STROPKOV. Za týždeň ho kompletne zmontovali, nasledovalo intonovanie a ladenie píšťal, ktoré trvalo celý mesiac. Šéf firmy Gabriel Bies porovnal starý organ, ktorý už doslúžil, s jeho nástupcom.
„Starý organ mal elektroniku, a práve tá zlyhala. Tento nový je čisto mechanický, takže by s ním nemali byť podobné problémy. Čo sa týka vlhkosti, ktorá sa podpísala pod problémy s elektronikou, ani tá by nemala príliš ovplyvniť funkčnosť. Menšie problémy, ktoré sa dajú odstrániť, môžu prísť v istých mesiacoch, keď stúpne vlhkosť, ale nič vážnejšie nepredpokladáme.“
Pridali i bonus
Monumentálny nástroj je vyrobený z pravých, poctivých materiálov. Píšťaly sú cínové, všetko ostatné z dreva. Najdlhšia píšťala meria päť metrov, najkratšia 13 milimetrov. K tejto dĺžke ešte treba prirátať nohu.
Pre stropkovský rímskokatolícky kostol vyrobili rovno dva organy, okrem veľkého aj malý prenosný. „Ten malý organ je vlastne takým bonusom od našej firmy. Ale je to aj šikovnosť vášho dekana, pretože podotkol, že v Stropkove bol predtým trojmanuálový organ a ten od nás je len dvojmanuálový s 25 registrami. Tak sme mu prisľúbili, že ten kvázi tretí manuál mu urobíme v podobe samostatného malého organu,“ s úsmevom vysvetľoval Gabriel Bies.
Autor: ada
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári