Vtedy ich musí pochovať mesto na vlastné náklady. Nie každý však chce byť pochovaný na cintoríne.
PREŠOV. Viacerí ľudia uvažujú o mieste posledného odpočinku inak. Nechcú mať hrob na cintoríne, ale na mieste, ktoré je im blízke z rôznych dôvodov. Pri kaplnke na vlastnom pozemku, pod lesom, v záhrade či pri rôznych historických objektoch.
Urnu môžete uložiť, kde chcete
„Chceli by sme mať hrob na vlastnom pozemku, v prostredí, ku ktorému máme citový vzťah, ale nevieme, čo máme pre to urobiť. Aj v minulosti sa pochovávalo pri panských sídlach alebo kaplnkách,“ povedala nám Viktória Hanzelyová.
Nie je to však také ľahké. „Zákon stanovuje, že pri klasickom pochovaní do zeme, musí ísť o legálne pohrebisko. Keby išlo o spopolnenie, je to možné. Urnu môže pozostalý uložiť hocikde, dokonca aj doma,“ vysvetlil Pella.
V závažných prípadoch môže pochovanie mimo cintorína povoliť len primátor z dôvodu osobitného zreteľa, ale iba so súhlasom regionálneho hygienika.
Pohreby bez obradu
Na náklady mesta sa ročne koná 5-6 pohrebov. Potvrdil nám to správca Prevádzky pohrebných a cintorínskych služieb v Prešove Alexander Pella.
„Konajú sa bez obradu a týka sa to zosnulých na území mesta v prípade, ak sa nezistila ich totožnosť do siedmich dní od úmrtia, alebo ak nikto z príbuzných nemôže zabezpečiť ich pochovanie,“ upresnil zásady.
Sociálny pohreb bez obradu vyjde mesto na 330 eur, v prípade kremácie ide o 300 eur. Ak ide o cudzinca, ktorý zomrie v Prešove, mesto musí informovať Ministerstvo zahraničných vecí SR, alebo príslušný diplomatický úrad.
Do 14 dní by mali spomínané inštitúcie vydať pokyny o zabezpečení prepravy ľudských pozostatkov, alebo súhlas na ich pochovanie v SR. Ak sa tak nestane, musí ho zabezpečiť mesto na svojom území.
Dražby sa nechystajú
Tlecia doba pri pochovávaní do zeme trvá 10 rokov. Občas sa stáva, že hroby ostanú opustené a nikto z príbuzných zomrelého neplatí nájomné poplatky. Zaujímalo nás preto, či sa nechystajú dražby opustených hrobov.
„Nie, neuvažujeme o tom. Kým nebude v prevádzke nová časť cintorína na Solivare, čo by malo byť už na budúci rok, dražby robiť nebudeme,“ reagoval na otázku A. Pella.
Ako ďalej dodal, len zriedka sa stáva, že v areáli hlavného mestského cintorína nájdu staré hrobové miesto, ku ktorému sa nikto nehlási, alebo sa ho príbuzní vzdali a môžu ho ponúknuť na ďalší prenájom.
Zistili sme
Podmienky zriadenia pohrebiska
Zákon o pohrebníctve č.131 z roku 2010 v § 15 hovorí o tom, že rozšírenie existujúcich pohrebísk alebo zriadenie nového pohrebiska v obci nie je možné v inundačnom území, teda priľahlom k vodnému toku alebo v území ohrozovanom povodňami.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva má v územnom konaní o zriadení pohrebiska postavenie dotknutého orgánu, preto vydáva pre územné konanie o zriadení pohrebiska a kolaudačné konanie o zriadení pohrebiska záväzné stanovisko.
Ak sa má na pohrebisku pochovávať do hrobov a hrobiek, žiadosť o zriadenie nového pohrebiska musí obsahovať aj výsledky hydrogeologického prieskumu, z ktorých je zrejmé, že pozemok je vhodný na takýto spôsob pochovávania. Orgán štátnej vodnej správy má v územnom konaní o zriadení pohrebiska postavenie dotknutého orgánu, ktorý v konaní uplatňuje svoju pôsobnosť pri ochrane vôd.
Neverejné pohrebisko je určené na pochovávanie príslušníkov cirkví, ktorým vnútorné predpisy neumožňujú pochovávanie ľudských pozostatkov na pohrebisku. Na prevádzkovanie neverejného pohrebiska savzťahujú ustanovenia tohto zákona okrem § 19 ods. 1 písm. c).
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári