PREŠOV. Podľa prieskumu Inštitútu finančnej politiky MF SR, na Slovensku pracuje menej žien ako v ostatných krajinách EÚ. Ide predovšetkým o mladých ľudí, ktorí ukončili štúdiá a staršie ročníky. V súčasnosti zaostávame za vyspelými krajinami v podiele žien na pracovnom trhu o päť percent. Naopak podiel žien na trhu práce vo veku 35-54 je v porovnaní s krajinami EÚ vyšší. V okrese Prešov počet nezamestnaných žien v tomto roku klesá.
Nezamestnaných žien je menej
Ku koncu 1. štvrťroka tohto roka bolo v evidencii Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Prešov (ÚPSVaR) 6 189 nezamestnaných žien, čo je 42,6 % z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie. V priebehu uvedeného obdobia klesol počet žien v evidencii o 42. Vlani mal vývoj prevažne rastúcu tendenciu, od začiatku do konca roka vzrástol počet nezamestnaných v okrese Prešov o 488 žien.
Aj mamičky s malými deťmi pracujú
Mária Pinzíková má tri deti vo veku od troch do piatich rokov: „Vo februári som nastúpila opäť do práce, napriek tomu, že dcéry dvojičky ešte nechodia do škôlky. Je to teraz zložité, občas toho máme s manželom naozaj dosť, ale s dobrou organizáciou času sa to dá zvládnuť. Byť však stopercentná matka, manželka a podať maximálny výkon v práci, to je pekná drina. Na druhej strane, som rada, že už opäť chodím do práce, pretože si na tých pár hodín oddýchnem od roly matky, niečo zarobím a potom sa viac teším domov. “
Môžu pracovať aj poberať príspevok na dieťa
V tomto roku vláda zvýšila rodičovský príspevok na 190,10 eura a zrušila zákaz pracovať popri jeho poberaní. Rodičia tak môžu pracovať z domu, čo podporuje aj chystaná novela Zákonníka práce. „Rezort práce myslí aj na situácie, keď sa matky rozhodnú pracovať a deti dať do jaslí či škôlok. Od januára im uhradí náklady na tieto zariadenia, a to až do výšky 230 eur,“ povedala Andrea Hajdúchová z mediálneho odboru Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Podľa nej sa rezort práce snaží v chystanej novele Zákonníka práce podporiť zamestnávanie matiek s malými deťmi, a to najmä prostredníctvom deleného pracovného miesta, domácej práce či telepráce, ale aj prostredníctvom možnosti pružne si rozvrhnúť pracovný čas.
Faktxy
Najviac ľudí bolo v priemysle
- Z celkového počtu zamestnaných v Prešovskom kraji pracovalo vlani najviac osôb v priemysle.
- Najväčší podiel mal súkromný sektor, kde bolo zamestnaných 62 365 osôb. Verejný sektor sa na zamestnanosti kraja podieľal vo výške 42,5 percenta.
- Najvyšší podiel na zamestnanosti kraja mali okresy Prešov (30,5 percenta) a Poprad (17,7 percenta) .
- Najmenej sa podieľali okresy Medzilaborce (0,8 percenta) a Stropkov (1,7 percenta).
via
Anketa
Mali ste problém nájsť si prácu?
Troch žien sme sa pýtali na to, ako dlho pracujú a či mali problémy zamestnať sa v Prešove
Aneta Sláviková (34), pracuje v súkromnom sektore v Prešove, má dve školopovinné deti:
„Po skončení vysokej školy som sa pred rokmi zamestnala celkom rýchlo, pracovala som v rôznych súkromných firmách. Najväčší problém som mala teraz po druhej materskej. Napriek tomu, že mám vysokú školu, prax v odbore, ovládam jazyky, som bola vyše pol roka nezamestnaná. Prácu som si napokon našla iba vďaka známym.“
Martina Frantová (38), stredoškolská učiteľka v Prešove, má jedno školopovinné dieťa:
„Pracujem 13 rokov, raz som bola na materskej. Nemám negatívne skúsenosti, čo sa týka zamestnania, ale viem, že moje kamarátky, ktoré majú malé deti, sa často sťažujú, aké zložité je nájsť si prácu. Súkromníci totiž matky veľmi nechcú. Boja sa, že budú často maródovať.“
Anna Revická (25), pracuje na mestskom úrade v Lipanoch, je bezdetná: „Vysokú školu som skončila v júni 2009. Prácu som si našla v tom istom roku, ale nájsť ju bolo veľmi náročné. Mala som obrovské šťastie, že bývam a pracujem v jednom meste a tak aspoň ušetrím na cestovnom.“
via, čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári