Za obchod s drogami si Baki Sadiki vyslúžil 22 rokov väzenia v najprísnejšom stupni stráženia. Jeho dvaja komplici Ján Cibuľa a Juraj Jambrich po 15 rokov v strednom stupni. Hlava skupiny Sadiki, mediálne známy z kontaktov so šéfom Najvyššieho súdu SR Štefanom Harabinom, je na úteku.
PREŠOV. Prešovský okresný súd dnes rozhodol v drogovej kauze troch Tatrancov.
Sadikiho odsúdil na 22-ročné väzenie v neprítomnosti, keďže zo Slovenska odišiel a podľa medializovaných informácií sa zdržiava v Kosove. Jeho komplici v kauze dostali trest 15 rokov nepodmienečne.
Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný, odvolali sa voči nemu advokáti Sadikiho a Jambricha. Tretí obžalovaný Cibuľa a prokuratúra sa k rozsudku nevyjadrili, vyžiadali si lehotu na rozmyslenie. O odvolaní bude musieť rozhodovať Krajský súd v Prešove.
Spoluobžalovaní vyjadrili ľútosť
Sadikiho (na snímke) usvedčili jeho dvaja spoluobžalovaní, ktorí policajtom podrobne opísali fungovanie drogového obchodu. Jambrich a Cibuľa sa ku skutkom kladeným im za vinu priznali a prejavili ľútosť.
Sadikiho obhajca trval na tom, že chýbajú dôkazy o vine jeho klienta: „Rád by sa dostavil na súd, aby sa mohol konfrontovať s Jambrichom. Nevyhýba sa spravodlivosti. Ale vie, čo je väzba za takejto medializácie tohto prípadu a pri kriminalizácii jeho mena politickými špičkami.“
Vo svojej záverečnej reči na toto zareagoval Jambrich: „S konfrontáciou nemám problém. Kedykoľvek, aj po 15 rokoch. Nech Sadiki nevykrikuje z úkrytu, že je nevinný. Mal tu stáť a obhajovať sa sám.“
Cibuľa súd žiadal o zhovievavosť. Dodal, že po odpykaní trestu sa chce vrátiť späť k rodičom, nájsť si seriózne zamestnanie a „reprezentovať Slovensko v motoristickom športe.“
Využil aj právo posledného slova: „Konal som nerozvážne, som sklamaný sám zo seba a ľutujem, že som sklamal svojich rodičov a blízkych.“ Pri tejto vete jeho mama neudržala slzy.
Heroín ukrývali do šľapiek a botasiek
Všetkých troch súd uznal vinnými, že spolu s ďalšími doteraz nestotožnenými osobami ako členovia organizovanej skupiny od roku 2007 do 2008 zabezpečovali dovoz, úschovu a distribúciu heroínu na Slovensko a následnej aj do ďalších krajín.
Drogy privážali takzvanou balkánskou cestou z Turecka, schovanú do športovej obuvi. Najmenej šesťkrát takto doviezli zásielku o množstve 20 kilogramov.
„Súd vyhodnotil obžalobu odboru osobitného určenia generálnej prokuratúry ako dôvodnú,“ odôvodňoval rozsudok predseda senátu Peter Šuťák.
Podľa neho zo spisu bolo jednoznačne preukázané, že Sadiki vedel, že je voči nemu vedené konanie. „Mal sa dostaviť na pojednávanie a obhájiť svoju vinu,“ dodal sudca. Trest, ktorý súd vymeral, považuje za primeraný a spravodlivý.
FAKTY
Jeden z obžalovaných bol chránený
Prípad Sadiki a spol. siaha do septembra 2008.
Vtedy policajní vyšetrovatelia za asistencie kukláčov zadržali na parkovisku pred popradským nákupným centrom obžalovaného Jána Cibuľu (na snímke TASR).
Spolu s ním Dávida Zázrivého a Michaelu Štrbákovú, obaja sú už právoplatne za tento skutok odsúdení. Zázrivý dostall 11 rokov, Štrbáková s ohľadom na to, že je matkou malého dieťaťa, 8 rokov.
V aute mali drogy, pokúšali sa ich predať. Chytili ich v čase, keď komunikovali o predaji s policajným agentom.
Strážcovia zákona vtedy zadržali 11,7 kg heroínu. Na čiernom trhu by díleri za také množstvo získali 5,14 milióna eur. Dalo by sa z neho vyrobiť 560-tisíc jednorazových dávok. Koncentráciu drogy vyčíslil na 63,8 percenta.
Jambrich sa na polícii prihlásil po tom, ako zistil, že je stíhaný. Bol to práve on, kto policajtov nasmeroval na Sadikiho úlohu v drogovom obchode.
Nevypovedal však proti nemu hneď po zadržaní, ale až neskôr. Požadoval záruky, tie mu poskytli až po určitom čase. Preto v súdnom procese už vystupoval ako chránený obžalovaný.
Údajný hlavný organizátor drogového kšeftu Baki Sadiki v čase, keď ho išli zadržať, sa už zdržiaval na neznámom mieste, údajne v Srbsku.
Cibuľa vo svojej výpovedi prezradil skrýšu ďalších drog. V Starom Smokovci (okres Poprad) ukrývali 15 kíl heroínu. Pri policajnom záťahu tam našli iba 10 kíl. Neskôr sa Jambrich priznal, že zvyšok predal Albáncom v čase, kedy Cibuľu zadržali kukláči.
Vydanie z Kosova je problematické
Na Sadikiho polícia vydala vnútroštátny aj medzinárodný zatykač. V súčasnosti sa vraj ukrýva v Kosove.
Podľa zverejnených informácií sa pozná so šéfom Najvyššieho súdu Štefanom Harabinom.
Ministerstvo spravodlivosti pod vedením bývalej ministerky Viery Petríkovej (ĽS-HZDS) požiadalo o vydanie Sadikiho Srbsko. Napriek tomu, že sa má ukrývať v Kosove, ktoré vyhlásilo nezávislosť od Srbska. A Srbi Kosovo neuznávajú.
Rezort spravodlivosti podľa denníka SME dostal 5. mája 2010 informáciu, že sa Sadiki zdržiava na území Kosova. „Po zabezpečení potrebných podkladov sme požiadali o jeho vydanie,“ informoval vtedajší hovorca ministerstva spravodlivosti Michal Jurči.
Srbskú stranu považuje za partnera, keďže Slovensko neuznalo nezávislosť Kosova od Belehradu. Problém podľa slovenskej diplomacie bol v tom, že ministerstvo žiadalo o vydanie medzinárodne hľadaného Srbsko a nie Eulex, teda misiu pre právo a spravodlivosť v Kosove.
„Bola to záležitosť ministerstva spravodlivosti a primeraných partnerov v kontexte kosovskej reality,“ uviedol vtedajší hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano. Zdôraznil, že rezort spravodlivosti mal všetky tieto potrebné informácie včas.
tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári