PREŠOV. V mesiacoch máj až november je výskyt kliešťov najvýraznejší. Počas tohto obdobia je aj zvýšený počet pacientov, ktorých poštípal kliešť.
V prešovskej Fakultnej nemocnici s poliklinkou J. A. Reimana v Prešove (FNsP) boli v minulom roku v týchto kritických mesiacoch však iba dva prípady kliešťovej encefalitídy. Napriek tomu podľa primárky infekčného oddelenia z FNsP v Prešove Nataši Špilákovej ľudia by nemali zanedbávať prevenciu.
Prešovčana Petra Ivančáka poštípal kliešť už trikrát: „Keďže veľmi rád chodím do lesa, často aj so psom, dávam im príležitosť. Pred pár rokmi som si jedného našiel zapichnutého na nohe, minulý rok na krku, ale chvalabohu vždy mi ho doma vybrali. Iba raz som musel navštíviť pohotovosť, lebo bol tak zapichnutý, že sme ho nevedeli vybrať. Viem, žeby som sa mal viac chrániť, tak sa občas aspoň natriem repelentom a dám si na hlavu šiltovku.“
Horúčky a zmeny na koži značia chorobu
Po poštípaní kliešťom je najdôležitejšie všímať si zmeny na koži a teplotu tela. Borelióza aj encefalitída majú svoju inkubačnú dobu, čo znamená, že aj keď sa tri dni po poštípaní necítite dobre, to ešte neznamená, že máte boreliózu alebo kliešťovku.
„Zvýšená teplota a začervenanie v mieste poštípania môže znamenať, že ste sa infikovali tým, čím bol napadnutý kliešť. Môže ísť o klasickú bakteriálnu infekciu, ktorú obvodný lekár prelieči antibiotikami. Mapovité fľaky na koži sú však náznakom boréliovej infekcie. Tá si vyžaduje liečbu antibiotikami, ktorú však môže tiež predpísať aj obvodný lekár. Nejasné stavy, alebo podozrenie na kliešťovú encefalitídu riešime na našej ambulancii. Pokiaľ má pacient príznaky encefalitídy, je nutná hospitalizácia,“ hovorí primárka.
Nezáleží od smeru, ktorým kliešťa vyťahujete
Pri odstraňovaní kliešťa je dôležité hlavne nevyberať ho holými rukami a nasilu: „Je dobré použiť pinzetu, prípadne rukavice. Optimálne je neprísť priamo do kontaktu s kliešťom, pretože sa tým chránite proti možným infekciám. Kliešte sa veľmi dobre uvoľňujú hneď po zaklieštení a následne po 24 hodinách, keď sú už nacicané a nedržia sa tak pevne,“ odporúča Špiláková.
Babská rada – natieranie postihnutého miesta masťou – sa neodporúča, pretože kliešť sa udusí a môže pri tom uvoľniť do tela infekčnú nálož, ktorú má v sebe. Nie je tiež dôležité, do ktorej strany ním točíte, či v smere alebo v protismere hodinových ručičiek, dôležité je rozkývať ho a vytiahnuť. Ak sa to nepodarí, treba ísť do najbližšej ambulancie.
Dôležiý je repelent
Najdôležitejšie je chrániť sa pred zaklieštením. Obliekať sa tak, aby kliešť mal čo najmenšiu šancu, teda nechodiť do lesa v krátkych nohaviciach, treba ich zastrčiť do topánok a hlavne používať repelent, toto je najúčinnejšia prevencia.
„Na našom oddelení prichádzame do kontaktu až s ľuďmi, ktorí majú už nejaký zdravotný problém vzniknutý následkom poštípania. U nás sa najčastejšie lieči lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Pacienti s boreliózou sa vyskytujú v ambulanciách prakticky celoročne. Druhým vážnym ochorením, pred ktorým sa však dá očkovať, je kliešťová encefalitída. Tri dávky dokážu ochrániť človeka na obdobie troch až piatich rokov,“ dodáva Špiláková.
ZISTILI SME
Kliešťová encefalitída (KE) sa v Prešovskom kraji za posledných 10 rokov vyskytuje sporadicky. „Tohto roku sme nemali hlásené ani jedno ochorenie KE v rámci celého Prešovského kraja,“ informovala Lenka Šrámková z ÚVZ SR.
V rámci Prešovského kraja bolo najviac, až 11 prípadov kliešťovej encefalitídy v roku 2001. Minulý rok boli hlásené iba dva prípady – a to v Prešove.
via
FAKTY
Lymská borelióza je ochorenie prenášané predovšetkým kliešťami. Pôvodcami ochorenia sú baktérie, takzvané borélie. Baktérie sa rozmnožujú pomaly, priebeh ochorenia je teda zdĺhavý. Typickým znakom borélie je veľký červený fľak s výrazným okrajom na mieste bodnutia kliešťom. Neskôr, dokonca aj po rokoch sa môžu dostaviť ďalšie príznaky tejto choroby, bolesti a zápaly kĺbov, nervov, mozgových blán, srdca, očí, kože. Liečba prebieha pomocou antibiotík.
Kliešťová encefalitída je zápal mozgu a mozgových blán spôsobený vírusmi, ktoré prenášajú kliešte. Priebeh choroby je podobný chrípke, prejavuje sa bolesťami hlavy, vracaním a horúčkami. Kliešťový zápal mozgu alebo mozgových blán môže mať i trvalé následky, ako sú obrny, chronické bolesti hlavy, či poruchy koncentrácie. Proti kliešťovke sa dá očkovať.
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári