V jednom z bardejovských hotelov urobili policajnú raziu. Za asistencie kukláčov tam vtrhol vyšetrovateľ národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii. Prehľadali kanceláriu majiteľa hotela, prevetrali aj jeho domáce priestory.
BARDEJOV/BRATISLAVA. Policajnú akciu pripravili policajti národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície (ÚHCP) Prezídia Policajného zboru (PPZ).
Podľa našich informácií razia prebiehala v Bardejove, v jednom z tamojších hotelov. Majiteľovi prehliadali kanceláriu a nevyhol sa ani domovej prehliadke. Zaistili mu mobilné telefóny, SIM karty, písomnosti a počítačové údaje.
„Nemám sa k čomu vyjadriť,“ povedal nám v telefonickom rozhovore Štefan S. Na otázku, čo vraví na obvinenie, uviedol: „Bol som s advokátom. Myslím si, že je to vykonštruované. Ukrajinské firmy... Nechcem sa teraz k tomu vyjadrovať.“
Policajný vyšetrovateľ spomínanej jednotky ho obvinil z prevádzačstva. Okrem neho aj troch Ukrajincov. Muža a dve ženy. Štefan S. z Bardejova čelí aj zločinu falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a úradnej značky. Hrozí im trest odňatia slobody vo výške sedem až desať rokov.
Stíhajú ich na slobode. V prípade troch Ukrajincov slovenská polícia požiadala o spoluprácu ukrajinských kolegov.
Za vstup im Ukrajinci platili
Podľa policajných informácií členovia organizovanej skupiny od začiatku minulého roka zabezpečili v 21 prípadoch pre najmenej 111 občanov Ukrajiny za finančnú odmenu vstup na naše územie. A to na základe podvodne vydaných hromadných turistických víz.
„Traja Ukrajinci vystupovali ako riaditelia cestovných kancelárií pôsobiacich na Ukrajine. Zabezpečovali ľudí, ktorí mali záujem o vstup na územie Slovenskej republiky, alebo do niektorej z krajín schengenského priestoru,“ informovala hovorkyňa PPZ Denisa Baloghová.
Slovák vystupoval ako konateľ hotela. Podľa našich zistení bardejovského.
Vydávali fiktívne potvrdenia
Obvinení uzatvorili medzi sebou zmluvy, na základe ktorých vybavili akreditáciu. Tá umožňovala žiadať hromadné schengenské víza na konzulárnych zastupiteľstvách Slovenska a Ukrajiny. Slovák vydával fiktívne potvrdenia, takzvané vouchery o tom, že ide o turistov, ktorí sa ubytujú v jeho hoteli. „Tvrdil, že už majú zaplatené ubytovanie. Aj keď vedel, že k ich ubytovaniu nedôjde,“ dodala Baloghová. Za jednu osobu mal zinkasovať finančnú odmenu 50 eur.
Slovák sa za vystavenie fiktívnych dokladov obohatil o celkovú sumu vo výške najmenej 5,5-tisíc eur. Zástupcovia cestovných kancelárií išli s týmito fiktívnymi potvrdeniami na konzulárne úrady SR v Užhorode alebo v Kyjeve. „Konzulov uviedli do omylu. Tí, mysliac si, že ide o turistov, im udeľovali jednotné turistické víza,“ doplnila hovorkyňa.
Migranti potom prekračovali ukrajinsko-slovenské hranice, v hoteli sa neubytovali a odišli na rôzne miesta na území Slovenska, alebo do iných štátov schengenského priestoru.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári