Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Polícia potvrdila, že utorková razia v piatich domoch v najväčšej slovenskej rómskej osade v Jarovniciach súvisela s podozrením na obchodovanie s ľuďmi. Obvinili dovedna päť ľudí. Za novodobé otrokárstvo hrozí trom mužom a dvom ženám až desaťročný trest. Zadržali ich v utorok kukláči.
JAROVNICE/BRATISLAVA. Osadníci museli robiť pri pásovej výrobe v Anglicku až 16 hodín denne, sedem dní v týždni. Pod hrozbou zastrašovania a obmedzovania osobnej slobody.
Obvinení sa im vyhrážali, že keď nebudú pracovať, nedostanú jesť. Najprv ich nalákali na lukratívne platové podmienky.
Podozrivé osoby inkasovali za ich prácu rôzne finančné obnosy, im však vyplácali len minimum. Napríklad za mesačnú prácu iba 5 libier.
Oklamali ich, že peniaze im odkladajú a vyplatia neskôr. Zriadili im aj bankové účty. Z nich však vyberali peniaze len obvinení otrokári.
Hrozí im trest odňatia slobody na štyri až desať rokov. Vyšetrovateľ už spracoval podnet na ich väzobné stíhanie.
Utorkový zásah polície v Jarovniciach
Sľúbili im tisíce, dostali almužnu
Vyšetrovateľ Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK) obvinil z trestného činu obchodovania s ľuďmi 41-ročného Milana H., jeho 39-ročnú manželku Marcelu H., 22-ročného syna Milana H., 21-ročnú Anežku H. a 19-ročného Leóna H.
Táto skupina podozrivých si minimálne od mája 2008 vytipovala osoby zo sociálne slabších pomerov. Sľúbili im prácu v zahraničí, konkrétne vo Veľkej Británii.
Podľa policajných informácií im nahovorili, že budú pracovať vo firme na zber, spracovanie a čistenie zeleniny. Za prácu si podľa nich mohli zarobiť 638 eur (20-tisíc korún) až 2 655 eur (80-tisíc korún) mesačne.
Po dohode ich prepravili autobusmi do Londýna a následne autami do mesta Peterborough.
„Osoby sú podozrivé, že tu ich nútili pracovať pri páse 8 až 16 hodín denne a sedem dní v týždni,“ informovala hovorkyňa Prezídia PZ Andrea Dobiášová.
Podľa nej policajti odboru obchodovania s ľuďmi ÚBOK zistili tieto informácie vlastnou operatívno-pátracou činnosťou. Požiadali o spoluprácu políciu vo Veľkej Británii, ktorá spočívala najmä vo výmene informácií. Tie potvrdili, že osoby sú podozrivé z páchania nelegálnej činnosti.
Do akcie v Jarovniciach zameranej na zadržanie a obvinenie podozrivých ľudí zapojil ÚBOK viac ako 100 policajtov rôznych zložiek a šesť psov.
Počas prehliadali päť domov a tri autá. Zadržali podozrivých a zaistili rôzne dôkazy. Platobné karty, doklady, výplatné pásky, počítače a rôzny iný dôkazný materiál.
Nahlas hovoriť nechce ani starosta
Osadníci svojich navonok bránia. Podľa znalých miestnych pomerov totiž podnikateľ Milan H. bol ich „záchranou“, keď po troch dňoch minuli sociálne dávky: „Keď si chceli kúpiť pálenku, cigarety, jedlo alebo potrebovali ísť s dieťaťom k lekárovi a nemali ani korunu, stačilo zájsť za ním. Dlžník si požičal, hoci vedel, že úrok rastie geometrickým radom.“
Jeden zo synov zadržaného podnikateľa sa odmietol k prípadu vyjadriť. Vraj mu zakázali.
Slovko nepreriekol ani starosta Florián Giňa (SRK), hoci je so spomínanou rodinou v príbuzenskom pomere. „Ja nič neviem,“ uviedol.
FAKTY
Obec Jarovnice
Má 5 570 obyvateľov. Z toho oficiálne býva v osade 4 563 z nich. V skutočnosti ich tam žije o niekoľko stoviek viac.
Na aktivačných prácach je tam zamestnaných 1 200 ľudí, mesačne tam štát vypláca vo forme sociálnych dávok 33–tisíc eur. Tieto údaje poskytol starosta obce Florián Giňa ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi pri jeho ostatnej návšteve osady.
Napriek množstvu nezamestnaných je osada neustále zaplavená množstvom smetí a neporiadku.
Zásah vyvolal v jarovnickej osade veľkú pozornosť. Miestni príliš rozprávať nechceli, anonymne však hovorili o využívaní miestnym podnikateľom, spomínali aj úžeru.
Obvinení svojim otrokom otvorili účty, peniaze vyberali len oni.
Predmety zaistené pri policajnej razii. Foto k článku: PZ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári