Korzár logo Korzár Prešov

Nezamestnaní sa na Šarišskom hrade uchytili

Na oprave ruín Šarišského hradu už tri týždne pracuje tridsať dovtedy nezamestnaných ľudí. S ich prácou sú organizátori spokojní, ministerstvá uvažujú o rozšírení projektu.

Minister Daniel Krajcer (vpravo) a organizátor prác na hrade Martin Sárosy. S projektom sú spokojní.Minister Daniel Krajcer (vpravo) a organizátor prác na hrade Martin Sárosy. S projektom sú spokojní. (Zdroj: SITA/Viktor Zamborský)

VEĽKÝ ŠARIŠ. Minister kultúry Daniel Krajcer a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál sú presvedčení, že spoločný projekt obnovy hradov je správnou cestou, ako zachovať kultúrne pamiatky a zároveň ponúknuť prácu ľuďom v regióne s vysokou nezamestnanosťou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obaja ministri to v piatok konštatovali počas návštevy Šarišského hradu, ktorý bol spolu s hradom v Uhrovci zaradený do tohto pilotného projektu. Napriek tomu, že práce prebiehajú len pár týždňov, podľa Krajcera už vidno prvé výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

"Využívame do značnej miery peniaze z európskych zdrojov. Obnova hradov, hradných ruín je jednou z priorít ministerstva kultúry a som rád, že rôznymi spôsobmi sa to relatívne rýchlo začína aj napĺňať. Nie je to však jediná aktivita vo vzťahu k hradom," povedal minister kultúry.

Chcú opravovať aj ďalšie hrady

Dodal, že po spustení tohto projektu ministerstvo oslovili aj ďalšie organizácie, ktoré sa zaoberajú obnovou hradov a podobnú pomoc by privítali. Z tohto dôvodu by chceli v najbližšom období navštíviť ďalšie hrady a vytipovať 15 - 20 objektov, kde by sa dali realizovať podobné zámery.

"Je to príležitosť na vytvorenie 500 alebo 600 pracovných miest, možno aj viac, pre dlhodobo nezamestnaných. Získavajú tie základné pracovné návyky, a tým pre nich vytvoríme aj šancu získať normálne pracovné miesto v iných sektoroch," doplnil Mihál.

SkryťVypnúť reklamu

S novými pracovníkmi sú spokojní

Martin Sárosy z OZ Rákociho cesta, ktoré už niekoľko rokov organizuje dobrovoľnícke aktivity a práce na záchranu hradu, je zatiaľ s robotníkmi spokojný. Konštatoval, že za prvé tri týždne sa im podarilo urobiť prípravné práce na konzervovanie objektov.

"Ľudia naozaj prejavili nadšenie a záujem, nestalo sa, že by sme museli niekoho naháňať do práce. Na hradbe sa chlapi oboznámia s kamenným murivom a až po zaučení ten, kto prejde školením, ide na cieľový objekt - delostrelecký bastión," vysvetlil koordinátor prác.

Niekoľko týždňov na hrade pracuje aj 21-ročný Ján Čorej z Veľkého Šariša. "Teraz vykopávame sutinu na materiál, ktorý sa bude dávať do muriva, potom sa bude stavať múr. Zatiaľ ma to baví a či by som to chcel robiť aj ďalej, to ešte neviem," povedal robotník.

SkryťVypnúť reklamu

Šarišský hrad začalo 1. júna tohto roka opravovať 30 ľudí, ktorí boli dovtedy evidovaní na úradoch práce ako uchádzači o zamestnanie. Vlastníkom tejto kultúrnej pamiatky je mesto Veľký Šariš, ktoré vstúpilo do pilotného projektu obnovy kultúrnych pamiatok.

Rezort kultúry poskytol na uvedený účel grant vo výške 54 000 eur, z ktorého sa hradí materiál, náradie, a na realizáciu worshopu pre nezamestnaných ďalších 14 000 eur.

Druhé ministerstvo vyčlenilo peniaze na mzdy pracovníkov, ktorí sa stali na šesť mesiacov zamestnancami mestského úradu. Mzda pre zamestnanca prestavuje približne 450 eur. Realizáciu tejto časti projektu zabezpečuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR zo zdrojov Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu.

Foto: SITA/Viktor Zamborský

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 630
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 646
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 354
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 449
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 204
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 436
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 486
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu