Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
Podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví sa od 20. júla zvýši cena plynu v priemere o 6,92 percenta a cena plynu určeného na výrobu tepla pre domácnosti vzrastie o 9,37 percenta. Ročné platby za dodávku plynu pre priemernú domácnosť sa tak zvýšia o 77,54 eura. Pre väčšinu Prešovčanov to však neplatí. Cena tepla tento rok nezdražie.
PREŠOV. Najväčší dodávateľ tepla v Prešove, spoločnosť Spravbytkomfort stabilizoval cenu tepla od roku 2009 vďaka prevádzke kotolne na biomasu na Jazdeckej ulici.
„Cenu tepla zvyšovať nebudeme, ostáva na úrovni roku 2010, čo je 73 eur za megawathodinu na vstupe do objektu. Garantujeme, že sa minimálne tento rok zvyšovať nebude,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Natália Banduričová.
Člen predstavenstva Paul Minarik zdôraznil, že Prešov je podľa neho jediné mesto na Slovensku, ktoré cenu tepla nezvýši.
„Spotreba plynu je na ústupe, bytovky sa postupne zatepľujú, tiež školy, proces sa dobre naštartoval a je tu predpoklad, že spotreba sa bude každý rok znižovať,“ konštatoval Minarik a dodal, že postupne sa dostaví ekologický aj finančný efekt.
Zvýšená cena plynu sa podľa Banduričovej dotkne najmä tých spoločenstiev bytov a jednotlivcov, ktorí sa odpojili od centrálneho zdroja.
„Stali sa vazalmi ceny plynu. Určite si priplatia, lebo sa im zvýšia náklady. Stredne veľký bytový dom bude ročne v priemere platiť o 2 700 až 3-tisíc eur viac,“ upozornila riaditeľka.
Nová kotolňa na biomasu
Na sídlisku Sekčov začala spoločnosť v marci stavať novú kotolňu na biomasu. V prvej etape by malo byť na ňu napojených okolo 3-tisíc domácností.
„Do skúšobnej prevádzky ju chceme spustiť v októbri. Prvé teplo z biomasy budú mať ľudia už túto zimnú sezónu. Druhá etapa bude pokračovať v roku 2012 a po jej skončení bude na Sekčove napojených viac ako 6-tisíc domácností,“ vysvetlil Minarik dodávajúc, že celá technológia bude dodaná z Rakúska.
Osvedčila sa už a je rovnaká ako v kotolni na Jazdeckej ulici. Celkový náklad na kotolňu, ktorej prvú etapu plánujú dostavať v decembri, je 3,2 milióna eur.
Pracuje sa intenzívne
Na stavbe sa v týchto dňoch intenzívne pracuje. Už sú urobené rozvody a jednu z kotolní na Karpatskej ulici teraz prerábajú na výmenníkovú stanicu. Stavebný ruch a rozkopané ulice však ľuďom neprekážajú.
„Počul som, že ľudia zo Sídliska III s tým majú dobré skúsenosti. Majú v bytoch teplo a platia menej,“ povedal nám jeden z obyvateľov Sekčova Rastislav Frič.
Marta Ferjenčíková sa zaujímala o to, čo sa pri kotolni na Karpatskej ulici deje. „ Myslela som si, že ju idú rekonštruovať, ale od robotníkov som sa dozvedela, že v nej idú meniť technológiu a rozvody na biomasu. Uvidíme, čo to kúrenie so štiepkou prinesie,“ dodala.
Čo prinesie kotolňa v 1. etape ?
- Napojenie na teplo z biomasy pre 3 890 bytov
- Úspora zemného plynu predstavuje 2,5 milióna metrov kubických za rok
- Zníženie emisií o 4 772 ton za rok
- Plánovaný predaj energie bude 20-tisíc MWH za rok
- Plánovaná spotreba štiepky bude 36-tisíc prm za rok
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári