PREŠOV. V zoznamoch vytvorených podľa Registra obyvateľstva sú aj ľudia, ktorých dátum narodenia je posunutý o 100 rokov dozadu. Potvrdili nám to viacerí sčítací komisári.
„Chyby sú nielen v dátumoch narodenia, napríklad je tam uvedený rok 1850, ale aj pri rodných číslach. Ťažko sa identifikácia napravuje, zložitejšie prípady musíme riešiť cez Obvodný úrad v Prešove,“ dodala matrikárka z Veľkého Šariša Iveta Perecárová.
„Nesedia“ adresy ani dátumy
„V zoznamoch sú veľké chyby. Robil som komisára aj pred desiatimi rokmi, a vtedy boli presnejšie. Teraz mi chýbali ľudia, o ktorých viem, že na adrese bývajú 30 rokov, a osobne ich poznám. Naopak tam figurovali takí, o ktorých za celé roky nikto nepočul,“ povedal nám René Polačok z Prešova.
Jaroslav Katranič býva teraz u sestry na vidieku a do Prešova, kde má trvalý pobyt, prišiel hľadať komisárku. „Chcem od nej formulár, aby som sa mohol zúčastniť sčítania,“ povedal.
Ďalší komisár Matúš Čekan mal inú skúsenosť. „Mal som v zozname človeka, ktorý je už 30 rokov mŕtvy a 20 rokov na tej adrese býva niekto iný. Jeden dom podľa súpisného čísla vôbec neviem nájsť, zrejme je tam teraz reštaurácia. Trúfam si povedať, že tie zoznamy sú presné na takých 60-70 percent.“
Stalo sa mu, že na istej ulici ho pred bráničkou čakal muž a žiadal o formulár. V zozname však nebol. Posťažoval sa komisárovi, že ho nezaradili ani do volebných zoznamov, len daniari ho vedia vždy nájsť.
Doručili hárky v rómčine
Vo Veľkom Šariši dostali niektorí obyvatelia sčítacie hárky v rómskom jazyku. Komisárka Oľga Klimková ich omylom doručila obyvateľom na Ulici P. O. Hviezdoslava.
„My sme ani nežiadali o hárky v rómskom jazyku, lebo naši Rómovia nevedia rómsky čítať, ani písať. Neskontrolovali sme ich dôsledne a nevšimli sme si, že sú aj také. Boli len štyri. Nešlo ani o formuláre, bola to len dvojstránka s vysvetlivkami,“ vysvetlila koordinátorka sčítania, matrikárka Iveta Perecárová.
Dodala, že chybu hneď napravili. Vyzdvihli náhradné formuláre a dotknutým obyvateľom ich doručili.
Údaje sú chránené
Predsedníčka Štatistického úradu SR Ľudmila Benkovičová oponuje, že údaje sú chránené zákonom, formuláre budú zničené a ich databáza je dobre chránená aj pred hackermi. Štatisti tvrdia, že identifikátor je nutný na to, aby sa zabránilo duplicitnému sčítaniu.
ANKETA
Obávate sa straty anonymity?
V uliciach Prešova sme sa ľudí opýtali, či im prekáža, že pri sčítaní musia nalepiť do hárku aj identifikačný kód a či sa obávajú straty anonymity napriek tomu, že štatisti uisťujú o tom, že údaje sú chránené zákonom.
Petra Sotáková, 27 rokov, na materskej dovolenke, Prešov: „Nevadí mi to a ani som nad tým nerozmýšľala. Nemám čo skrývať, ani majetok nemám, takže mi to nevadí. Ak to štatisti potrebujú, kód nalepím.“
Pavol Bicák, 61 rokov, invalidný dôchodca, Prešov: „Myslím, že veľa ľudí ani nebude vedieť niektoré údaje vyplniť. Komisári by im mali vysvetliť, čo nevedia. S identifikáciou nemám problém, nevadí mi to.“
Klaudia Duchová, 25 rokov, na materskej dovolenke, Prešov: „Mne prekáža, že mám uviesť všetky osobné údaje. Vnímam to ako veľký zásah do súkromia, ale podriadim sa a nebudem bojkotovať sčítanie.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári