Je vecou individuálneho rozhodnutia politikov, či sprístupnia prehľad svojich majetkových pomerov alebo sa zapoja do projektov, ktoré sú zamerané na tento účel. Výpovedná hodnota majetkových priznaní musí byť dostatočná. Z praxe však vidíme niektoré nedostatky, ktoré tento vážny dokument môžu formalizovať."
"Pre primátorov a starostov by malo byť povinné zverejnenie majetkových priznaní ešte v samom začiatku volebnej kampane a potom pred koncom funkčného obdobia," vyjadril sa Rado Kovács z Rožňavy, ktorý sa venuje monitorovaniu samosprávy.
Fakty
Príklady
Keď to ide... Existujú prípady, keď bol starosta za neplnenie si povinností v súvislosti so zverejňovaním svojich majetkových pomerov potrestaný. Takúto skúsenosť majú v liptovskej obci Vlachy, opísal nám ju jej obyvateľ Pavol Strmenský. V roku 2009 komisia pre ochranu verejného záujmu pri obecnom zastupiteľstve prešetrila majetkové priznania vtedajšieho starostu. Občania mali podozrenie, že ich nepodával včas a za svoju manželku vôbec. Komisia to preskúmala a uložila starostovi pokutu. Potom sa zmenilo zastupiteľstvo a aktivisti upozornili poslancov, že komisia síce dospela k správnemu výsledku, ale pochybila z procesného hľadiska. Preto poslanci pôvodné uznesenie zrušili a komisia znovu preskúmavala majetkové priznania. Dospela k tým istým záverom a vyvarovala sa pochybení. Teraz už ale zastupiteľstvo uložilo starostovi obce pokutu štyrikrát, za každé porušenie zvlášť, teda vo výške štyroch mesačných platov. Starosta sa odvolal na Ústavný súd, neuspel. Súd rozhodol, že v troch prípadoch porušenia zákona malo zastupiteľstvo pravdu a uložil starostovi vyplatiť obci pokutu vo výške troch mesačných platov (cca 2 300 eur). Starosta odstúpil z funkcie ešte v roku 2009, asi týždeň pred referendom o jeho odvolaní.
Keď to nejde... Podľa predsedu Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) Vladimíra Špánika nie je inštitút kontroly v obciach plnohodnotne využívaný, hoci to samotný zákon umožňuje: "Vzťahy v menších obciach jednoducho nedovoľujú aj pri podozrení, že majetkové priznanie starostu nie je v poriadku, začať konanie s plnou razanciou a tak, aby sa dosiahla náprava." Predseda ZOMOS sa stal predsedom komisie pre ochranu verejného záujmu v obci Vindol v okrese Nitra. "Zistil som, že práve z prílišného rešpektu zo starostu už dva roky minulá komisia nekontrolovala dodané priznanie a ani nezasadala," uviedol Špánik, podľa ktorého to súvisí aj s právnym vedomím poslancov v menších obciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári