PREŠOV. O pár týždňov sa začnú letné prázdniny. Študenti ich využívajú nielen na oddych, ale aj na privyrobenie peňazí. Pracovné ponuky si môžu hľadať cez internet, pomocou personálnych agentúr či študentských servisov.
Najviac ponúk je z hypermarketov
Viaceré firmy hľadajú brigádnikov kvôli dovolenkám svojich zamestnancov. Najčastejšie ide o pomoc v reštauráciách, v kaviarňach, na benzínových pumpách aj na stavbách. Najviac ponúk však prichádza od hypermarketov.
Z vyše 130–tisíc denných vysokoškolákov až tri pätiny pracujú už počas semestra, počas prázdnin je tento počet vyšší. V porovnaní so stredoškolákmi si kvôli neskoršiemu nástupu do školy môžu hľadať brigády aj na tri, štyri mesiace.
Letná brigáda je dobrá škola
Počas vysokej školy chodil každé leto na brigády do zahraničia Jozef Jurčišin, pre ktorého to boli tie najkrajšie letá: „Môžem to hodnotiť len a len pozitívne. Bol som v Írsku, v Taliansku aj v USA, všade na tri a pol mesiaca. Robil som rôzne veci, umýval som riady, bol som čašník, údržbár. Skúsenosti sú obrovské, okrem jazykov, spoznania nových kultúr a priateľov som sa naučil orientovať vo svete, je to skvelá škola do života a každému to odporúčam vyskúšať.
Najväčší záujem je o prácu s najvyšším zárobkom
Letnú brigádu si študenti hľadajú minimálne mesiac pred sezónou, aj keď podľa personálnej konzultantky zo študentského servisu (ŠS) Diany Konkoľovej úplne stačí ohlásiť sa na začiatku prázdnin. „Vtedy už vieme presne, čo môžeme študentom ponúknuť, hoci aj teraz sú už nejaké ponuky. Minulý rok bolo vďaka nám zamestnaných asi tisíc študentov. Mali sme trojtýždňové zbery ovocia na Morave, čo je aj tento rok.“ V rámci tohto mesiaca sa v prešovskom študentskom servise zatiaľ o letnú brigádu zaujímalo 15 ľudí.
„Zo zamestnávateľov najviac pracovných ponúk dávajú hypermarkety, najčastejšie ide o prácu pri pokladni a dokladanie tovaru. Je o to veľký záujem, pri pokladni je aj vyšší zárobok, ale aj veľká zodpovednosť. Študenti majú najväčší záujem o prácu, za ktorú dostanú najviac peňazí. Sú šťastní, keď idú robiť za dve eurá na hodinu, to je pre nich dobrý zárobok, toľko môžu dostať napr. pri pokladni v obchode,“ povedala Konkoľová.
Stačí oznam na dverách
V lete je paradoxne menej pracovných ponúk ako počas bežných mesiacov v roku. Naopak, dopyt od študentov je vtedy vyšší. „Mnohí zamestnávatelia si brigádnikov zháňajú sami, stačí, že vyvesia na dvere oznam. Takto si prácu našla aj 20–ročná Marcela Rapošová, ktorá študuje na vysokej škole v Prešove: „Išla som okolo a videla som, že hľadajú predavača zmrzliny, tak som neváhala a prihlásila sa. Keďže už mám nejaké skúšky za sebou, môžem už aj pracovať a budem celé leto. Teším sa, že si trošku zarobím.“
FAKTY
Kto koľko zarobí?
Výška zárobku závisí od práce a regiónu. Priemerne však za hodinu brigádovania v prešovskom regióne môže študent dostať od 1,83 eura do 3 eur. Anketárom a roznášačom letákov sa platí cca 0,13 € za kus, za etiketovanie výrobkov asi 0,50 € za 100 kusov. Veľmi dobre sa dá zarobiť na benzínovej pumpe, tam výška zárobku závisí od štedrosti šoférov a dohody medzi vami a zamestnávateľom.
DOBRÉ RADY
Ako si nájsť prácu
Študentský servis zabezpečuje prácu pre študentov od druhého ročníka na strednej škole. „Stačí sa prísť zaregistrovať, priniesť potvrdenie o návšteve školy. V niektorých prípadoch sa požaduje aj zdravotný preukaz. Všetky podrobnosti o pracovnom mieste následne študent dohaduje s personálnym konzultantom,“ podotkla Konkoľová zo ŠS Prešov.
Európsky portál pre pracovnú mobilitu (EURES) v Prešove takisto vychádza študentom v ústrety a ponúka sezónne brigády do krajín EÚ. „Ponuky pridávame denne, preto je potrebné ich aj priebežne sledovať. Poradíme, ako na to, čo všetko potrebujete, aby ste mohli pracovať v danom štáte,“ povedala Margaréta Gajdošová z EURES–u. V zahraničí sa študentom zíde aj karta ISIC, ktorá poskytuje viaceré zľavy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári