Škody na majetku spôsobil aj bobor vodný, keď výstavbou bobrej hrádze došlo k zatopeniu záhradných pozemkov.
PREŠOV.
Poškodeným vznikol nárok na úhradu škody vo výške 16 900 €. Informoval o tom krajský prednosta úradu životného prostredia Juraj Hurný. Najviac škody v Prešovskom kraji narobili medvede. Z celkového počtu bolo 21 prípadov, kedy škody napáchali práve tieto šelmy. Išlo hlavne o zničenie včelstiev.
Hurný informoval, že zákon o ochrane prírody umožňuje, aby občania, ktorí boli chránenými živočíchmi poškodení na zdraví alebo majetku, boli odškodnení štátom.
K chráneným druhom zvierat, ktoré páchajú škody, patria okrem medveďa hnedého aj vlk dravý, bobor vodný, kormorán čierny, los mokraďový, vydra riečna, rys ostrovid a zubor hôrny.
Šéf životného prostredia v Prešove informoval, že vlani odškodňovali v 16 prípadoch škody, ktoré spôsobili vlci na hospodárskych zvieratách.
Útočili hlavne na ovce. V júni minulého roku pri jednom útoku vlka zahynulo až 28 oviec, ich majiteľ vyčíslil škodu na 1 554 €, keďže išlo o plemenné zvieratá. Kormorán je veľkým nepriateľom rybárov, ktorým ničí nasadené druhy rýb v rybníkoch.
Zaujímavosťou je, škody na majetku spôsobil aj bobor vodný, keď výstavbou bobrej hrádze došlo k zatopeniu záhradných pozemkov. Bobor zničil aj ovocné stromy, ktoré obhrýzol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári