PREŠOV/PEČOVSKÁ NOVÁ VES. Do pilotného projektu zavedenia e–pay kariet bolo na začiatku zapojených päť obcí, dve z nich však už odstúpili pre nesúhlas budúcich poberateľov. Na e–pay karty čakajú aj v obci Pečovská Nová Ves (okres Sabinov).
Starosta: Netreba ľudí učiť sedieť doma
Starosta Jaroslav Baňas (nez.) z Pečovskej Novej Vsi tomuto projektu dáva nádej. „Myslím si, že by to mohlo naučiť ľudí lepšie hospodáriť, je to pre ich dobro. V našej dedine máme 160 poberateľov dávok v hmotnej núdzi, ktorí budú mať tieto e-pay karty. Treba veriť, že to pomôže, aj keď podľa mňa najdôležitejšie je ľudí motivovať k práci. Je potrebné hľadať príčiny vzniku hmotnej núdze, nie 'učiť' ľudí na to, aby sedeli doma a dvadsiateho si prišli na poštu vyzdvihnúť dávku.“
Pilotný projekt s e–pay kartami sa mal spustiť už v lete, termín sa však posúva až na jeseň. Tento mesiac prebieha výberové konanie na zhotoviteľa kariet. „Podrobnosti k projektu je zatiaľ predčasné uvádzať, pretože všetko závisí od ponuky spoločností,“ povedala Daniela Šulcová z mediálneho odboru ministerstva práce, sociálnych vec a rodiny.
Budú denné limity
Ministerstvo upustilo od kontroly jednotlivých položiek nákupu. „Upustili sme od tejto požiadavky, pretože by to podľa našich prepočtov zbytočne predražilo celý systém. Navyše, kontrola položiek nezabráni tomu, aby poberatelia dávok nakúpili povolené komodity a následne ich vymenili za alkohol a cigarety. V žiadnom prípade to však neznamená, že sme rezignovali na terénnu sociálnu prácu s klientami,“ povedala štátna tajomníčka ministerstva Lucia Nicholsonová.
Hospodárenie s dávkami, nákupy, získavanie zručností ako hospodáriť s peniazmi – to bude práca terénnych sociálnych pracovníkov, pracovníkov komunitných centier a sociálnych pracovníkov miest, obcí a úradov práce, sociálnych vecí a rodiny.
V praxi by to podľa Ivety Duchoňovej z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity malo vyzerať tak, že v prípade, že terénny sociálny pracovník zistí, že poberateľ dávky podstatnú časť svojho napr. mesačného limitu minie na alkohol a cigarety a potom je zadlžený a dostáva sa do ďalších dlhov alebo problémov, bude mu možné mesačný limit zmeniť napríklad na denný a tým bude obmedzený pri nákupe alkoholických nápojov určite viac ako je to v súčasnosti.
„V súčasnosti ročné náklady na zasielanie dávok v hmotnej núdzi občanom teda predstavujú 1 505 732,29 eura. Po plošnom zavedení e–pay kariet veľká časť týchto nákladov štátu odpadne,“ dodala Nicholsonová.
Karty budú zavádzať v ďalších obciach
Päťdesiatnika Stanislava Lacka z Kapušian sa zatiaľ e–pay karta netýka, je však možné, že v blízkej budúcnosti ju bude musieť používať aj on: „Som na sociálke, peniaze dostávam na pošte. Ktovie, ako to bude potom, uvidíme, čo bude lepšie. Radšej by som však bol, keby to u nás nezaviedli. Takto aspoň viem, koľko som dostal.“
Súťaž o zhotoviteľa e–pay kariet
Predpokladanú hodnotu zákazky stanovilo ministerstvo práce na 4 milióny eur, čo znamená úsporu oproti súčasným nákladom na distribúciu dávok v hmotnej núdzi.
Projekt e–pay kariet by mal podľa súťažného návrhu stáť v prvom roku – teda počas pilotnej prevádzky – 100-tisíc eur a v nasledujúcich troch rokoch 3 693 600 €.
Ministerstvo práce v prípade e-pay kariet zvolilo formu obstarávania súťažný dialóg. „Táto forma nám umožní porovnať rôzne koncepty a vybrať tie riešenia, ktoré čo najlepšie vyhovujú podmienkam Slovenska,“ povedal Michal Ružička, projektový koordinátor MPSVR SR. O víťazstve v súťaži následne rozhodne elektronická aukcia.
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári