Korzár logo Korzár Prešov

ROK OD POVODNÍ: Ničila voda aj zosuvy

Pred rokom zasiahli Slovensko ničivé povodne. Ich následky pociťujú ľudia v šarišskom regióne dodnes. A majú obavy, aby sa záplavy neopakovali.

Situácia v Kendiaciach počas povodní.Situácia v Kendiaciach počas povodní. (Zdroj: frk)

Pred rokom zasiahli Slovensko ničivé povodne. Ich následky pociťujú ľudia dodnes. A majú obavy, aby sa záplavy neopakovali. Aká je situácia po roku, sme zisťovali priamo v obciach, na ktoré pred dvanástimi mesiacmi udrela veľká voda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KENDICE. Jednou z najviac postihnutých obcí v šarišskom regióne boli Kendice. Veľká voda udrela 4. júna 2010. Pretrhli sa dve hrádze a voda zaplavila vyše 80 domov v celej dedine.

„V pivnici nám vydvihlo celý betón a spravilo gejzír. Voda tu bola po okno. Stále je tu vlhko, vôbec to neschne,“ hovorí Mária Považanová, ktorá býva v jednom z domov.

SkryťVypnúť reklamu

Nachádza sa našťastie na vyvýšenom mieste, avšak voda aj tak zasiahla spodné priestory, kde mali Považanovci mrazničku či kotol. Navyše v deň, keď prišla povodeň, ich niekto vykradol. Dom kúpili pred tromi rokmi.

„Pôvodný majiteľ hovoril, že pred 20 rokmi bola povodeň, ale nie v takom rozsahu,“ vraví M. Považanová a opisuje, čo bolo nutné urobiť: „Pivnice sme si odvodnili, dali sme tam drenážne rúry a šachtu, aby sme si mohli odčerpať vodu.“

Časť škôd im preplatila poisťovňa. Obavy však majú stále: „Akonáhle začne pršať, voda medzi hriadkami nevsakuje. Spodné vody sú dosť vysoké...“

Aj Juraj Pončák z Kendíc tvrdí, že obavy má každý: „Nie všetko doriešili, ako mali. Trochu upravili tok Torysy, ale či to pomôže, to neviem.“

Dôsledky záplav pociťuje dodnes. V dome mali vodu do výšky 65 centimetrov. Nánosy od špinavej vody nešli vyčistiť, stále nemajú v dome dokončenú dolnú kúpeľňu. Zavlhnutý dom museli sušiť, teraz preto očakávajú nedoplatok za elektrinu.

SkryťVypnúť reklamu

Štát náklady preplatil

MIRKOVCE/BRESTOV. Úplne prvou obcou v šarišskom regióne, kde vlani v lete udrela voda, boli Mirkovce v Prešovskom okrese.

Prívalová voda zaliala obec 30. mája 2010 dvakrát, najskôr okolo obeda, potom aj podvečer. Vytrhla aj cestu smerom na Brestov. Tú bezprostredne na to opravili.

Terajšia situácia je pokojná. „Potok je vyregulovaný, voda odteká. Nie sú žiadne obavy,“ vraví Andrej Gaľa z Mirkoviec.

Obyvatelia susedného Brestova, kde voda strhla cestu i lávku, však obavy majú. „Dúfajme, že sa situácia nezopakuje,“ nádeja sa Alena Mochnacká.

„Mali sme vytopenú pivnicu, čerpali sme vodu vedrami, lebo sme nemali čerpadlo,“ spomína Mária Ňachajová. „V utorok to tu tiež vyzeralo všelijako, ale, chvalabohu, obstáli sme dobre,“ vraví starosta Brestova Jozef Šoltés (Smer-SD), ktorý stál na čele obce aj pred rokom.

SkryťVypnúť reklamu

„Urobili sme potrebné základné práce a následne sa spravili aj nové cesty, ale to z projektu, ktorý bol naplánovaný ešte pred povodňou,“ opisuje odstraňovanie následkov škôd.

„Štát sa zachoval seriózne. Záchranné práce boli uhradené včas, preplatených bolo 30 percent nákladov,“ zdôrazňuje starosta.

Podľa jeho slov by obci pomohli komplexné protipovodňové opatrenia, na ktoré podali projekt. Ak projekt neprejde, obec si ich zo svojho rozpočtu dovoliť nemôže.

Boja sa o cestu

VARHAŇOVCE. Vo Varhaňovciach voda napáchala obrovské škody. Pobrala všetky regulácie, zatopilo domy, zničilo časť chodníkov, miestnych komunikácií.

„Na mnohých miestach sú poškodené kamene a bojíme sa, aby sa na jednom mieste nezosunula aj miestna komunikácia,“ vraví starosta Varhaňoviec Anton Štefko (Smer-SD).

„Najväčšie škody boli na obecnom majetku. Zdravotné stredisko sme mali úplne zničené, voda bola po plafón. Museli sme ho obiť do tehly, tri mesiace sušiť, no aj po roku nám v ňom odleteli kachličky a objavili sa plesne. Podmylo lávku, na ktorej vytrhlo dva piliere a ďalší poškodilo. Chodníky nám vytrhalo, tie sme dali do pôvodného stavu, cesty takisto,“ vraví A. Štefko o najväčšej povodni od roku 1970.

Obec opravila, čo sa dalo, požiadala vodohospodárov o úpravu koryta. Zatiaľ však neúspešne. „Ľudia majú strach, najmä tí, čo boli postihnutí povodňou,“ tvrdí starosta, ktorý pri poslednej búrke pred niekoľkými dňami tŕpol, či sa katastrofa nezopakuje. Našťastie sa nič vážnejšie neudialo, vypadla len elektrina.

„Pred rokom to vyzeralo strašne. Voda bola po kolená, ľuďom zobralo ploty, natieklo do domov, bola to spúšť,“ spomína na vyčíňanie živlu Magdaléna Gaľová z Varhaňoviec.

Aj Gaľovcom zaplavilo celú pivnicu, dvor i rybník. „Dali sme si to do poriadku. Aj svojpomocne, aj sme dostali dotáciu od štátu,“ konštatuje. Myslí si, že sila povodne nezávisí potoka, pretože voda sa valila z okolitých lesov.

Cez kuchyňu sa im preliala voda z kopcov

ŠARIŠSKÉ BOHDANOVCE. „Obec bola zasiahnutá vodným živlom v okolí cintorína. Tam obec následne upravila rigoly. Zopár rodín bolo odškodnených, hlavne pre zosuv pôdy. V miestnej časti Háj to boli tri rodiny. Pod kopcom od Domu nádeje voda uplne pretiekla tým ľuďom cez kuchyňu. Do jedného domčeka nám vtedy udrel slabší blesk, tiež to bolo odškodnené,“ bilancuje nová starostka obce Šarišské Bohdanovce Klaudia Peková (nez.).

Na otázku, či majú obyvatelia obce obavy z vody, vraví: „Bola to skôr výnimočná situácia. Pamätám si, že v 80. rokoch bola voda povyše mosta, ale toto, čo bolo tu, si nepamätám, napriek tomu, že mám 40 rokov. Aj môj otec povedal, že takú silu vody si nepamätá.“

Dodáva, že by potrebovali dať do poriadku potok. Nie je však ich majetkom a z povodia dostala informáciu, že jeho úprava nie je v pláne.

Z hradného vrchu voda stále vyteká

KAPUŠANY. Keď sa už vlani zdalo, že letné záplavy sa definitívne skončili, Slovensko ráta škody a ľudia bývajúci na kopci to „vyhrali“, prišiel ďalší krutý úder.

V dôsledku povodní sa pohla pôda pod svahom a nastali jej zosuvy. V Kapušanoch pri Prešove sa 7. júna v ich dôsledku narušila statika viacerých rodinných domov.

Niektoré z nich už na svojom mieste nestoja. Dovedna šesť zväčša novostavieb museli zbúrať, z toho jeden nebol obývaný. Ďalší dom v súčasnosti rozoberajú. A minimálne ďalšie dva zbúrajú čochvíľa. Svoje domy opustilo 41 ľudí.

Do postihnutej oblasti si dali priviezť tri mobilné domy. Jeden obývajú dvaja, jeden stará babka. „V minulom roku sme urobili 2 horizontálne odvodňovacie vrty, takzvané vejáre. Tohto roku by sa mali robiť v lete,“ uviedol starosta obce Jozef Pribula (Smer-SD). Voda spod hradného vrchu stále vyteká.

FAKTY

Vodný živel zasiahol vlani prakticky všetky kúty východného Slovenska. Ponúkame stručný prehľad, aká je súčasná situácia v niektorých z množstva postihnutých miest a obcí.

Prešov: Slovenský vodohospodársky podnik upravil tok Torysy, pokračovať má v budúcom roku. Na zosuvových územiach (Horárska, Pod Wilec hôrkou) bol vykonaný geologický prieskum, chystajú sa stabilizačné opatrenia.

Krásna lúka (okres Sabinov): Strhnutý most opravili v novembri 2010.

Vranov nad Topľou/Hanušovce nad Topľou: Chystajú protipovodňovú hrádzu na Ondave.

Lipany (okres Sabinov): Vybudovali suchý polder, ktorý zachytí prívalovú vlnu, vodu majú utlmiť tri jazerá. Pracujú na lesných ochranných hrádzach.

Bardejov: Vystavali záchytné rigoly na viacerých miestach v Bardejove i v okolitých obciach, upravili korytá tokov.

Stropkov: V štyroch obciach okresu (Vyšná Olšava, Nižná Olšava, Vislava, Havaj) budujú systém lesných hrádzí.

Sabinov: Robia sa protipovodňové opatrenia na brehu Torysy asi za 10-tisíc eur.

Prešovský samosprávny kraj: Škody na cestách dosiahli výšku 23 mil. eur a poškodených bolo 13 mostov. Župa väčšinu následkov postupne odstránila, stále je však ešte takmer stovka kolíznych bodov.

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 85 834
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 577
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 302
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 388
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 373
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 224
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 438
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Boris Voroňák.

Posledná rozlúčka so zosnulým sa uskutoční 11. apríla.


TASR
Ilustračný záber.

Obchádzková trasa povedie cez mesto Prešov.


TASR
Ilustračný záber.

Práce budú prebiehať v stredu a vo štvrtok.


TASR
Rekonštrukcia sa dotkne úseku s dĺžkou 220 metrov.

Predpokladaná hodnota zákazky je vyše 450-tisíc eur.


TASR
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu