PREŠOV. Každý rok narastá počet autistických detí. Oproti minulým piatim rokom v rámci Prešovského kraja je stopercentný nárast detí s týmto ochorením.
Rozhodli sa preto opäť poukázať na toto ochorenie a to v rámci celoslovenskej konferencie pracovníkov v sociálno-ošetrovateľskej starostlivosti a špeciálnej pedagogike, ktorá sa včera (v piatok) konala v Prešove.
Kanderková: Priznajte si, že dieťa má problém
O tom, aký je život s autistickým dieťaťom na konferencii hovorila aj Prešovčanka Renáta Kanderková, ktorá je matkou 7–ročného Miška, autistu. Každý rodič, ktorý má takéto dieťa si podľa nej musí najprv prejsť tou cestou, kedy si prizná, že jeho syn alebo dcéra má problém a treba sa s tým zmieriť, čo nie je vôbec jednoduché.
„Aj my sme čakali na zázrak, napriek tomu, že som dostávala signály od iných, že niečo nie je v poriadku, nechcela som si to pripustiť. Keď sa však ani po troch rokoch nič nezmenilo a vedeli sme, že ako rodičia sme urobili maximum, vyskúšali sme prvú škôlku, kde bol medzi zdravými deťmi. To však prinieslo opačný efekt. Všetci sme boli z toho frustrovaní. Učitelia mali vysoké nároky, pre Miška nesplniteľné, takmer nám to rozbilo rodinu. Ťažko sme tieto tlaky niesli. Všetko sa zmenilo, keď Miško nastúpil do inej školy, kde sa tešili aj z maličkostí, ktoré syn urobil. Videla som ako s ním pracujú, je to úplne iné ako predtým.“
Kanderková odporúča rodičom, ktoré majú takéto dieťa, vyskúšať všetky dostupné terapie, ktoré podstatne môžu zlepšiť a skvalitniť ich život: „Na každého zaberá niečo iné, my chodíme už pár rokov na Ukrajinu na delfinoterapiu, z Prešova je nás teraz šesť takýchto rodín. Na Miškovi vidíme veľké zmeny, čo sa týka jeho nálad. Je oveľa usmievavejší, spokojnejší.“
Autistickým deťom pomáha aj artterapia
Cez umenie sa snaží pôsobiť na ľudí s rôznymi poruchami aj Jaroslava Šicková Fabrici, akademická sochárka, ktorá sa venuje artterapii: „Pracujem v tejto oblasti už 25 rokov a videla som ako sa dá liečiť aj cez výtvarné umenie. Pamätám si na jedno dievčatko, s ktorým som pracovala, keď som pôsobila v Amerike a ono vďaka tomu začalo rozprávať. Výtvarné umenie pôsobí integrujúco, uzdravujúco a liečivo na ľudí s rôznymi zdravotnými problémami, vrátane autistických detí.
V Prešove majú autisti školu
V Prešovskom kraji je jediná škola, ktorá združuje deti s autistickým ochorením. Tá je v Prešove, v súčasnosti má 42 žiakov: „Máme dvanásť škôlkarov a tridsať detí v základnej škole a popritom ešte navštevujú aj špecializované zariadenie, ktoré im poskytuje podporné terapie. Teraz sú tam už aj dvaja dospeláci,“ povedala Eva Turáková riaditeľka ZŠ s MŠ pre žiakov s autizmom.
FAKTY
Čo je autizmus?
Autizmus je charakteristický silnou orientáciou na vlastnú osobu a poruchami správania sa. Toto ochorenie postihuje trikrát viac chlapcov ako dievčatá. Narušený je vývin reči a kreativity, typické sú aj poruchy nálad. Už v dojčenskom veku ťažko nadväzujú kontakty s blízkymi osobami, napriek tomu silne si fixujú ľudí v rámci prostredia a činnosti, v ktorých ich vidia. Liečba spočíva v behavoriálnej psychoterapii so silným začlenením rodičov, v logopédii, liečebnej gymnastike a liekoch.Výrazne pomáhajú aj podporné terapie.
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári