PREŠOV. Helene Hlinkovej bývajúcej v spomínanej časti mesta pri pohľade na zničené zemiaky tiekli slzy. Jej dennodenná lopota vyšla nazmar.
Diviaky sa dostali do záhrad smerom od Starej tehelne. Tam bola kedysi záhradkárska osada. Teraz je tam územie zarastené burinou a kríkmi.
Odtiaľ zver prichádza do okolitých záhrad pri rodinných domoch. Zábranou pre ne nie sú ani ploty.
Problémom je nevykosený pozemok
Ľudia bývajúci v okolí sa chránia novými pevnejšími pletivami, niektorí si dali dokonca namontovať elektrické ploty. Nič však nepomáha. Diviaky sa tu udomácnili a bežne sa sem chodia napásť.
„Do jednej v noci chodíme s baterkou po záhrade a plašíme ich,“ vraví H. Hlinková.
Jej suseda odvedľa Emília Kováčová si myslí, že hlavným problémom je nevykosený pozemok nad ich záhradami. Ten je vo vlastníctve viacerých osôb. Tráva a kríky tam nekontrolovateľne rastú a sú miestom, kde sa môžu diviaky zdržiavať.
Zver odtiaľ v noci prichádza čoraz bližšie k obydliam. „Minule okolo mňa prebehol, bol na pár metrov odo mňa,“ spomína na nemilý zážitok H. Hlinková. Jej suseda dodáva, že podľa nej diviaky a medvede sú chránené viac ako ľudia.
„Povedali nám, že ani na svojom pozemku nemôžeme diviakovi ublížiť. Ja mám rada zvieratá. Ale nech znižujú ich stavy, aby neboli premnožené,“ dodáva E. Kováčová.
Po minuloročnej spoločnej poľovačke poľovníci zabili jedného diviaka. „Dali nám z neho mäso, aby sme sa podelili,“ vraví H. Hlinková.
Podobný problém majú aj záhradkári Pod Skalkou. Jeden z nich, 82-ročný Ján Minčík vraví: „Už dva týždne robia diviaky každú noc nájazdy a plienia úrodu. Odpudzujúce pre diviaky majú byť vlasy. Zohnali sme si ich v holičstve, vôbec to nepomohlo.“
Poľovníci: Nekontrolovane zabíjať zver je scestné
Po nájazde diviakov ľudia kontaktovali poľovníkov.
„Nepovažujem za vhodné, zabíjať zverinu len preto, že sa vlastníci nestarajú o svoje vlastníctvo tak, akoby mali,“ konštatuje predseda Poľovníckeho združenia Stráž Ladislav Lukáč.
Na vysvetlenie kladie rečnícku otázku. „Ak škorce budú požierať čerešne, zabijeme všetky škorce? Je potrebné hľadať iné riešenia, nie zabíjať zver. To by bolo scestné. Máme stanovený plánovaný počet diviačej zveri. Musíme žiť v súlade s prírodou,“ vysvetľuje. Podľa neho diviakom by ľudia zabránili vstup, ak by mali betónový múrik.
Dodáva, že presvedčenie majiteľov záhrad o tom, že divá zver je viac chránená ako ich majetok a zdravie, je neodôvodnené. Poľovníci plnia plán lovu zveri, každý rok žiadajú o mimoriadny odstrel diviačej zveri.
Loviť nemôžu počas celého roka
Podľa L. Lukáča je potrebné si uvedomiť, že zákon umožňuje lov rôznych druhov zveri v rôznych obdobiach. Lov diviačej zveri bez ohľadu na pohlavie a vek začína od 16.7. každého roku, končí sa 31.12. bežného roku a v januári je možný lov lanštiakov a prasiat.
V tomto období sa vykonáva mimoriadny odlov tohtoročných prasiat a lanštiakov iba v rámci monitoringu diviačej zveri na klasický mor ošípaných. Možnosť odstrelu diviakov je v tomto období zásadne obmedzená zákonom a nariadeniami štátnych orgánov.
Šéf poľovníkov zdôrazňuje, že nie je možné, aby strážili jednotlivé záhrady vlastníkov každý deň a celú noc. V súčasnosti sa zamerajú na odlov diviačej zveri v lokalite Surdok - Kúty.
Zdôrazňuje však, že podľa zákona o poľovníctve sú záhrady nepoľovnou plochou, na ktorej nemôžu vykonávať právo poľovníctva a takisto nemôžu vykonávať lov, resp. odstrel pri ľudských obydliach.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári