PREŠOV. Líšky medzi panelákmi nie sú žiadnou raritou. Objavujú sa tam z roka na rok, ale rodinka so štyrmi mláďatami tam ešte nebola. „Sú milé, ale obávame sa, či sú zdravé. Pohybuje sa tu veľa detí a môžu niekoho uhryznúť,“ povedala nám mladá mamička Janka Harčárová.
Iní obyvatelia si zase myslia, že sú tam preto, lebo nachádzajú potravu okolo kontajnerov. „Zvieratá sú nevyspytateľné, rodičia môžu zaútočiť na ľudí len preto, že sa usilujú chrániť mláďatá,“ dodal Marián Jurečko.
Nemôže ich odchytiť hocikto
Podľa vyjadrenia náčelníka prešovskej mestskej polície Jána Andrejka ide o poľovnú zver, preto líšky nemôže odchytiť hocikto. Polícia môže zbraň použiť len v prípade krajnej núdze a nutnej obrany.
„Keďže ide o súkromný pozemok, museli by sme mať aj súhlas majiteľa pozemku. Požiadali sme príslušné poľovnícke združenie, kde sa líščia nora nachádza, o odchyt alebo odstrel líšok. Tí zase požiadali o povolenie obvodný úrad. Do týždňa ich spolu s poľovníkmi odchytíme a líšky budú vypustené do voľnej prírody,“ informoval Ján Andrejko.
Záhradkári zo Sibírskej ulice však tiež videli líščie mláďatá, a tak sa nevie, či sa presunuli do inej lokality, bližšie k Šalgovíku, alebo ide o druhú rodinku.
Líšky v meste boli aj v minulosti
Aj v minulosti sa líšky pohybovali v rôznych lokalitách Prešova. Hádam najväčší výskyt bol v rokoch 2006-2007, keď ich ľudia videli v takmer každej mestskej štvrti, dokonca aj v centre pri Františkánskom kostole, či chráme sv. Mikuláša.
Odchyt bol síce problematický, ale našťastie nedošlo k žiadnym zraneniam. Nikdy však nie je vylúčené, že pohryznutím môžu človeka nakaziť besnotou.
FAKTY
Čo je besnota?
Besnota je infekčné ochorenie, ktoré je prenosné zo zvierat na ľudí. Hlavnými nosičmi tejto infekcie sú líšky. Bez očkovania toto ochorenie končí u ľudí smrťou. Pôvodcom choroby sú vírusy, ktoré sa nachádzajú v slinách zvierat. Obdobie od nakazenia po vypuknutie ochorenia u ľudí trvá 3 týždne až jeden rok.
Príznaky ochorenia sa prejavujú svrbením miesta uhryznutia, bolesťami hlavy, horúčkou a vnútorným nepokojom. Ochorenie pokračuje výbuchmi podráždenia až neznesiteľnými bolesťami a kŕčmi, ako aj slinením.
V záverečnom štádiu choroby dochádza k ochrnutiu, čo vedie k smrti. Liečenie tejto nákazy nie je možné. Zaručená ochrana je dosiahnuteľná iba očkovaním tesne po uhryznutí nakazeným zvieraťom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári