PREŠOV/LIPOVCE. Zaplnená miestnosť v táborovom kempe. Na stole sviečky, kalich, hostie a ďalšie potrebné propriety. V pozadí namiesto sakrálnych premetov zarámované fotografie jaskyne Zlá diera a okolia. Kňaz dokončí spoveď, oblečie si rúcho a začne svätú bohoslužbu. V netradičnom prostredí má inú atmosféru a svoje čaro.
Svojrázna atmosféra
„Je to rozdiel. Je pre ľudí, ktorí takúto omšu chcú a v takýchto podmienkach sú akosi inak naladení, určite vládne iná atmosféra, taká ľudskejšia,“ povedal nám rímskokatolícky kňaz František Kačo z Prešova, ktorý slúži vo farnosti v Lipovciach.
Oslovili sme ho po takejto bohoslužbe v Kopytovskej doline. Odslúžil zádušnú omšu za doktora Miroslava Pulca, významného slovenského geológa, na ktorého počesť sa konala súťaž v ryžovaní zlata.
Kedy platí pre nedeľu
„Je platná aj na nedeľu. Teda v ten deň nemusia ísť veriaci do dediny do kostola, môžu ostať tu. Preto som prišiel odslúžiť omšu tu, aby nemuseli meniť program,“ konštatoval F. Kačo, ktorý takéto omše neslúži veľmi často.
Väčšinou prichádza do kempu na bohoslužbu počas letných táborov. Sobotňajšia sviatočná omša s platnosťou na nedeľu nemá byť pre veriaceho pravidlom, ale len výnimkou.
„Je to práve pre tých, ktorí v nedeľu nemôžu byť v kostole, alebo sú ďaleko od kostolov,“ vysvetlil kňaz.
V prírode sa cíti dobre
„Mám rád Božiu prírodu, preto som ozaj rád, že som tu mohol byť,“ povedal farár, ktorému samotnému bola blízka téma geológie a mineralógie, o ktorej hovoril počas kázne v súvislosti s nebohým Miroslavom Pulcom.
Sám sa týmto koníčkom v mladosti venoval. „Mal som kamarátov, s ktorými sme chodili na tramp a na vandre. Niektorí sa zaujímali o zvieratká, mojou doménou boli rastlinky a kamene. Zaoberal som sa tým odmalička,“ prezradil F. Kačo.
Kódex kánonického práva z roku 1983 hovorí o nedeliach a prikázaných sviatkoch, že veriaci sú počas nich povinní zúčastniť sa na omši. Pripúšťa, že môže byť na obrade buď priamo v sviatočný deň, alebo „večer predchádzajúceho dňa“.
Anketa
Ako vnímate omše mimo chrámu?
Pýtali sme sa, čo hovoria ľudia na to, keď sa omše konajú na inom mieste, než je kostol.
Slávka Oriňáková, Prešov: „Je to príjemná zmena. Dokonca môže taká omša nabrať ďalší rozmer, ktorý inokedy človek nevníma, asi aj preto, že väčšinou sa organizujú omše na netradičných miestach kvôli konkrétnemu zámeru.“
Adrián Oriňák, Prešov: „Aj keď pri omši nejde o to, kde je, ale dôležitejšie je, o čo ide, tak naozaj človek tu zmenu vníma inak. V kostole je to viac-menej stále rovnaké. Zmena môže byť pozitívna. Napríklad, teraz v nedeľu bude na Sekčove Farfest a bude len jedna omša za celý deň, vonku pri kostole, no stretne sa toľko ľudí, ako za päť nedeľných omší. Ten zážitok je silnejší a človek si to viac pamätá.“
Lenka Smetanková, Prešov: „Keďže nie som veriaca, tak by mi to malo byť asi jedno, ale podľa mňa by mali byť omše na miestach, kde je to pre ne určené. Čiže v kostoloch a na pútnických miestach.“
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári