Ústavný súd rozhodol v prospech prešovského podnikateľa Petra Jarkovského. Hektár pozemkov na verejnom cintoríne patrí jemu. Tvrdí, že pomníky na cintoríne sú čiernou stavbou a za ich legalizáciu chce od mesta 3 milióny eur.
PREŠOV. Hektár cintorína vlastní firma patriaca prešovskému podnikateľovi Petrovi Jarkovskému. Ústavný súd (ÚS) rozhodol, že bolo porušené právo spoločnosti patriacej podnikateľovi vlastniť majetok, právo na spravodlivé súdne konanie i právo na ochranu majetku.
Zároveň zrušil rozhodnutie krajského súdu (KS), vec vrátil na nové konanie, zaviazal KS uhradiť trovy právneho zastúpenia na účet advokátky podnikateľovej firmy a nepripustil do sporu vstup Mesta Prešov ako vedľajšieho účastníka.
Strpí pomníky za peniaze
Podnikateľ už začal vyvíjať kroky súvisiace s formou vysporiadania. Na jeho pozemkoch sú totiž, podľa neho, nelegálne stavby – pomníky.
Za to, že ich strpí, chce od mesta 3 milióny eur. Tým by sa stavby zároveň zlegalizovali. Na súd zaslal žiadosť o vysporiadanie práva k neoprávnenej stavbe.
„Chcem, aby súd zriadil vecné bremeno s tým, že musím strpieť neoprávnenú stavbu, teda cintorín,“ vysvetlil svoj postup. Spornú nehnuteľnosť získal Jarkovský v dražbe od pôvodnej majiteľky. Do nej sa mohlo prihlásiť aj mesto.
Primátor Prešova Pavel Hagyari (nez.) tvrdí, že mesto nebolo prizvané do konania o kúpu pozemkov. Podľa neho je to v rozpore s dobrými mravmi.
„Mesto o dražbe vedelo, malo o tom doručené oznámenie. Právnik by mal vedieť, že do dražby sa nikto nepozýva a treba sa do nej prihlásiť,“ oponuje P. Jarkovský.
Mestu v minulosti núkal plochu na cintoríne za výmenu za pozemky v meste, alebo za 33,3 eura (tisíc korún) za štvorák, čo dovedna predstavovalo 333 300 eur (10 miliónov korún). Predať tieto pozemky mestu už nechce.
Primátor: Je to nemorálne
Podľa prešovského primátora podnikateľ Jarkovský koná v rozpore so všetkými „zásadami slušnosti, spravodlivosti, dobrých mravov. Je nemorálne, chrapúnske, snažiť sa profitovať na úcte k pozostalým.“
Hagyari v rozhodnutí ÚS problém nevidí: „Sme pripravení to pohnať pred Európsky súd pre ľudské práva. Je tu právo občana na to, aby jeho predkovia odpočívali v pokoji. My nemáme problém ani to vyvlastniť.“
Jarkovský na toto zareagoval takto: „Bla, bla, bla. Môže vyvlastňovať v Bratislave.“ Uviedol, že ľudia sa nemusia báť odstránenia stavby: „Stať sa to však môže, ak mesto Prešov nezaplatí.“
Primátor reagoval: „Ta sme še pobaviľi.“
Zaplatili, či nezaplatili?
Hagyari tvrdí, že mesto sporné pozemky v minulosti vyvlastnilo a zaplatilo za ne, stratili sa však k tomu dokumenty.
Jarkovský tieto tvrdenia vyvracia: „Je to nezmysel. Keď sa vyvlastňovalo, mesto malo za vyvlastnené pozemky zaplatiť. Mestský národný výbor v Prešove nezaplatil, lebo pôvodná vlastníčka bývala v zahraničí. Mali teda zložiť peniaze do súdnej úschovy. Od súdu som dostal potvrdenie, že tak neurobili. Čiže žiadne vyvlastnenie, je to neplatné. A toto je nemorálne. Užívať cudzí majetok bez zaplatenia.“
FAKTY
Ako sa kauza vyvíjala
Spor o pozemky na cintoríne medzi mestom a firmou podnikateľa Petra Jarkovského siaha do septembra roku 2006.
Vtedy zatarasil podnikateľ vstupnú bránu na mestský cintorín tromi betónovými stĺpmi. Postavil ich tam cez noc , umiestnil tam tabuľu s nápisom: Zákaz vstupu, súkromný pozemok! Ľudia sa ráno cez vstup od Duklianskej ulice nedostali k hrobom nebohých.
O rok neskôr zatarasil vstup na cintorín dodávkou.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári