Korzár logo Korzár Prešov
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
POPRI ZAMESTNANÍ ZAROBÍ 1362 EUR

Svidnícky viceprimátor dostane rekordnú odmenu

Zástupcovi primátora Svidníka schválili poslanci mesačnú odmenu bezmála 1 400 eur. Jeho predchodca pritom dostával 600 eur raz za pol roka. Svidnícky primátor tvrdí, že suma 1 362 eur mesačne je adekvátna.

Miron Mikita. Zástupcovi schválili poslanci rekordnú odmenu.Miron Mikita. Zástupcovi schválili poslanci rekordnú odmenu. (Zdroj: iv)

Zástupcovi primátora Svidníka schválili poslanci mesačnú odmenu bezmála 1 400 eur. Jeho predchodca pritom dostával 600 eur raz za pol roka. Svidnícky primátor tvrdí, že suma 1 362 eur mesačne je adekvátna. Niektorým poslancom sa to nepáči.

SVIDNÍK. Novému viceprimátorovi vo Svidníku poslanci schválili navrhovaných 45 percent z platu primátora, čo predstavuje 1 362 eur mesačne. Za tento návrh boli deviati poslanci, traja sa zdržali a jeden bol proti.

Poslanci: Na Svidník je to privysoká odmena

Niektorým poslancom prekáža hlavne výška schválenej odmeny. „Na mesto Svidník, kde je vysoká nezamestnanosť a ľudia tu pracujú za minimálnu mzdu, sa mi zdá, že je to pre zástupcu primátora veľa. V okolitých mestách, ako napríklad v Giraltovciach, majú pre zástupcu 80 eur mesačne,“ skonštatoval poslanec Viktor Varchola (nez.).

„Tá suma, vzhľadom na to, že na výkon tejto funkcie nie je zástupca primátora dlhodobo uvoľnený z terajšieho zamestnania, je pre mňa príliš vysoká, preto som sa zdržal hlasovania,“ uviedol Vladimír Žak (SDKÚ-DS).

Holodňák: Suma je v poriadku

Svidnícky primátor Ján Holodňák (nez. s podporou SDKÚ) je presvedčený, že výška odmeny je opodstatnená.

„S pánom Mikitom sa poznám roky. Dvanásť rokov sme boli poslancami mestského zastupiteľstva. V čistom to vyjde približne tisíc eur. V našom regióne je to vyšší plat, ale v celoslovenských podmienkach, kde je priemerný plat 700 - 800 eur, tá suma nie je vysoká. Je to pracovitý človek, ktorého chcem využiť dvadsaťštyri hodín denne. Má tu obrovský priestor pri príprave euro projektov, cezhraničnej spolupráce, respektíve v rámci mestského úradu. Nie je to o tom, určiť kritériá, že čo urobí, ale že je k dispozícii celodenne,“ reagoval J. Holodňák.

K dispozícii 24-hodín denne

Nový zástupca pôsobí aj ako riaditeľ svidníckej Regionálnej a rozvojovej agentúry. Náplň práce má uvedenú v zásadách odmeňovania, v ktorých nie je hodinové vymedzenie. „Aj poslanci sa ma pýtali, koľko bude robiť, ako bude robiť. Práca zástupcu primátora je na dvadsaťštyri hodín. Bude deň, keď bude robiť dvanásť hodín, bude deň, keď bude šesť. Sú dni, keď sa robí aj v sobotu, aj v nedeľu,“ skonštatoval Holodňák.

Zástupca primátora Miron Mikita (nez.) tvrdí, že prácu pre mesto bude stíhať aj pri svojom druhom zamestnaní.

„Z časového hľadiska je to tak, že pracujem pre mesto veľakrát vo svojom voľnom čase. To znamená zastupujem primátora na rôznych rokovaniach, sedeniach, či je to v sobotu, alebo v nedeľu, aj po pracovnom čase. Väčšinu času som trávil na meste,“ povedal M. Mikita.

Politológ: Presné vymedzenie úloh

Podľa politológa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko je dôležité, aby mal viceprimátor presne vymedzené pracovné úlohy.

„Najmä v menších mestách sa post viceprimátora rieši buď obsadením na polovičný úväzok, respektíve presne vymedzenými úlohami. Tie má viceprimátor plniť a podľa reálne vykonanej prace je vlastne takýto viceprimátor aj odmeňovaný,“ uviedol I. Rončák.

Prešovský viceprimátor má 950 eur

PREŠOV. Primátor mesta Prešov Pavel Hagyari (nez.) menoval svojho zástupcu 1. februára 2011. Stal sa ním nezávislý poslanec René Pucher, inak riaditeľ prešovského hokejového klubu.

Odmeny v iných mestách
 • Stropkov má 10 760 obyvateľov. Zástupca primátora Pavol Kačic má mesačnú odmenu 332 eur.
 • Vranovský viceprimátor dostáva mesačne za túto funkciu 335 eur. V meste žije 22 887 ľudí.
 • V Bardejove sú dvaja viceprimátori, pracujú na polovičný úväzok. Ich plat budú poslanci upravovať na mestskom zastupiteľstve 28. júna. Bardejov má 33 418 obyvateľov.
 • Zástupcovi primátora Sabinova Mariánovi Rychvalskému (Smer-SD) schválili jeho kolegovia mesačnú odmenu vo výške 234 eur.
 • Zástupkyni šéfovi lipianskej samosprávy Viere Urdovej (SDKÚ–DS) schválili poslanci mestského zastupiteľstva odmenu vo výške 154 eur.
tim, iv, čor

Ako hlavnú agendu má R. Pucher investičnú výstavbu a šport. Ako zástupca primátora nie je zamestnancom mesta, ale je dlhodobo uvoľnený zo zamestnania na výkon verejnej funkcie, konkrétne na 60-percentný úväzok. Za výkon funkcie poberá plat, ktorý je vo výške 950 eur. „Výšku platu určil primátor, ja ju akceptujem,“ povedal R. Pucher.

Prešov má len jedného viceprimátora. Momentálna situácia je taká, že k nemu tak skoro ďalší viceprimátor nepribudne, aj keď primátor Hagyari bol tejto myšlienke naklonený. Uvažoval o koalícii s pravicovým klubom KDH, SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd. Koalíciou pravice s klubom nezávislých by vznikla väčšina v mestskom zastupiteľstve, mimo hry by ostal Smer-SD, Hagyariho koaličný partner z minulého volebného obdobia. K podpísaniu dohody medzi pravicou a primátorom zatiaľ nedošlo a podľa našich informácií ani v najbližšom čas e nedôjde.

frk
V Michalovciach aj Humennom sú zástupcovia na plný úväzok

MICHALOVCE/HUMENNÉ/SNINA. Viceprimátor 40-tisícových Michaloviec, lekár Benjamín Bančej (Smer), pracuje ako zástupca primátora Viliama Záhorčáka (Smer) už piaty rok.

Podľa informácie hovorkyne radnice Ivety Palečkovej pracuje na plný úväzok. Bančej ako jediný viceprimátor poberá 85 % primátorského platu (3 769 €), čo je po prepočte 3 204 €.

Viceprimátor 35-tisícového Humenného, architekt Andrej Semanco (HZDS), pracuje ako zástupca primátorky Jany Vaľovej (Smer) od konca februára 2011.

Podľa informácie hovorkyne radnice Slavěny Vorobeľovej má plný pracovný úväzok. Jeho plat sa odvíja podobne ako v Michalovciach od platu primátorky – zarába presnú polovicu z Vaľovej základného platu 2 469 € (navýšenie odmietla), teda 1 235 €.

Platom primátorky ani jej viceprimátora sa preto poslanci napriek novele zaoberať nemusia, automaticky im obom mzdy upravia podľa nových koeficientov.

Viceprimátorka asi 22-tisícovej Sniny Ľubov Reháková (Smer) pracuje ako zástupkyňa Štefana Miľovčíka (nez.) od konca februára 2011. Podľa hovorkyne Zuzany Krupej má polovičný pracovný úväzok. Inú pracovnú činnosť viceprimátorka nevykonáva.

Jej plat sa podľa zásad odmeňovania, ktoré schválili sninskí poslanci, neodvíja od platu primátora, ale od priemernej mesačnej mzdy v národnom hospodárstve (769 € za rok 2010). Viceprimátorovi patrí jej 2,24-násobok, teda 1 723 €. Keďže Reháková robí na pol úväzku, dostáva polovicu tejto sumy, teda 862 €.

lyv
Novoveský primátor má dvoch zástupcov

SPIŠSKÁ NOVÁ VES/GELNICA. Spišskonovoveský primátor Ján Volný (Smer) má v tomto volebnom období dvoch zástupcov. Staronovým viceprimátorom je Miroslav Semeš (Smer-SD), ktorý pracuje na plný úväzok a poberá mesačný plat vo výške 2 646 eur. Na starosti ma predovšetkým kontrolu mestského úradu. Druhou zástupkyňou je Lea Grečková (Smer-SD), ktorá na magistráte pôsobí na 80-percentný úväzok a jej úlohou je hlavne získavanie investícií. Jej plat je rovnako 2 646 eur. Mesto má 38-tisíc obyvateľov.

Gelnická primátorka Anna Nemčíková (KDH) má jedného zástupcu. Je ním Ladislav Gross (SD-Smer), ktorý poberá plat vo výške 50% z platu primátorky. Dve volebné obdobia mala primátorka svojho zástupcu na čiastočný úväzok. L. Gross poberá plat vo výške 1079,50 eura. Gelnica má 6 404 obyvateľov.

dep, šim
Poprad tají platy viceprimátorov

POPRAD. Primátor podtatranskej metropoly Anton Danko (nez.) má dvoch zástupcov. Jeho pravou rukou je viceprimátor Adrián Kromka (HZD), druhým viceprimátorom je Štefan Kubík (SDKÚ-DS).

Obaja Dankovi pobočníci sú na radnici zamestnaní na plný pracovný úväzok. O výške ich výplaty rozhodoval primátor Danko.

Mesačnú plácu popradských viceprimátorov, ktorí sú verejnými funkcionármi, sa nám napriek prísľubu Štefana Kubíka zistiť nepodarilo. „Pošlite oficiálnou cestou mail na sekretariát, alebo prednostke. Dnes vám príde odpoveď,“ vo štvrtok reagoval Kubík.

Na náš mail, kde sme sa pýtali na výplatu oboch viceprimátorov, sme sa z magistrátu do našej uzávierky nedočkali žiadnej odpovede. V piatok nedvíhali mobilné telefóny.

Podľa nášho zdroja by sa mal ich mesačný príjem pohybovať v rozmedzí 2 700 až 3 000 eur. V Poprade žije k 31. decembru 2010 52 284 obyvateľov.

rin, mel
Rožňavský viceprimátor nepozná svoje odmeny

ROŽŇAVA/REVÚCA. Rožňavský viceprimátor nepozná svoje odmeny. Pavol Burdiga (Most – Hid) nemá plný pracovný úväzok a primátora Vladislava Laciaka (nez.) zastupuje iba vtedy, keď ho o to požiada.

Výšku odmeny za zastupovanie primátora podľa prednostu mestského úradu Jána Štefana nepozná ani sám viceprimátor. „Na poslednom zastupiteľstve sa schválil poriadok odmeňovania, avšak konkrétne kritériá musia poslanci ešte spracovať,“ uviedol pre denník Korzár Štefan.

V Revúcej robí viceprimátorka Viera Hanesovská na dohodu. „Jedno odpoludnie do týždňa odpracujem na mestskom úrade a podľa potreby zastupujem primátorku Evu Cireňovú (Smer – HZDS) aj cez víkendy na rôznych akciách, podľa toho, ako ma požiada,“ hovorí Hanesovská a dodáva, že jej odmeny sú vo výške 25 percent základného platu primátora. „Koľko je to presne vám neviem povedať. Primátorka poberá najnižší možný plat,“ uviedla.

jak
SLOVO ODBORNÍKA

Odmenu riešia zásady odmeňovania

Podľa hovorcu Združenia miest a obcí Slovenska Michala Kaliňáka má pozícia zástupcu opodstatnenie: „Spája sa s ňou plnenie úloh, ktoré na neho posúva štatutár samosprávy.“

Priznáva, že kým platy primátorov rieši zákon, odmena či plat viceprimátorov je súčasťou zásad odmeňovania: „Tie spravidla na celé funkčné obdobie schvaľuje zastupiteľstvo.“

Viceprimátor nemá suplovať dvojstoličkového primátora

Proti postu viceprimátora nemá výhrady ani Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS), ktoré je protipólom ZMOS-u. Podľa ZOMOS by mal viceprimátor túto úlohu plniť len v čase mimoriadnej neprítomnosti hlavy mesta: „Rozhodne by nemal pravidelne nahrádzať primátora, ktorý dva týždne v mesiaci zasadá v parlamente, keďže je zároveň aj poslancom Národnej rady,“ hovorí hovorkyňa ZOMOS Vanda Rybanská

Podľa Rybanskej je viceprimátor jedným z poslancov: „Jeho odmena, resp. plat je preto súčasťou Zásad odmeňovania poslancov, ktoré si schvaľujú samotní poslanci. V nich môžu zástupcovi schváliť pravidelný mesačný príjem alebo len symbolickú paušálnu odmenu. Často je jediným kritériom politická príslušnosť. Preto by sa občania mali zaujímať o spôsob výkonu tejto funkcie a odmenu za ňu.“

TIS: Zákon sa vykladá rôzne

Post zástupcu má opodstatnenie aj podľa Ivana Rončáka z Transparency International Slovensko. Diskutabilnejší ako opodstatnenie je podľa Rončáka mechanizmus odmeňovania: „Je to veľmi nejednotné. Vo väčšine miest sa plat zástupcu odvíja od platu primátora, niekde mu priznajú len odmenu. Dôležité je, aby tá suma odrážala reálny rozsah kompetencií a úloh, ktoré na zástupcu prenesie primátor. Nie vždy to tak je.“

Najväčší galimatiáš vzniká pri výklade, kto má odmeňovanie viceprimátora riešiť: „TIS sa prikláňa k výkladu, že táto kompetencia patrí zastupiteľstvu, ktoré odmenu viceprimátora rieši ako súčasť zásad odmeňovania poslancov, keďže aj on je poslanec. Podľa iného výkladu je to kompetencia primátora, lebo viceprimátor je zamestnancom mestského úradu a podľa novely jeho organizačnú štruktúru, organizačný poriadok aj poriadok odmeňovania má právo riešiť primátor.“

Podľa Rončáka existujú aj dva rôzne modely odmeňovania viceprimátorov: „Častejší je paušál v podobe platu alebo odmeny. Menej rozšírené je takzvané výkonnostné odmeňovanie, keď odmena viceprimátora závisí od rozsahu prác, ktoré naozaj urobil. Tento spôsob považujeme za najtransparentnejší, ale len za predpokladu, že odráža reálny výkon viceprimátora, je kontrolovateľný a kontrolovaný.“

lyv

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prvá 2-stupňová akumulátorová snehová fréza na trhu
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 3. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 4. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 5. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 6. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 7. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 8. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 9. Historická revue: Kam sa podeli Kumáni, Valasi a iné etniká?
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 3. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 4. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 5. MATADOR Group mení vizuálnu identitu značky
 6. Fokus očná optika sa stala exkluzívnym partnerom značky Nikon
 7. Turizmus za účelom estetickej chirurgie v čase pandémie
 8. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 10. Akčný výpredaj v PLANEO Elektro – to sú ceny nižšie až o 60 %!
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 22 573
 2. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 14 190
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 525
 4. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 449
 5. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 723
 6. Nakupujete online? Toto potrebujete vedieť 6 622
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 256
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 186
 9. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 6 097
 10. Kvalitnej hydiny je na pultoch stále menej. Čo vlastne kupujeme? 6 084
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predajca áut tvrdí, že stromy ohrozovali autá. Parkovisko je od väčšiny vyrúbaných vzdialené viac ako 10 metrov.
Penzák je významnou architektonickou dominantou a kultúrnou pamiatkou Nového Smokovca.
Zosun časti pôdy na sídlisku Sekčov. Obyvatelia sa boja v blízkosti parkovať.
Koronakríza pokračuje, daňové opatrenia sa ale vrátili naspäť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér obhajuje testovanie aj dátami, ktoré neexistujú

Hrozbou pre testovaných môže byť britská mutácia koronavírusu.

Plošné testovanie na Covid: Premiér Matovič oznámil plán Zachráňme spolu životy.
Dobré ráno

Dobré ráno: Štát ani neverí, že otestuje každého

Slovensko si vyskúša skríningové pretestovanie krajiny.

Na Slovensku prebieha plošné skríningové testovanie.
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Výtery bez pointy

Vláda vyhodí milióny na testy, keď svet už beží preteky v očkovaní.

Peter Schutz

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop