PREŠOV. V Prešovskom kraji v tomto školskom roku maturovalo 9 688 žiakov, z toho 3 043 z gymnázií. Väčšina z nich chce pokračovať v štúdiu na vysokých školách. Podľa údajov z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Prešove (ÚPSVaR) z nezamestnaných absolventov je najviac stredoškolákov.
Myslia na zadné dvierka
Prešovčanka Mirka Javorská skončila strednú ekonomickú školu, dúfa, že sa dostane na vysokú školu, má však aj náhradný plán: „Cez leto mám vybavenú brigádu v Taliansku, a ak sa mi nepodarí dostať sa tento rok na vysokú, tak zostanem načas práve tam. Mám tam známych, práca sa nájde.“
Martin Kačmár skončil pred rokom vysokú školu strojnícku a prácu zatiaľ nemá. „Veľa šancí som ešte nedostal, a keď, tak to boli dosť neadekvátne ponuky, aj keď viem, že som absolvent a nemám žiadne skúsenosti. Bez praxe nikde nechcú, črtá sa mi niečo v Bratislave, bol som teraz na niekoľkých konkurzoch, hádam to už vyjde.“
Ku koncu apríla tohto roka bolo v evidencii ÚPSVaR Prešov 1 499 absolventov škôl, ktorým od ukončenia školy uplynuli maximálne dva roky. „Čo sa týka vzdelanostnej štruktúry, najviac nezamestnaných je stredoškolákov“ informovala Anna Molčanová z ÚPSVaR Prešov.
Zdravotníctvo a školstvo
Podľa prieskumu Platy.sk v Prešovskom kraji sa priemerné platy pohybovali od 643 do 659 eur. „Najnižšie nástupné platy mali absolventi pracujúci v zdravotníctve, štátnej správe a školstve. Napríklad v školstve zarobili absolventi v priemere 535 eur, čo je o polovicu menej ako vo farmácii,“ potvrdila Lucia Burianová zo spoločnosti Profesia. Pri vysokoškolákoch to závisí od pozície, na ktorú nastúpia. „Ak sa absolventom nepodarilo nájsť si hneď po škole prácu adekvátnu ich dosiahnutému vzdelaniu a zamestnali sa na pozíciách kvalifikovaných robotníkov a zamestnancov v službách, zarobili v priemere 560 eur mesačne, ako administratívni zamestnanci 672 eur,“ dodáva Burianová.
Absolventská prax
Úrad práce poskytuje zamestnávateľom príspevok na vykonávanie absolventskej praxe. Prihlásiť sa môže nezamestnaný, ktorý je v evidencii najmenej tri mesiace, nemá viac ako 25 rokov. Prax sa vykonáva najmenej tri, najviac šesť mesiacov, bez možnosti opakovania v rozsahu 20 hodín týždenne. Počas výkonu AP úrad poskytuje absolventovi paušálny príspevok vo výške sumy životného minima mesačne a hradí mu aj úrazové poistenie.
ANKETA
Študovať, či pracovať?
Maturantov sme sa v uliciach opýtali, či chcú ďalej pokračovať v štúdiu, alebo radšej pracovať.
Soňa Hanudeľová (18) z Prešova: „Akurát mám za sebou maturitu, je zo mňa vizážistka. Rada by som však pokračovala v štúdiu na vysokej. Počas školy som bola zopárkrát na brigáde.“
Lukáš Ruška (18) z Prešova: „Dal som si prihlášku na manažment, nemám veľmi čas na prácu, lebo hrám aktívne futbal. So zamestnaním to nie je ľahké, aj preto volím vysokú školu.“
Soňa Drabiščáková (18) z Tulčíka: „Teraz som skončila na strednej odbornej škole, dúfam, že ma vezmú na vysokú, lebo s prácou je to tu bieda. Počas školy som brigádovala ako čašníčka.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári