Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Rozoraniu mládežníckeho tréningového ihriska v Nižnej Šebastovej chcelo dnes zabrániť zopár mladíkov. Neskôr ustúpili a traktorista niekoľkými ťahmi pluhom zničil udržiavaný trávnik. Pokyn na to dali právoplatní majitelia pozemku, ktorých prešla trpezlivosť.
PREŠOV. O tréningovú plochu pred futbalovým ihriskom v prešovskej mestskej časti Nižná Šebastová sa naťahujú majitelia s tamojšou telovýchovnou jednotou (TJ).
Tá ich vraj užíva bez povolenia. Napriek tomu, že tam nevlastní ani centimeter, nemá uzatvorenú nájomnú zmluvu a nedohodla sa na podmienkach užívania plochy.
Rukojemníkmi v tomto spore sa stali mladí športovci, ktorým predovšetkým stredisko slúži. Zdá sa, že mesto príde o ďalší športový areál tak, ako oň prišlo v Šalgovíku a v Solivare.
Ani kúpiť, ani zaplatiť?
Osemárový pozemok dala preorať 71-ročná Viktória Foltínová. Zdedila ho pred 22 rokmi, odvtedy sa nemôže domôcť svojich práv, hoci jej vlastníctvo priklepol aj krajský súd.
„Zástupcovia TJ sa odmietajú dohodnúť na spôsobe užívania nášho majetku. Nevyužili ani 10-ročnú lehotu stanovenú zákonom, ktorý im umožňoval vysporiadať sa s vlastníkmi plôch, na ktorých za socializmu zriadili športoviská. Zákon stratil platnosť, bohužiaľ, nevyužili to,“ uviedla nahnevaná vlastníčka.
Podľa nej neoprávnene užívajú jej majetok. „Ani kúpiť, ani nájom zaplatiť. Tak to ďalej nemôže byť,“ vyhlásila.
Hovorí, že funkcionári TJ sa vyhýbajú zodpovednosti, pravidelne preto TJ premenujú. „A na súde sa nás potom sudcovia spytujú, prečo sa s nimi súdime, keď neexistujú,“ dodáva Dušan Ižár.
Rozorať chcú aj druhé ihrisko
Podobná situácia je aj s pozemkami pod areálom futbalového ihriska a pod budovami šatní a pohostinstva.
Túto plochu vlastní spolu 22 ľudí, ktorí majú listy vlastníctva a svojich práv sa domáhajú na súdoch už niekoľko rokov. TJ užíva ich majetok bez nájomného vzťahu.
„Dali sme dovolanie na Najvyšší súd SR. Len čo budeme mať rozhodnutie, dáme rozorať aj hlavné ihrisko,“ uviedla ďalšia vlastníčka.
„Z nášho majetku majú prospech, neplatia nájom ani daň z nehnuteľnosti. V krčme, ktorá tu stojí, sú automaty, zarábajú. Už dvakrát tu zriadili volebnú miestnosť, nájom za to zinkasovali od štátu. A my, vlastníci, sa máme iba nečinne prizerať?“ spytovali sa nazlostene.
TJ: Mesto sa majetku zrieklo
Iný pohľad na vec má funkcionár TJ František Mihalík. Podľa neho na ťahu by malo byť mesto, aby zabezpečilo deťom možnosť športových aktivít.
„Je tu výlučne mládežnícke stredisko, ktoré využívajú tunajší malí futbalisti, potom 12– a 13-ročné deti z Tatrana Prešov, futbalová škola. Organizuje tu aktivity oblastný futbalový zväz, krajské športové centrum,“ uviedol.
TJ ako nezisková organizácia sa o údržbu stará z darov a z réžie pohostinstva. Vraví, že v tomto spore ide o pozostatok doby.
„Kultúrne a telovýchovné zariadenia v roku 1991 prešli zo štátu pod obce. A že to mesto neprevzalo, za to TJ nemôže.“
Myslí si, že miestni politici by teraz mali začať plniť svoje predvolebné sľuby. „Každý jeden z nich mal vo volebnom programe vysporiadanie športového areálu.“
ZISTILI SME
Mesto ihrisko chce
Futbalové ihrisko v Nižnej Šebastovej je zaznamenané už v územnom pláne mesta Prešov z roku 1976. „V tej časti mesta sú potrebné plochy nielen na bývanie, ale aj pre občiansku vybavenosť, rekreáciu a šport,“ uviedla hovorkyňa mesta Veronika Gazdová. Budove, v ktorej je pohostinstvo, bolo pridelené súpisné a orientačné číslo ešte pred rokom 1971. Neskôr boli stavbe definovanej ako sociálne zariadenie TJ Nižná Šebastová – futbalové ihrisko, určené nové čísla.
K údajnej čiernej stavbe hovorkyňa uviedla, že stavebný úrad na základe podnetu vlastníkov pozemkov zvolal výkon štátneho stavebného dohľadu, po ktorom bude možné zaujať stanovisko.
Traktor orie ihrisko, ktoré doplatilo na majetkové spory. Foto: TASR/František Iván
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári