PREŠOV. Prešovský kraj je tretí najnavštevovanejší z celého Slovenska, potvrdzujú štatistiky. Minulý rok v 585 ubytovacích zariadeniach prespalo 611 663 hostí, väčšina z nich boli Slováci. Zo zahraničných hostí k nám chodia najmä Česi a Poliaci.
Hoteliéri: Turistika v meste je veľmi úbohá
Mária Chovancová vedúca jedného z prešovských penziónov tvrdí, že turistika v meste je veľmi úbohá a aj z toho dôvodu zaznamenali veľký pokles návštevníkov: „Oproti minulým rokom k nám teraz chodí až o 80 percent menej ľudí, zväčša u nás momentálne prespávajú obchodní cestujúci, sem tam nejaký turista. V minulosti sme tu mali ubytované celé partie, teraz sú to zväčša iba jednotlivci, ktorí sem prídu na svadbu, alebo si tu našli partnera a prišli na návštevu. Pritom tí, čo sú u nás ubytovaní, sú veľmi spokojní, pretože sú v centre a zároveň im ponúkame tiché útulné prostredie.“
Na minimum turistov v meste sa sťažovala aj Andrea Cupová z ďalšieho prešovského penziónu, ktorý sídli taktiež v centre: „My sme zameraní prevažne na biznis klientelu, ale cítime výrazný pokles turistov, je ich tu minimálne. Naši návštevníci si najviac chvália krásne priestory a personál.“
Jedného z hotelových hostí sme sa spýtali na to, ako je on spokojný s ubytovaním v meste: „Som z Trenčína, prišiel som sem na školenie, chodím sem pravidelne, takže sa tu už viem pohybovať. Mne sa tu páči, zatiaľ som nemal žiadne problémy. V Prešove je príjemne,“ povedal Peter Martinčák.
Prešovský kraj na ubytovaní zarobil takmer 40-mil. eur
Najviac návštevníkov prenocovalo v okrese Poprad, kde prišlo vďaka Vysokým Tatrám vyše 60 percent z celkového počtu návštevníkov kraja. Druhým obľúbeným okresom bol Prešovský a hneď za tým Kežmarský.
„Priemerný počet prenocovaní na jedného návštevníka boli tri noci. Dlhšie pobyty boli zaznamenané v okresoch Bardejov a to 7–dňové a Stará Ľubovňa 5–dňové, čo ovplyvňuje hlavne kúpeľná turistika. Celkové tržby za ubytovanie v Prešovskom kraji dosiahli hodnotu 39,8 mil. eur, čo z celoslovenských tržieb predstavuje 16,9 percenta. Z jednotlivých okresov kraja najvyššie tržby za ubytovanie sa dosiahli v okrese Poprad – 28,5 mil. eur,“ informovala Jaroslava Petričová z Pracoviska ŠÚ SR v Prešove.
Za jednu noc zaplatili necelých 20 eur
Priemerná cena za ubytovanie v kraji bola minulý rok 19,66 eura, čo je o 3,10 eura nižšia ako je priemer za Slovenskú republiku.
„Slovenský návštevník zaplatil v priemere za 1 prenocovanie 17,93 eura a zahraničný návštevník 23,43 eura. Najvyššiu priemernú cenu za ubytovanie s hodnotou 23,19 eura zaplatili návštevníci v okrese Poprad a najnižšiu priemernú cenu 7,80 eura v okrese Svidník,“ dodala Petričová.
Najväčší záujem bol o štvorhviezdičkové hotely, naopak najmenej využité boli chaty a turistické ubytovne.
Len v Prešove môžete vidieť
Prešov sa ako jediné slovenské mesto môže pochváliť tým, že cez jeho historické centrum prechádza 49. rovnobežka. Ak by sme chceli po 49. rovnobežke obísť našu planétu, museli by sme prejsť 26 263 km.
Gápeľ, zásobníky soľanky, varňa soli František, sklad soli, klopačka a ďalšie objekty tvoria ojedinelý historicko-technický areál, jedinečný v Európe, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Tento areál bol v roku 1970 vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a je v správe Slovenského technického múzea v Košiciach ako vysunutá expozícia Múzea NKP Solivar.
Soľnobanská čipka vznikla v jednej z častí mesta Prešov, v Solivare, kde žili ľudia zaoberajúci sa ťažbou soli. Solivar bola pôvodne samostatná obec, ktorá vznikla z troch malých dedín - Šváby, Solivar a Soľná Baňa.
Bývalá hlásna a strážna veža drevenej konštrukcie s cibuľovitou strechou - klopačka - sa nachádza na umelo vyvýšenom návrší nad soľným areálom. Prvá banícka klopačka vznikla v soľnom areáli pravdepodobne ešte v čase výstavby soľnej bane, keď sa využívala len ako strážna veža.
via
FAKTY
Denne prídu najviac traja
Podľa informácií od Márie Hirkovej z Mestského informačného centra Prešov (MIC) denne ich navštívia maximálne traja zahraniční turisti: „Často sú tu Francúzi, Holanďania, Briti, teraz už u nás boli väčšie partie Maďarov.“
Oproti minulým rokom aj v MIC Prešov zaznamenali pokles návštevnosti cudzincov, a to približne o 30 percent. „Nás však navštevujú predovšetkým jednotlivci, ktorí potrebujú poradiť, čo by mohli v meste a v okolí vidieť, pýtajú si mapku, hľadajú si cez nás často ubytovanie.“
via
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári