PREŠOV. Minerálne pramene Prešovčania využívajú ako miesta oddychu, ale aj na čerpanie pitnej vody. Ich návštevnosť a popularita však postupne klesá.
Starostlivosť pokrivkáva
Tri pramene, ktoré sú na Cemjate a Kvašnej vode, využívajú Prešovčania najčastejšie na pitie. „Prameň minerálnej vody v miestnej časti Prešova na Cemjate, vedľa prameňa PV 8, je využívaný hlavne obyvateľmi domova dôchodcov a majiteľmi záhradkárskych osád,“ informovala hovorkyňa meste Prešov Veronika Gazdová. Prešovčania chodia na vodu do prírody čoraz menej.
„O minerálnych prameňoch viem. Starostlivosť o nich nie je podľa mňa dobrá. Je tam označený minerálny prameň a studnička je v dezolátnom stave. Som z lesníckej školy a keď to vidím, tak vždy studničku vyčistím. Ale keď tam prídem o dva týždne, je to zasa zašpinené. Keby ľudia vedeli, že je to oveľa zdravšia voda ako z vodovodu, brali by to úplne ináč,“ povedal nám Julián Mihok (19) z Hrabkova (okres Prešov).
Šesť prameňov nevyhovuje požiadavkám
Jednou z hlavných úloh oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Prešove monitoruje kvality vôd zo studničiek, minerálnych prameňov a podobne.
„Nerobíme to hlavne z toho dôvodu, že kvalita týchto vôd je značne kolísavá, nemajú zabezpečené ochranné pásmo, nemajú prevádzkovateľa a nie sú určené ako jediný zdroj pitnej vody,“ informovala vedúca oddelenia hygieny životného prostredia a zdravia Adriana Hrabčáková.
Vlani vyšetrili osem vôd v okrese Prešov a Sabinov. „Z toho šesť nevyhovovalo nariadeniu vlády, ktorým sa ustanovujú požiadavky na vodu určenú na ľudskú spotrebu a kontrolu kvality vody určenej na ľudskú spotrebu, pričom kvalita vôd nevyhovovala po mikrobiologickej aj chemickej stránke. Preto vodu z prameňov je možné užívať len na vlastné riziko a deti, starí ľudia a ľudia s oslabenou imunitou by takúto vodu nemali konzumovať,“ uviedla A. Hrabčáková.
Vedú k nim cesty aj značky
Martin zo Sídliska III vraví, že ku všetkým prameňom na území mesta vedie cesta. „Na vodu do prírody chodím často. Cemjata je hneď vedľa cesty, na Kvašnú vodu vedie asfaltka aj turistické značky, na Borkut takisto.“
Prešovčanky Helena Mintaľová a Natália Urbanová dávajú prednosť kúpeným minerálkam. „Nikdy sme nechodili na vodu do prírody, radšej si ju kúpime z obchodu.“
Sekčovčanka Dominika Balčáková (23) chodí do prírody rada. „Netušila som, že je v meste toľko prameňov. Ale na vodu raz za čachodievam. O dva týždne sa chystáme s kamarátmi do Hanisky opekať a aj tam si naberieme vodu.“
Pramene na Kvašnej vode
Kvašná voda v lese (Cemjata PV - 10)
Prameň je v lokalite Kvašná voda, asi pol hodiny cesty po asfaltovej lesnej ceste od križovatky s cestou Prešov - Margecany. Bol upravený, má šesťuholníkový tvar, je vymurovaný z kamenných kvádrov, prikrytý betónovou doskou s oceľovým poklopom. Minerálna voda je využívaná na pitné účely občanmi Prešova.
Kadlub pri potoku (Cemjata PV - 11)
Minerálna voda sa nachádza asi 500 m nižšie od prameňa PV 10. Prameň je zachytený do drevenom kadlube. Voda slúži na pitné účely.
(čor podľa www.sazp.sk)
Pramene v Cemjate
Prameň pod hudobným pavilónom (Cemjata PV - 8)
Nachádza sa v miestnej časti Prešova v Cemjate, asi 6 km od centra mesta, po pravej strane cesty Prešov - Margecany. Je pod budovou hudobného pavilónu. Do hĺbky 2,7 m je obložený doskami z červeného smreka. Nádrž prameňa je krytá oceľovým krytom.
Prameň pri hudobnom pavilóne (Cemjata PV - 9)
Voda sa nachádza v Cemjate. Prameň je vedľa budovy hudobného pavilónu a pri vývode prameňa PV 97. Je to 1,7 m hlboká studňa, zakrytá oceľovým poklopom. Prameň nie je využívaný.
(čor podľa www.sazp.sk)
Pramene na Borkute
Prameň Čurek (Prešov - Haniska PV - 62)
Prameň minerálnej vody sa nachádza západným smerom od obce Haniska. Dostanete sa k nemu lávkou od obce cez rieku Torysa, za hájovňou odbočíte doľava. Vývod je urobený v kamennom múriku gumenou hadičkou. Samotný prameň je asi 5 m smerom na západ od vývodu.
Borkut veľký (Prešov - Haniska PV - 63)
Je za obcou Haniska v smere k prameňu PV 62, ale za hájovňou zájdete smerom k strelnici. Pôvodné miesto výveru bolo zasypané a prameň bol zvedený asi 10 m nižšie do betónovej skruže, ktorá je v súčasnosti v dezolátnom stave. Pre využitie vody by bolo potrebné obnoviť pôvodný výver.
Popik (Prešov - Haniska PV - 64)
Nachádza sa smerom na západ od obce Haniska. Vedie k nemu lávka od obce cez rieku Torysa, za hájovňou treba odbočiť doľava. Vývod je urobený v kamennom múriku gumenou hadičkou.
Borkut malý (Prešov - Haniska PV - 65)
Dostanete sa k nemu z Hanisky smerom na Borkut. Pred hájovňou odbočíte po ceste doľava, asi 1 km. Prameň je zachytený do 200–litrového dreveného suda, ktorý je zakrytý betónovou konštrukciou uzatvorenou oceľovým príklopom.
(čor podľa www.sazp.sk)
Čo obsahujú minerálky v Prešove?
Minerálne podzemné vody sa líšia od obyčajných množstvom, prípadne druhom rozpustených pevných látok, plynov a teplotou.
Vody s obsahom vápnika a bikarbonátov sa vyskytujú na Kvašnej vode, Borkute i Cemjate.
Minerálna voda v prameni pod pavilónom je zemitá a uhličitá s obsahom 1 650 mg.l-1 voľného oxidu uhličitého s výdatnosťou 1,5 litra za minútu.
Prameň pri pavilóne má vodu s obsahom 1 010 mg.l-1 a rovnakú výdatnosť ako predchádzajúci.
Jeden prameň v lokalite Kvašná voda má vodu uhličitú s voľným oxidom uhličitým 2 520 mg.l-1 a výdatnosť 0,36 l.s-1. Druhý prameň má vodu zemitú uhličitú s obsahom rozpustných látok 1 251 mg.l-1 a voľného oxidu uhličitého 2 060 mg.l-1.
(čor, podľa knihy Šarišská vrchovina: Fyzickogeografická analýza)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári