PREŠOV. Ľudia majú rôzny pohľad na kňazov. Veriaci sa im tešia, možno však sú aj takí, ktorí povedia, že novokňazi sú opäť ďalšími, na ktorých bude musieť štát prispievať.
„Otázkou teda je, čo z novokňazov na celom Slovensku bude mať náš štát, naša spoločnosť. Kňaz nie je ochudobnením pre spoločnosť, ale jej veľkým obohatením,“ zdôraznil J. Babjak.
Kalinčák: Kňazi by nemali byť tak finančne podporovaní
Novokňazmi sa stali diakoni Martin Barna, Peter Kačur, Slavomír Nergeš, Patrik Palčo, Vladislav Petrík a Peter Varga.
Peter Kačur (26) z Bystrej (okres Stropkov) počul prvýkrát volanie, že sa má stať kňazom, ešte v základnej škole: „Bolo to asi vtedy, keď som prvýkrát miništroval. Byť kňazom pre mňa znamená kráčať cestou ku spáse a povolávať na tú cestu i ostatných.“
Kružlovčan (okres Bardejov) Stanislav Bujda (24) sa z nových kňazov teší. „Aj keď sa zdá, že je gréckokatolíckych kňazov dosť, nie je to pravda. Kňazi by mali byť podľa mňa na každom kroku, sú totiž zárukou morálky.“
Peter Truchán (30) zo Sačurova (okres Vranov) tvrdí, že kňazov je málo: „Mohlo by ich byť omnoho viac,“ skonštatoval.
Ateista Martin Kalinčák (20) z Martina hovorí, že kňazi by nemali byť tak finančne podporovaní. „Kňazi robia to, o čom sú vnútorne presvedčení a podávajú ďalej svoj názor na vec. Podľa mňa sú niečo ako politici. S tým rozdielom, že svoje názory prezentujú prostredníctvom Biblie... Ale určite by nemali byť tak finančne podporovaní, ako sú,“ zdôraznil Kalinčák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári