Na 60. medzinárodnom stretnutí vojakov s protestantským vierovyznaním, ktoré sa 23. až 26. júna konalo vo francúzskom Provensálsku, sa zúčastnilo aj 24 príslušníkov rezortu Ministerstva obrany SR a šesť členov Policajného zboru. Boli medzi nimi aj Prešovčania.
MÉJANNES LE CLAP/PREŠOV. Tohtoročnou témou medzinárodného stretnutia protestantských vojakov bolo slovo resister – odolať. A to v zmysle brániť sa voči všetkým ideológiám a nepriateľským silám, ktoré stoja proti slobode, rovnosti a bratstvu medzi ľuďmi a národmi.
„Tak ako nedávno počas udeľovania medailí za humanitárnu pomoc povedal minister obrany Ľubomír Galko (SaS), aj z nášho medzinárodného stretnutia bolo cítiť, že vojakov netreba vnímať ako dajakých Rambov, ale ako ľudí, ktorí ostatným prinášajú pocit bezpečia a pokoj,“ povedal plukovník v zálohe Jaroslav Balocký, riaditeľ Úradu Ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách SR, rodák z Chminianskych Jakubovian.
Morálny kódex nemusí čítať, ak...
Jaroslav Balocký až do roku 1997 vykonával civilné povolania v stavebníctve a bankovníctve. Absolvoval totiž Slovenskú evanjelickú bohosloveckú fakultu v Bratislave aj Vysokú školu dopravy a spojov v Žiline.
„Vypomáhal som popri práci ako kaplán v evanjelickom zbore, pričom k oltáru ma to ťahalo už dlhšie. Preto som možnosť vstúpiť do armády ako vojenský duchovný prijal ako jedinečnú výzvu,“ spomenie muž, ktorý si obliekol vojenskú uniformu vo svojich 47 rokoch.
A prečo na púť vojakov protestantských vierovyznaní vycestoval už tretí raz nadporučík Jozef Vagaský? „Je to vzťah k Bohu a zároveň možnosť podeliť sa s vojakmi iných armád so svojimi zážitkami či s podmienkami služby v uniforme,“ hovorí dôstojník, ktorý od roku 1993 žije v Prešove a slúži na tunajšej vojenskej leteckej základni.
„Pokiaľ má človek úprimný vzťah k svojej viere, teda je čestný, neklame, nepodvádza a nekradne, náš Morálny kódex, ktorý platí v slovenských ozbrojených silách, takmer ani nemusí čítať...“ dodáva s úsmevom.
Mimochodom, na ceste bol „na nezaplatenie“ aj ďalší Prešovčan, rotný Martin Kapraľ. Ako vojenský zdravotník pomáhal najmä tým, ktorí tak trochu podcenili prudko sálajúce slnko. Navyše tento príslušník vrtuľníkového krídla už má v uvedenej oblasti skúsenosti aj z misie v africkej Eritrei.
„Je to tu o pokoji, o porozumení, o tolerancii a o priateľstve. Taký mier v duši...,“ zhodnotil stretnutie zdravotník, ktorý slúži v armáde už 19 rokov a ktorý od septembra plánuje externe študovať teológiu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári