PREŠOV. Penzisti, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých, môžu požiadať mesto alebo dedinu, kde majú trvalý pobyt, o rôzne služby. Ide predovšetkým o pomoc pri úkonoch, ktoré si človek nedokáže sám zabezpečiť. V Prešove ľudia najviac využívajú opatrovateľskú službu. „Mesto v súčasnosti poskytuje opatrovanie pre 110 klientov, v porovnaní s minulým rokom je to takmer o polovicu viac,“ informoval Marián Bača z odboru sociálnych služieb na MsÚ v Prešove.
Dôchodca: Donáška obedov sa mi páči
Dôchodca Ladislav Lazorík z Prešova žije sám, preto ho informácia o možnosti donášky jedla veľmi potešila. „Nemá mi už kto navariť a ja sa to na staré kolená učiť nebudem, rozmýšľam preto, že si zabezpečím donášku obedov, táto služba sa mi páči. Je to praktické a vyjde ma to asi aj lacnejšie, ako keby som si to varil sám.“ Mestá a obce poskytujú v súčasnosti dôchodcom a ľuďom so zdravotným či iným obmedzením sociálne služby ako je opatrovateľská či odľahčovacia služba, donáška obedov a liekov aj takzvaný sociálny taxík, ktorý ľudia využívajú hlavne pri návšteve lekára.
Príjem penzistu je chránený
Od marca platí nová novela zákona o sociálnych službách v opatrovateľskej službe a podľa nej si klient môže sám vybrať opatrovateľskú agentúru, pričom na opatrovanie mu bude prispievať mesto či obec, kde má klient trvalý pobyt.
Je však otázne, či to bude mať dlhé trvanie. „V prípade, že obce nebudú mať peniaze, je možné, že si nebudú môcť dovoliť financovať opatrovateľské služby,“ povedal Michal Kaliňák zo Združenia miest a obcí Slovenska. Po novom už neplatia ani hodinové sadzby. „Zákon stanovuje aj ochranu príjmu toho, komu sa sociálna služba poskytuje. Čiže aká suma mu musí po zaplatení tejto služby zostať. V prípade opatrovateľskej služby bez poskytovania stravy je to 1,3–násobok životného minima na jednu plnoletú fyzickú osobu,“ dodal.
Opatrovateľ: Táto práca mi prirástla k srdcu
Štyridsiatnik Marián Šimala z Veľkého Šariša robí opatrovateľa už štyri roky, aj keď predtým celý život pracoval v stavebníctve. „To, že som sa stal opatrovateľom, bola viac–menej náhoda. Vzhľadom na to, že som nemal inú robotu a mám sociálne cítenie, prispôsobil som sa situácii a po čase mi táto práca aj prirástla k srdcu.“
V súčasnosti sa stará o 57-ročného príbuzného s miernou mentálnou poruchou a chorými obličkami, ktorý potrebuje celodennú opateru. Šimala mu robí spoločnosť po celý deň, aj keď jeho práca má osemhodinový úväzok. „Začína sa to raňajkami a končí večerou. Medzitým ideme na prechádzku, chodíme na kontroly k lekárom, čítam mu noviny, pozeráme televízor, podávam mu lieky, jednoducho všetko, čo potrebuje. Stali sme sa dobrými priateľmi, takže to už nevnímam iba ako prácu.“
Čo poskytuje mesto
Stravovanie
Mesto Prešov poskytuje stravovanie v jedálni pre dôchodcov alebo zdravotne postihnutých. Stravu zabezpečujú DC Sabinovská, DC Družba, DSS Volgogradská, Jedáleň SČK, Zariadenie pre seniorov Náruč a Zariadenie pre seniorov Harmónia pre 280 stravníkov. „V rámci donášky stravy do domu zabezpečujeme stravovanie pre 106 ľudí. Prijímateľ za to platí 0,25 eura,“ podotkol Bača.
Sociálny taxík
Okrem stravovania mesto zabezpečuje aj prepravnú službu pre osoby so zdravotným postihnutím alebo iným obmedzením. Sociálny taxík mesto poskytuje pre 90 ľudí prostredníctvom ZOM Prešov, Mabaj Energy a SČK – Územného spolku Prešov. Cena za prepravnú službu je 0,07 eura za jeden kilometer.
Dovoz liekov
Od minulého roka v meste funguje aj nová služba – donáška liekov a zdravotníckych pomôcok do bytu pacientov za symbolické 1 euro. Táto služba si našla širokú odozvu u seniorskej verejnosti.
Domáce tiesňové volanie
V spolupráci s Asociáciou samaritánov SR mesto poskytuje pre prešovských seniorov domáce tiesňové volanie, ktoré v súčasnosti využíva 12 prijímateľov sociálnej služby.
via
Potrebujete pomoc? Vieme, ako na to
„V prípade záujmu o využitie spomínaných služieb sú na webovej stránke mesta prístupné tlačivá k žiadostiam, ku ktorým je potrebné doložiť ďalšie požadované tlačivá, v prípade opatrovateľskej služby je to právoplatné rozhodnutie o odkázanosti na sociálnu službu vydané obcou, výmer o dôchodku, iné doklady, ktoré sú podkladom pre uzatvorenie zmluvy. Cena pre klienta sa pohybuje 1-2 eurá na deň. Celková cena služby je 7-8 eur na deň,“ informovala Veronika Gazdová, hovorkyňa mesta Prešov.
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári