STROPKOV. Stropkovskému námestiu, aj s časťou zaniknutého bývalého hradného areálu, bude takmer po dvoch storočiach prinavrátený jeho pôvodný význam.
„Od čias, ktoré siahajú do roku 1814, keď bolo námestie spolu so školou, kostolom, farou a hradom vyhorené, postupne dostávalo charakter strediska obchodu, trhovníctva a v druhej polovici 20. storočia profil verejnej dopravy a autobusovej stanice. Stropkovčania preto dlhé roky čakali na námestie, ktoré sa stane dôstojným a reprezentatívnym spoločenským priestorom na oddych a relax obyvateľov a návštevníkov mesta,“ informovala hovorkyňa mesta Lenka Tokárová.
Postavia i fontánu
Počas stavebných prác na námestí boli upravené verejné priestranstvá so zakomponovaním prvkov verejnej zelene.
„Prebehla výstavba a rekonštrukcia verejných osvetlení, chodníkov a časti Zámockej ulice. Pešie zóny a chodníky sú riešené porfýrovou dlažbou sivej farby v kombinácii s bordovou. Prirodzenú hranicu pešej zóny od dopravného systému tvoria plochy verejnej zelene, ktoré lemujú obidve strany parkoviska i priestor medzi fontánou a polkruhovitým peším ťahom. Dobrou správou pre motoristov je, že na námestí je k dispozícii 62 parkovacích miest i možnosti parkovania pre cyklistov. Súčasťou rekonštrukčných prác je aj výstavba fontány,“ povedala L. Tokárová.
Komplexnú rekonštrukciu Námestia SNP tvoria štyri etapy. „So štvrtou etapou začneme až po rozsiahlom archeologickom prieskume,“ dodala hovorkyňa.
Autor: čor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári