PREŠOV. Viacerí obyvatelia Prešova sa sťažovali na to, že v centre videli potkany. „Stála som včera na zastávke pri súde oproti divadlu a nestihla som sa čudovať. Od divadla po tráve do kríkov „utekal“ potkan, mal aspoň tridsať centimetrov, hovorí Petra Malíková.
Druhého videla Martina Daňková v blízkosti mestského úradu: „Akurát som išla na obed a keď som ho zbadala ako si „vykračuje“ okolo mňa, prešla ma chuť. Nebol to pekný pohľad. Keď príde nejaká návšteva do mesta a zbadá takého veľkého potkana v centre, neurobí to veľmi dobrý dojem.“
Deratizér: V meste môže byť aj 500-tisíc potkanov
Podľa deratizéra Vladimíra Boreckého (na snímke) tým, že v kontajneroch každý deň končí veľké množstvo nielen odpadu, ale aj zvyškov jedla, potkanom vytvárame veľmi dobré podmienky na rozmnožovanie.
Potkany sa bežne cez deň ľuďom neukazujú, sú plaché, to, že už je ich vidno počas dňa v meste, znamená, že ich je veľa, sú premnožené.
„Na jedného človeka je tri až päť potkanov, takže, keď je v Prešove približne 100-tisíc ľudí, môže tu byť 300- až 500–tisíc potkanov. Aby deratizácia bola účinná, musí sa robiť celoplošne tri až štyrikrát do roka, hlavne na jar a na jeseň, keď sa rozmnožujú a majú najviac možností prežiť vďaka dostatku potravy. Dôležité je nešetriť na látkach, ktoré sa na deratizáciu používajú, pretože v opačnom prípade sa to minie účinku. Potkany sú veľmi inteligentné tvory a keď zistia, že zožrali otravu, okamžite dajú avízo ostatným. V prípade, že vidíte potkana niekde v meste vo vašej blízkosti, radšej si ho nevšímajte, sám od seba nezaútočí, iba ak sa cíti byť ohrozený. Ale aj tak sa treba mať na pozore, pretože hlodavce sú veľkí roznášači chorôb.“
Mesto má na tento rok 15-tisíc eur
Mesto Prešov má tento rok na deratizáciu schválené finančné prostriedky vo výške 15–tisíc eur.
„Deratizácia v meste sa robí dvakrát ročne. Môže ju vykonávať len fyzická alebo právnická osoba, ktorej bolo vydané oprávnenie na uvedenú činnosť od Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Deratizácia sa vykonáva kladením požerových nástrah a odchytovými pascami. Spôsob a druh nástrahy je zhotoviteľom určený v závislosti od prostredia a potreby vo formách od jedových granúl, voskových blokov až po odchytové pasce, ktoré sú ukladané do PVC vaničiek alebo jedových staníc, aby bol výsledný efekt čo najvyšší. Súčasťou deratizácie je priebežné monitorovanie výskytu migračných vstupov, kontrola, dopĺňanie a výmena nástrah. Okrem toho sa robí odstraňovanie starých nástrah a uhynutých jedincov, vyhotovenie protokolu o vykonaní a odovzdaní prác,“ informovala Veronika Gazdová, hovorkyňa mesta.
Fakty
Potkany ako prenášači chorôb
Hlodavce prenášajú asi 30 druhov ochorení. Najdôležitejšie z nich sú mor, besnota, krysia škvrnivka, Q - horúčka, poľná horúčka, leptospirózy, tularémia, Sodoku, rickettsiové kiahne, zápal mozgových blán, kliešťový zápal mozgu, salmonelózy, lymská choroba z parazitárnych ochorení trichinelóza a trichofýcia.
Infekcia sa prenáša:
- Kontamináciou potravy,
- krmiva (leptospirózy, salmonelózy, helmintózy).
- Prenosom ektoparazitmi
- (vírusový zápal mozgu, mor). Preniknutím oderkami na povrchu tela (leptospirózy). Pohryznutím (horúčka z krysieho pohryznutia Sodoku).
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári