Od júla bude pravdepodobne mestská doprava preorganizovaná. Uvažuje sa o zrušení 16 spojov a výkony sa znížia o 5-tisíc kilometrov. V praxi to bude znamenať menej spojov, intervaly sa predĺžia o dve minúty, mimo špičky aj o desať minút. Cestovné sa zvýši o 5 centov a doteraz platné zľavy budú skorigované.
PREŠOV. Podľa primátora Pavla Hagyariho (nez.) sa všetky opatrenia dotknú ľudí len minimálne. V prípade zliav pôjde o zníženie v priemere o 1,5 eura.
V tej súvislosti nás zaujímalo, prečo mesto neuhradilo dopravnému podniku dotácie za straty na zľavnené cestovné.
Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) totiž eviduje za roky 2008 a 2009 neuhradené pohľadávky vo výške 130-tisíc eur a za minulý rok 198-tisíc eur.
Na túto otázku primátor neodpovedal. Zdôraznil však, že hľadajú nový mechanizmus uplatňovania zliav.
“Prehodnocujeme ich, lebo niektoré sú nelogické a neefektívne. Nebudeme predsa doplácať na dopravu odbojárom a ich deťom. Uvažovali sme aj o darcoch krvi. Som za to, aby sa zachovali, ale nie vo všeobecnosti, ale aby sa týkali aktuálnych darcov a nie takých, ktorí, povedzme, darovali krv pred piatimi rokmi,“ argumentoval primátor dodávajúc, že mesto dopláca na mestskú dopravu 3,3 milióna eur ročne a už si nemôže dovoliť prehlbovať straty.
Ako sme zistili, odbojári, ich rodinní príslušníci a dedičia cestujú zdarma. „Myslím, že by sa malo prehodnotiť udeľovanie zliav rodinným príslušníkom. Dali sme aj návrh, aby sa zrušili zľavy pre dôchodcov od 65 do 70 rokov, ktorí cestujú zdarma mimo dopravnej špičky,“ upresnil riaditeľ DPMP Peter Janus.
Prešovčania sa bojapreplnených trolejbusov
Prešovčania vnímajú avizované zmeny rôzne. Margita Ihnátová si myslí, že predĺženie intervalu medzi jednotlivými spojmi určite ľudia pocítia.
“Každý rok v lete je doprava obmedzená a je to problém. Keď v takom režime pôjdeme celý rok, trolejbusy budú také preplnené, že sa nebude dať nastúpiť. Aj zvyšovanie cestovného bežní ľudia pocítia, rátajú každý cent, keď musia v rodine kúpiť 3-4 čipové karty,“ povedala nám.
Na margo zliav dodala, že ich zatiaľ nevyužíva a nevie posúdiť, či ich treba meniť. “Podľa mňa sa po zmenách nič nestane, veľa ľudí cestuje radšej autom, lebo je to nakoniec lacnejšie. Veď uvidíme, ako bude,“ reagovala Anna Majerčáková.
Revízorov by zrušili
Konštantín Kristek si myslí, že doprava v Prešove je pomerne lacná, ale on sám by ju tiež preorganizoval. “Chodievam za dcérou do Trenčína a tam som ešte revízora nestretol. Lístky sa kupujú u vodiča a na čipové karty je čítačka na stredných dverách. Revízori podľa mňa zneužívajú, že tu cestujú aj ľudia z vidieka a mnohí si nevedia označiť lístok. Zažil som, že istá stará pani mala lístok, ale neštikla si ho. Asi nevedela a revízor jej dal pokutu. Ja by som radšej viac zaplatil vodičovi, aby on predával lístky a kto nechce zaplatiť, neodvezie sa,“ vyslovil svoj názor K. Kristek.
„Som na invalidnom dôchodku, takže cestujem za jedno euro ročne, ale prekáža mi, že je zle nastavený grafikon dopravy. V jednom smere idú často aj tri-štyri spoje za sebou a potom je dlhá prestávka. Keď ešte intervaly obmedzia, tak by mali myslieť na to, aby boli odstupy vyvážené,“ konštatovala Monika Vajdová.
“Cena cestovného je už teraz dosť vysoká, keby ju znížili, možno by viac ľudí nechalo autá doma a cestovali by mestskou dopravou,“ dodala Margita Ihnátová.
FAKTY
Kto má nárok na zľavy
Nárok na zľavnený jednorazový cestovný lístok, alebo na zľavnený predplatný časový lístok (čipová karta) majú:
- deti od 7 do 15 rokov
- žiaci a študenti ZŠ, SŠ a VŠ do veku 26 rokov
- žiaci a študenti, ktorí študujú v zahraničí
- cudzí štátni príslušníci- študenti, ktorí študujú na ZŚ, SŠ a VŠ v SR do 26 rokov
- starobní dôchodcovia
- invalidní dôchodcovia, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav je pokles ich schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť viac ako 40 % v porovnaní so zdravými fyzickými osobami
- výsluhoví dôchodcovia najskôr po dovŕšení 60 rokov
- držitelia striebornej Janského plakety
- držitelia zlatej Janského plakety
- držitelia bronzovej Janského plakety s trvalým pobytom v meste Prešov alebo v obci Ľubotice
- držitelia preukazu ŤZP, ktorí nemajú trvalý pobyt v Prešove, alebo obci Ľubotice
- držitelia preukazu ŤZP s trvalým pobytom v meste Prešov alebo obci Ľubotice
Zdroj: DPMP
FAKTY
Aké sú zľavy
Jednorazový cestovný lístok v 1. tarifnom pásme:
10–minútový - 0,20 eura
30-minútový – 0,25 eura
60-minútový – 0,35 eura
Časový predplatný lístok v 1. tarifnom pásme:mesačný – 8,30 eura
trojmesačný – 21,20 eura
mesačný pre nositeľa bronzovej Janského plakety – 13,25 eura
trojmesačný pre nositeľa bronzovej plakety – 34,00 eur
ročný pre nositeľa zlatej Janského plakety – 10,95 eura
ročný pre ŤZP – 1,00 eur
Zdroj: DPMP
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári