PREŠOV. K pozostalosti sa zachovali s úctou a kontaktovali ŽNO Prešov. “Neporušené to tam vydržalo celých 60 rokov a sme vďační rodine, ktorá pozostalosť odovzdala do múzea. Skúmame ju a radi by sme ju odovzdali príbuzným, ak ich nájdeme,“ hovorí predsedníčka Židovskej náboženskej obce (ŽNO) Margita Eckhausová.
Našli rabínsku čiapku
„Bol tam album fotografií, modlitebné knižky v hebrejčine, aj rôzne rodinné doklady. Pán Singer bol podľa nájdených dokumentov pravdepodobne rabín vo Vranove nad Topľou. Našla sa aj rabínska čiapka a rabínsky certifikát. Asi predpokladal, že budú musieť opustiť domov a všetko dobre schoval,“ popísala objav M. Eckhausová. ŽNO sa usiluje zhromažďovať čo najviac údajov o starých prešovských rodinách a poskytovať príbuzným zo zahraničia informácie. Nie je to však jednoduché. Množstvo materiálov bolo nenávratne zničených počas vojny.
“Hľadáme v rôznych archívoch a veľmi prácne budujeme históriu jednotlivých rodín. Denne nás mailom kontaktujú ľudia z USA, Izraela aj iných krajín, ktorí hľadajú svojich predkov. Chceli by poznať ich osudy. Každá zo židovských rodín sa musela vyrovnávať so stratou blízkych. Často až po rokoch našli odvahu hľadať cesty osudu príbuzných a zachovať to, čo po nich ostalo,“ povedal kancelár ŽNO Peter Chudý.
Pred druhou svetovou vojnou žilo v Prešove a na okolí približne 6 400 Židov. V súčasnosti sa k Židovskej náboženskej obci (ŽNO) hlási 60 ľudí, ale odhady hovoria o trojnásobku. Sčítanie ľudu, domov a bytov by mohlo priniesť presnejšiu informáciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári