PREŠOV. Podobnú situáciu zažil aj Jozef Fuchs z Prešova. „Podvodom odo mňa vylákali peniaze,“ hovorí o svojej nepríjemnej skúsenosti.
Stalo sa tak pred necelými troma rokmi. Podvodníkom bol zať jeho dobrého priateľa. Preto mu dôveroval. „Hovoril, že jeho otec pracuje ako letec v Československých aerolíniách a do mesiaca budem mať peniaze naspäť, zhodnotené o peknú sumu. Naletel som, lebo som kamarátovi dôveroval, nevedel som, koho majú v rodine. Bral som to tak, že keď ma oslovila kamarátova dcéra, nemal som pochybnosti, že to môže byť podvod,“ vraví.
Požičal mu 2 700 eur a očakával zhodnotenie na 3 800 eur. Nedočkal sa ho. Jeho, už bývalý, kamarát sa od svojho zaťa dištancoval. „Povedal mi, že je to moja chyba a mal som mu o tom hneď povedať. V súčasnosti sa už ani nerozprávame.“
Bol to „skúsený“ podvodník
Až po transakcii sa pán Fuchs dozvedel, že skutočne naletel a dotyčný podvodník je „známa firma“. V roku 2002 už bol odsúdený za to, že od 22 ľudí vylákal dovedna viac než tri milióny korún, teda stotisíc eur.
„Bol som na polícii, vyšetrovaním sa zistilo, že je to podvod a súd mi priznal, že mi má 2 700 eur vrátiť.“ V občiansko-právnom konaní teda J. Fuchs uspel, avšak svojich peňazí sa nedočkal. Iba prvej, šesťstoeurovej splátky.
Predpokladá, že na podvodníka by zabralo a vrátil by peniaze, keby bol prinútený ísť do väzenia. V decembri 2010 ho síce vzali do väzby, ale v januári bol prepustený, lebo mal ísť na operáciu.
„Súd s ním nevie pohnúť. Ďalšie pojednávanie odložili na neurčito, neviem, čo sa bude diať. Zúčastnil som sa už na šiestich pojednávaniach, on nebol ani na jednom,“ hovorí poškodený občan a dodáva: „Som bezradný. Ani neviem, či tie peniaze ešte niekedy uvidím.“
Pozor aj na „ponuky práce“
Podľa polície je už v súčasnosti podobných prípadov menej, ale stále sa vyskytujú. Podvodníci sú niekedy sofistikovanejší a maskujú sa za sprostredkovateľov práce.
„Veľkú úlohu tam zrejme zohráva vidina jednoduchého a rýchleho zárobku a zhodnotenia peňazí. Viac je prípadov podvodov v súvislosti so sprostredkovaním práce, keď ľudia dajú dopredu peniaze a potom nemajú ani prácu a nedostanú sa ani späť k peniazom. Taktiež je dosť prípadov úverových podvodov, keď si ľudia požičajú peniaze od nebankových subjektov a potom nesplácajú splátky. Čo sa týka podvodov, tak ešte sa vyskytujú prípady, keď firma zoberie tovar na faktúru, ktorú potom nezaplatí s tým, že táto firma je zrušená a poškodený má potom problém dostať sa či už k peniazom alebo tovaru,“ konštatuje Daniel Džobanik z Krajského riaditeľstva PZ v Prešove.
FAKTY
Na čo si treba dávať podľa polície pozor
S vkladaním peňazí sa rozhodne neponáhľať, nadávať peniaze dopredu, mal by to byť ten posledný úkon.
Či už firmu, alebo osobu, ktorá predmetnú službu ponúka (zhodnotenie peňazí, práca) si treba preveriť, a to buď v obchodnom, alebo v živnostenskom registri, prípadne na úrade práce.
Zistiť si referencie o danej firme alebo osobe.
Preveriť si kontakty a sídlo, či sú reálne.
O takýchto úkonoch spísať zmluvu a dať ju pozrieť právnikovi.
Peniaze nedávať z ruky do ruky a bez akéhokoľvek potvrdenia o odovzdaní peňazí.
Podozrivé je, ak niekto žiada peniaze niekoľkokrát, stále za niečo iné.
Pri vkladaní peňazí na účet si preveriť, či účet, na ktorý dávam peniaze, patrí tej osobe alebo firme, s ktorou som uzatvoril zmluvu.
Finanční odborníci upozorňujú na to, že privysoké úroky sú zväčša podozrivé, lepšie je sa takýmto transakciám vyhnúť (potvrdil to napríklad aj známy krach nebankových inštitúcií s nadhodnotenými úrokmi).
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári