V novom školskom roku budú môcť žiaci začať vyučovanie o hodinu neskôr. Ministerstvo školstva tým vyhovelo požiadavkám, ale nie v každom regióne návrh uvítali. Posun vyučovania nebude plošný, rozhodnúť o ňom majú vedenia jednotlivých škôl a rodičia.
PREŠOV. Väčšina riaditeľov základných škôl v Prešove o posune zatiaľ vôbec neuvažuje. Hovorili o tom s učiteľmi na poradách aj s niektorými rodičmi a vo všeobecnosti panuje názor ponechať všetko po starom. Z viacerých strán zazneli hlasy, že sa nechcú prispôsobovať Bratislave, kde je možno rozšírenejší pružný pracovný čas.
„Vyhovuje nám súčasný režim a myslím, že aj rodičom. Väčšina rodičov našich detí pracuje od šiestej ráno, len málo z nich neskôr a vznikol by problém pre nás aj pre nich, ako zabezpečiť deti do 9. hodiny. Aj školské spoje sú nastavené tak, aby tu deti boli do ôsmej,“ povedala nám riaditeľka ZŠ Čsl. armády Ľubica Kohányiová.
„Vôbec s tým nesúhlasím. Dochádzame z vidieka a deti vozíme so sebou. Nám určite neposunú pracovný čas a neviem si predstaviť, že by deti stáli viac ako hodinu pred školou len preto, že vyučovanie sa začne neskôr. Ja som proti,“ povedala nám mama troch školákov Marcela Kalinová.
Naopak, Eva Fabiánová by posun uvítala. Má však doma stredoškoláka. „Vstával by neskôr, možno by sa aj naraňajkoval, čo teraz nestíha a bolo by od rána menej stresu. Nie je to zlý nápad,“ oponovala Fabiánová.
Menej času s rodičmi
Riaditeľ ZŠ na Kúpeľnej ulici Marián Džačár sa označil za soví typ. Sám si rád pospí a nedbal by, keby bolo vyučovanie až o desiatej, ale z pohľadu skúseného pedagóga je za súčasný režim.
„Keby žiaci na druhom stupni končili vyučovanie podvečer, potom ešte mali krúžky a až večer si robili domáce úlohy, boli by podľa mňa ešte viac unavení,“ argumentoval Džačár.
V ZŠ na Mukačevskej ulici plánujú návrh predložiť Rade školy až v auguste, ale riaditeľ Eduard Schwarzbacher nepredpokladá, že by chceli zmenu.
„Školský klub u nás funguje už od 6.30 hod., lebo väčšine rodičov začína pracovný čas skoro ráno. Potom tu máme ešte zvoz detí z okolia školskými spojmi. Musela by sa preorganizovať aj doprava, a to nebude také ľahké,“ konštatoval.
Psychologička neodporúča posun
Odborníčka z Pedagogicko-psychologickej poradne v Prešove Nataša Grajciarová na základe svojich skúseností posun vyučovania v základných školách neodporúča.
„Ak deťom nevieme zaručiť, aby boli do tej pol deviatej doma s rodičmi a mali pokoj, tak to neodporúčam. Nový režim prinesie ťažkosti, ktoré budú musieť školy, dopravcovia aj rodičia riešiť za pochodu. Legislatíva by sa na to mala pozrieť z viacerých hľadísk,“ zdôraznila Grajciarová.
Dodala, že keby boli deti dlhšie v škole ako s rodičmi, prinieslo by to ďalšie negatívne dopady. „ Deti by si na zmenu zrejme rýchlo zvykli, ale podľa mňa má škola vzdelávať a nie vychovávať. Tá druhá úloha je v záujme dobrého vývoja detí na rodičoch,“ poznamenala.
Anketa
Ste za posun vyučovania na 9. hodinu?
V uliciach Prešova sme sa ľudí opýtali, čo si myslia o návrhu zmeniť čas začiatku vyučovania. Zaujímalo nás, či je to podľa ich názoru pre deti dobré.
Jana Rachvalová z Prešova: „Ľudia nechodia do práce na deviatu alebo je ich veľmi málo. Keď je horúco, deti už teraz ledva vydržia tých 5-6 hodín v škole. Nemyslím si, že by bolo pre ne dobré, keby tam mali byť ešte dlhšie.“
Eva Čapľová z Prešova: „Sme zvyknutí na ôsmu hodinu, rodičia začínajú pracovať ešte skôr a mali by problém, kde ich nechať do začiatku vyučovania. Vychovala som svoje deti a pomáhala s vnúčatami, takže viem, že by to bol zbytočný stres.“
Monika Onofrejová z Lady: „Ešte nemám školopovinné deti, ale asi bude pre ne lepšie, keď si pospia dlhšie. Spánok je dôležitý. Nevadí, že budú v škole dlhšie, lebo ich čas návratu domov sa priblíži príchodu rodičov z práce.“
ako
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári