PREŠOV. Ľudomil Bartoš diviaky už viackrát pozoroval z okna vežiaka na Prostejovskej ulici, kde býva. „Vídavam ich už druhý rok. Aj večer, aj ráno. Pri raňajkách som si všimol, ako poza bloky prebehli tri diviaky,“ povedal. „Večer zas bežali smerom od konečnej späť – asi z nejakej fušky,“ smial sa.
Diviačice nepoznajúzľutovanie
Diviačia pri stretnutí s ľuďmi svoje mláďatá inštinktívne bráni a je pripravená okamžite zaútočiť. „Útoky smerujú najmä na stehná, lýtka a zadok a zodpovedajú výške zvieraťa,“ upozornil zoológ Regionálneho centra ochrany prírody v prírode Marián Buday.
„Takejto hrozbe v čase vyvádzania a výchovy mláďat sa dá predísť tým, že sa v lese nesprávame veľmi ticho, ale vydávame prirodzené zvuky (chôdzou, rozprávaním sa medzi sebou normálnym hlasom - nie hulákaním). Diviaky tak, ako iná zver nevyhľadávajú prítomnosť človeka a keď ho zacítia alebo počujú, vyhnú sa mu. Ak sa nechceme v tomto období s diviakmi stretnúť, vyhýbame sa predovšetkým zamokreným priestorom, ktoré diviaky obľubujú, rady sa totiž 'kúpu' v blate (zbavujú sa tým aj parazitov),“ vysvetlil.
Medvede môžete vidieť aj cez deň
Aj s medveďom sa Prešovčania môžu stretnúť, na Čergove, na Branisku, vzácnejšie aj na iných miestach.
Podľa ekológa Erika Baláža pre medvede je teraz dôležité mať prístup k mladej tráve a vode. Zdržiavajú sa ďaleko od chodníkov a ciest, v skalnatých a ťažko prístupných terénoch.
„Iné sú teraz aktívnejšie, pretože začína medvedia ruja. Častejšie ich preto môžu ľudia vidieť aj cez deň a na otvorených plochách,“ uviedol E. Baláž.
Autor: gum
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári