PREŠOV. Rybárska sezóna je už v plnom prúde, od prvého júna sa dá loviť v kaprových vodách na priehradach ako je Domaša či Ružín, povolený je aj lov na lipňovej vode.
„Niektoré miestne organizácie chytajú už od 15. mája, ak si vybavili povolenie na skorší lov v miestnych vodách. Od 16. júna sa budú dať v kaprových vodách chytať aj zubáče a šťuky,“hovorí Pavel Švec, rybár a hospodár MO SRZ Orlov.
Keď sa niekto chce stať rybárom, musí v prvom rade milovať prírodu a chrániť ju. „Každý začínajúci rybár si na začiatku odpracuje istý počet brigádnických hodín, v rámci ktorých čistíme rybníky, chodíme prikrmovať ryby, kosíme trávu,“ podotýka Švec.
Rybár: Je to moja najväčšia vášeň
Dlhoročný rybár Jozef Karsai sa môže pochváliť už prvým úlovkom v rámci tejto sezóny: „Minulý týždeň som ulovil 70–centimetrového amura, ale neprezradím kde, aby tam nechodili aj iní,“ priznal sa nám s úsmevom. P
re tohto 67–ročného Prešovčana je rybárčenie jedna z najkrajších foriem oddychu. Priviedol ho k tomu jeho otec, ešte keď bol malý chlapec: „Rybárčim 40 rokov, chodieva so mnou aj moja manželka, ktorá si pri mne číta časopisy, ale aj ona má rybársky lístok, takže občas si aj niečo chytí. Takisto môj zať je veľký rybár,“
Karsai ešte nezabudol dodať, že rybárčenie je jeho najväčšia vášeň, ktorej zostane verný asi už do smrti: „Môj otec chodil na ryby ešte v osemdesiatich ôsmich rokoch, keď sa dožijem aj ja aspoň takého veku a niekto ma na tie ryby odvezie, pôjdem určite rád.“
Na ryby chodia aj celé rodiny
Rybárčenie ako dobrý rodinný zvyk vníma ďalší Prešovčan Peter Franta. So svojím synom a manželkou chodievali na ryby pravidelne niekoľko rokov: „Mali sme chatu na Domaši, pri vode, takže loviť sa dalo aj cez okno. Veľmi ma to chytilo, rovnako aj nášho syna, ktorý mal od malička v ruke udicu. Páčilo sa nám to hlavne preto, lebo je to niečo, pri čom si človek dokonale oddýchne. Aj keď mlčanie je občas otravné, po stresujúcom týždni v práci a neustálom kolotoči povinností je príjemné sa takto zastaviť a sedieť iba v tichu. Je to balzam na dušu.“
Peter Franta so synom Tomášom chytajú ryby iba rekreačne, ale o to s väčšou vášňou. „Veľkú radosť sme mali, keď sme ulovili zubáča, ktorý mal nejakých 105 centimetrov a vážil takmer 6 kíl,“ dodal syn Tomáš.
Rybárčiť sa dá už od troch rokov
Rybárom sa môže stať už dieťa od troch rokov, v takomto veku sa však ešte nestáva členom rybárskeho zväzu: „Trojročné dieťa pod dohľadom dospelého rybára môže chytať, ale členom zväzu sa môže oficiálne stať až od šiestich, vtedy platí už aj členské. Deti do 15 rokov musia chytať iba pod dozorom dospelého rybára,“ dodáva Švec.
V prípade, že si chcete zaobstarať rybársky výstroj, podľa Šveca vás bude stáť pre dieťa do 100 eur, výstroj s dvomi udicami do 200 eur.
Koľko to stojí?
Zápisné
Deti od 6 do 14 rokov – 2 eurá
Mládež od 15 do 17 rokov – 3,50 eura
Od 18 rokov – 16,50 eura
Členská známka
Mládež 15 – 18 rokov a študenti do 25 rokov – 14 eur
Od 18 rokov – 17 eur
Povolenie na rybolov
Miestne K – 43 eur
Zľavnené K – 27 eur
Pre deti K – miestne – 10 eur
Miestne PV – 20 eur
Miestne PV so zľavou – 15 eur
Miestne PV pre členov iných organizácií – 30 eur
Celozväzové – Kapr. Vody – 70 eur
Celozväzové – Lipňové vody – 70 eur
Denne K – 7 eur
Denne PV – 7 eur
Povolenie na 1 revír Rady SRZ – 40 eur
Pri výbere povolenia na rybolov je záujemca povinný predložiť brigádnicky preukaz s potvrdenými odpracovanými brigádami (jedna brigáda) a členskú legitimáciu s fotografiou.
Bez platného rybárskeho lístka a členskej legitimácie s fotografiou /deti Preukaz mladého rybára s fotografiou/ povolenie nebude vydané.
Pri love ste povinný mať kúpený platný ročný rybársky lístok.
V prípade neúčasti na brigáde ste povinný uhradiť 33 €.
Zdroj: Slovenský rybársky zväz, MO Prešov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári