VRANOV NAD TOPĽOU. Pre domácich obyvateľov je rybárčenie jednou zo strategických činností, ktorá ich živí, no more a početné fjordy zároveň ponúkajú nezabudnuteľný športový zážitok.
V roku 1997 sa pilotnej výpravy do Škandinávie zúčastnili Vladimír a Martin Vavrekovci. Obaja sa pred štrnástimi rokmi vybrali prvýkrát do stredného Nórska, považovaného za kolísku rybárstva. O rok neskôr sa presunuli južnejšie k Bergenu, aby si vychutnali chytenie žralokov a makrel.
Po dvoch rokoch pauzy sa V. Vavrek vrátil do krajiny Vikingov do stredného Nórska, lokality Bakkan Wahl a už jej ostal s priateľmi verný. V tomto roku vycestovali naši rybári na 14-dňovú výpravu už dvanástykrát.
„Prvýkrát sme nemali žiadne skúsenosti, iba sme si našli nejaké informácie na internete. Nórska príroda je rovnako krásna ako na Slovensku, rozdiel je len v tom, že ponúka možnosť lovenia na mori. Pri našom prvom výlete sme stretli partiu zo Slovenska, ktorá mala potápačský výstroj, a vtedy sme sa pozreli aj pod hladinu,“ zaspomínal si na prvú výpravu Vladimír Vavrek.
Oceňovaní Slováci
Rozmáhajúca sa turistika spojená s rybolovom motivovala nórskych zákonodarcov, aby prijali v tejto súvislosti nové pravidlá. V súčasnosti platí pre vývoz kvóta 15 kg filiet a jeden trofejný kus.
Na druhej strane, Nóri si rybárov zo Slovensko vážia, pričom oceňujú ich športového rybárskeho ducha.
„Domáci pán, u ktorého sme bývali, bol k nám absolútne ústretový. Nech sme ho poprosili o čokoľvek, vždy urobil maximum, aby nám pomohol. Nóri si vážia, že chytáme športovo, iba na prúty. Do sietí môžu chytať iba domorodci s licenciou. Pre lepšiu ilustráciu poviem, že treska ulovená na udicu je vo výkupe dvakrát drahšia ako zo siete,“ porovnával V. Vavrek.
Bojovné makrely
Na otvorenom mori je dôležitou súčasťou úspechu využívanie elektroniky. Prostredníctvom sonarov sa vyhľadávajú zlomy v teréne, pretože práve na nich sa dajú predpokladať najväčšie kusy.
Najčastejšie využívanou technikou lovu je pilkrovanie. Olovená návnada v tvary menšej ryby s váhou až do 750 g sa spúšťa na dno. Rôznymi pohybmi pilkrom sa provokujú ryby k záberu.
„Pri chytaní neplatí pravidlo, že s hĺbkou rastie aj veľkosť rýb. Po zábere do poslednej chvíle neviete, s kým máte tú česť. Keď narazíme na húf, potrebujeme sa cez neho dostať hlbšie s nástrahou, lebo odspodu atakujú húfy malých rýb veľkí predátori. Najväčší športový zážitok ponúkajú makrely. Hoci merajú do 50 cm, sú veľmi bojovné. Okrem toho, na rozdiel od tresky, upozorňujú na seba samy. Zospodu totiž narážajú do ančovičiek, ktoré tlačia k hladine a tam ich zase lovia čajky,“ uviedol V. Vavrek.
Pozrieť sa do očí
Top úlovkom V. Vavreka je 105-centimetrový keler. Ako s úsmevom poznamenal, jeho snom je chytiť rybu, ktorej by sa mohol pozrieť do očí.
„Mnohých lákajú trópy, ale mňa maximálne napĺňa Nórsko. V budúcnosti by som sa rád vybral vyššie na sever nad polárny kruh napríklad na ostrov Soroya. Ak by sa mi podarilo chytiť napr. halibuta s váhou 50 kg, určite by ma to potešilo,“ zaprial si V. Vavrek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári