Mesto v súčasnosti vedie niekoľko súdnych sporov a radnicu to stojí nemalé peniaze. Za ostatný rok to bol súd s podnikateľom Jarkovským, primátor chce spor pohnať až pred Európsky súd. Ďalšie spory sa týkajú trebárs neplatičov za odpad, či bývanie.
PREŠOV. Súdne spory vedené zo strany mesta Prešov sa v prevažnej miere týkajú určenia vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam, preskúmaní rozhodnutí vydaných pozemkovým úradom v reštitučných veciach či vymáhania pohľadávok.
Neplatiči dlhujú mestu Prešov napríklad na poplatkoch za odpad takmer šesťstotisíc eur. Ako vyplýva zo správy hlavného kontrolóra, radnica pristupuje k exekúciám len ojedinele, v necelých troch percentách prípadov. Mestský úrad však tvrdí, že nedoplatky vymáha postupne a spätne.
Mesto dá ročne na právnické služby nemalé finančné prostriedky. „Na odbore správy mestského majetku je rozpočtovaných 35 000 eur na rok 2011. Je to v rámci položky špeciálne služby, v ktorej sú zahrnuté aj spomínané právne úkony,“ informovala hovorkyňa mesta Prešov Veronika Gazdová.
Omnoho viac dôvodov na súdne spory vedú samotní občania voči mestu. Hlavnými dôvodmi sú nevysporiadané vlastnícke vzťahy k pozemkom, v minulosti nevyrovnaných zo strany štátu.
Nachádzajú sa na nich miestne komunikácie, za ktoré má mesto poskytnúť finančnú náhradu za obmedzenie vlastníckeho práva.
Mesto prehradlo súd s Jarkovským
Ústavný súd (ÚS) rozhodol tento rok v prospech prešovského podnikateľa Petra Jarkovského. Hektár pozemkov na verejnom cintoríne patrí jemu. Tvrdí, že pomníky na cintoríne sú čiernou stavbou a za ich legalizáciu chce od mesta 3 milióny eur.
Spor o pozemky na cintoríne medzi mestom a firmou podnikateľa Petra Jarkovského siaha do septembra roku 2006. Vtedy zatarasil podnikateľ vstupnú bránu na mestský cintorín tromi betónovými stĺpmi. Postavil ich tam cez noc, umiestnil tam tabuľu s nápisom: Zákaz vstupu, súkromný pozemok!
Ľudia sa ráno cez vstup od Duklianskej ulice nedostali k hrobom nebohých. O rok neskôr zatarasil vstup na cintorín dodávkou. Pavel Hagyari, primátor mesta, v rozhodnutí ÚS problém nevidí: „Sme pripravení to pohnať pred Európsky súd pre ľudské práva.“
Komplikovaná stavba Nábrežnej
Zdĺhavým problémom v Prešove, ktorý skončil na súde, bola aj stavba Nábrežnej komunikácie. Najprv postavili začiatok a koniec cesty. Začatie stavebných prác na strednom úseku stavby bolo podmienené uvoľnením rodinného domu Ota Drutarovského.
Finančné vyrovnanie s rodinou Drutarovských trvalo dlhý čas preto, že názory na finančné vyrovnanie rodiny Drutarovských sa v priebehu tohto času neustále vyvíjali a ustálili sa až koncom roku 2007. Rodina žiadala vyššie finančné vyrovnanie a spor bol na súde.
Problém pomohla doriešiť prešovská radnica, ktorá s Drutarovským podpísala dohodu o vyrovnaní. Mesto mu zaplatilo vyše 99,5-tisíc eur. Dom rodina odovzdala začiatkom novembra 2009.
Mestskí poslanci tejto rodine vyšli v ústrety aj tým, že jej predali parcelu, ktorá nadväzuje na ich pozemok zo zadnej strany za veľmi výhodných finančných podmienok, kde dnes stojí ich nový dom.
Ďalším dôvodom na na súdne spory v Prešove je napríklad evidencia dvojitého vlastníctva Správou katastra (jednej nehnuteľnosti je vlastníkom v registri KN - E súkromná osoba a tej istej nehnuteľnosti je vlastníkom v registri KN - C mesto Prešov).
ANKETA
Máte skúsenosti so súdnymi spormi?
Pýtali sme sa vás, či máte osobnú skúsenosť so spormi. Podľa nášho malého korzárskeho prieskumu sa so súdmi stretávate len zriedkavo.
Zuzana Grejtáková, 29, Prešov
„Nikdy som sa s nikým nesúdila. A vlastne ani nemám nikoho známeho, kto by sa ťahal po súdnych sporoch.“
Radko Šandala, 38, Prešov
„Chuť ani dôvod som na súdny spor ešte nemal. Poznám však takých, ktorí sa súdili – najčastejšie súrodenci o majetok, alebo nejaké ľudské vzťahy.“
Mária Blašková, 49, Kapušany
„Nikdy som žiadny súdny spor, chvalabohu, nezažila. Ani si nespomínam, aby sa súdil niekto z rodiny.“
via, čor
Autor: frk, tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári