PREŠOV. Medzi nimi aj Jozef Kočiš z Hubošoviec, ktorý má vzácnu krvnú skupinu „nulku“. “Mám za sebou 102 odberov a keď mi zdravie dovolí, budem v tom ešte pokračovať. Už som aj ja potreboval krv, keď mi operovali žlčník. Zadarmo som dostal, zadarmo dávam,“ povedal.
Aj jeho kolegovia, ktorí v ten deň dostali medaily, plánujú v darcovstve pokračovať. Ako napríklad dodal Slávko Maťufka z Fintíc, robieva to len pre dobrý pocit, že jeho krv niekomu zachráni život. Našťastie ani on, ani nikto z jeho rodiny to ešte nepotreboval.
Podobne reagovali aj ďalší ocenení Ján Ondričko z Prešova, Milan Grejták z Jarovníc a Lukáš Kormaník z Ľubotíc. Označili sa za zdravých mladíkov, ktorí ešte môžu v darcovstve pokračovať.
Ešte nemal osemnásť
Diamantový darca František Mihok z Prešova prvý raz daroval krv, keď ešte nebol dospelý. Po rokoch sa priznal, že to bol taký malý podvod.
“Do osemnástky mi chýbali asi dva mesiace a s partiou kamarátov sme sa dohodli, že ideme darovať krv. Občiansky preukaz som zatajil, kamaráti dosvedčili, že som dospelý a bolo to. Odvtedy som pravidelný darca a mám za sebou vyše 80 odberov,“ zaspomínal si na svoje začiatky.
Riaditeľka Územného spolku SČK Mária Karaffová zdôraznila, že darcovstvo krvi je akýmsi príkladom dobrovoľníctva, lebo ocenení nedarovali verejnosti len svoj čas, ale aj kus seba, teda krv. Poznamenala, že SČK s veľkou skupinou darcov pôsobí ako jedna rodina.
“Snažíme sa im za nezištnú pomoc odvďačiť tým, že im pomôžeme vo chvíľach, keď hľadajú pomoc pre seba, alebo blízkych, napríklad ak hľadajú opatrovateľku, donášku liekov, stravy a podobne. Občas im pomôže len to, že sa majú kde vyrozprávať a podeliť sa o svoje starosti,“ konštatovala Karaffová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári