SVIDNÍK. Od piatku do nedele sa vo Svidníku konal najstarší národnostne zameraný festival na Slovensku. Už 57 rokov sú svidnícke slávnosti sviatkom rusínskej a ukrajinskej menšiny žijúcej na Slovensku.
Nevesta pre ženatého primátora
Sobotňajšiemu programu svidníckych slávností dominoval Krasnobrodský jarmok. Desať folklórnych súborov boli súčasťou jarmočnej atmosféry v autentickom prostredí svidníckeho skanzenu. Trhovníci ponúkali tradičné remeselné výrobky a domáce maškrty.
Jarmok vyvrcholil symbolickým sobášom. Počas humorne ladenej skupinovej svadby folkloristi oženili aj svidníckeho primátora Jána Holodňáka. Za manželku si zobral tanečníčku zo súboru Makovica.
Generálna konzulka Ukrajiny si zaspievala po rusínsky
Medzi hosťami slávností bola aj generálna konzulka Ukrajiny Oľha Benč. Počas jarmoku si zaspievala s folklórnym súborom Beskyd zo Stakčína.
„Tieto pesničky som spievala, keď som mala štyri alebo päť rokov. Dialekt a piesne, ktoré tu počujem, sa mi stále pripomínajú. Nedá sa to opísať slovami. Ľudové piesne sú filozofia života. Nachádzame tu svoje korene, ale tým aj svoju budúcnosť,“ hovorí O. Benč.
Sobotňajší večerný program sa niesol v rusínskom duchu. Vystúpili folklórne súbory Karpaťanin z Prešova, Poľana z Jarabiny, Makovica zo Svidníka a Topľan z Giraltoviec. Svojím spevom potešili aj hostia Ondrej Kandráč, Mária Mačošková a Anna Poráčová. Počas festivalovej nedele v hlavnom programe vystúpili domáce súbory, detské súbory a hosťovské súbory z Ukrajiny.
„Slávnosti sú rituál pre Svidník a jeho obyvateľov. Každý rok sa naň tešíme. Program býva vždy zaujímavý. Mám k folklóru a ľudovej hudbe blízko, a preto si ho každoročne nenechám ujsť,“ hovorí Lucia Halajová.
VEDELI STE?
Ženy kupovali na jarmoku
Krasnobrodský jarmok bol jediný jarmok, kde sa kupovali mladé dievčatá, ženy a vdovy. „Slobodné dievčatá mali na hlavách venčeky. Chlapci, ktorým sa dievča zapáčilo, ju chytili za ruku a povedali: ‘Keď chceš chlopa, poď do popa.‘ Kňaz ich na mieste zosobášil. Rýchle sobáše sa často končili bitkou. O Krasnobrodských jarmokoch písala aj Božena Němcová. Kvôli častým nezhodám ich v 18. storočí zakázala Mária Terézia,“ priblížila folkloristka Nadežda Varcholová.
iv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári